4 we opzet zal in de toekomst door meer gerichte contacten met de magazijndienst de vraag van het bedrijf wat beter af te stemmen zijn op de markt, dit mede met het oog op een verantwoorde voorraadposi- tie. In het totale MM-gebeuren ligt de taak van de Inkoop op het vlak van de verwerving en afle vering van goederen en mate rialen aan het bedrijf. Ontvangst, opslag, registratie en aflevering aan de verschil lende hoofdafdelingen ligt achter de Inkoop. Het is juist dat de uitvoering van de Inkooptaak binnen een MM discipline het meest ge baat is met een eenduidige en eenhoofdige leiding. Een knelpunt lijkt voor een leek toch de voorraadvor- ming t.b.v. de afdeling Repa ratie door de onvoorspel baarheid van dat werk? Dat is juist. De zogenaamde opdrachten "directe bestem ming", of die nu worden ge plaatst ten behoeve van de afdeling Nieuwbouw, Repara tie of Bedrijfsdienst zijn alle onder te brengen in een soort stramien van technische spe cificatie, levertijd en leverings condities, die vrij goede bege leiding mogelijk maken. Ten behoeve van de voorraad ligt dat wel anders. Vooropge steld zij, dat de "voorraad" en de "voorraadpolitiek" het ter rein is van de afdeling Maga zijndienst en dat het werk van de afdeling Inkoop, buiten de inkoopprocedure, slechts die van gesprekspartner en weg wijzer is. In de consumentensfeer kun je als volgt redeneren: Er wordt een voorraad aange legd, waarmee 100% service verleend kan worden aan de afdelingen binnen het bedrijf en dat vraagt dan een 100% investering. Je kunt vervolgens stellen als de 100%servicever lening uit eigen voorraad wordt verlaagd tot 80%, de kosten verminderen tot zegge 50%. Dit omdat de bedieningsgraad niet in gelijke mate toe- of af neemt met de daaraan verbon den kosten. Dit wordt wel aangetoond met behulp van de bekende Gauze kromme. Maar dat voert in dit bestek wat ver. De "Gauze kromme theorie" is in het alge meen een betrouwbaar ver haal, vooral als het om de pro ductie van consumptiegoede ren gaat. In een dienstverle nend bedrijf als het onze en met normen waar het betreft de afdeling Reparatie ligt één en ander wel minder duidelijk. Noem nog eens een knel punt? In ons bedrijf ligt de klemtoon van het voorraadassortiment sterk op de afdeling Reparatie. Als we nu ten aanzien van het inkopen letten op de dienst verlening aan de afdeling Re paratie, zitten daaraan ver schillende aspecten. 100% Service uit eigen voorraad is - dat is voor een ieder die bij ons werkt duidelijk - gewoon een onmogelijkheid, gezien de enorme verscheidenheid en dikwijls vreemdsoortigheid van de gevraagde artikelen. 98% Service zou misschien gaan, maar absoluut onbetaal baar zijn en bovendien de hal ve werf in één groot magazijn doen veranderen. Er wordt bewust gemikt op een aanvaardbaar service-percen tage uit eigen voorraad, maar dat ten opzichte van 98% ser vice, misschien slechts 50% van de investering vergt. Door het vooral de laatste jaren steeds verder en sneller door voeren en het accepteren van de normalisering door de In dustrie, hebben we een flinke steun in de rug gekregen om tot een verantwoord afslanken van de voorraad te komen. Dit wil niet zeggen, dat wij nu met een geen artikelen volgens oude normen meer behoeven te kopen. Denk bijvoorbeeld aan het welhaast onsterfelijke leven van W.W. bouten en moeren. Er varen bovendien nog talloze oudere schepen en we kunnen de reders daarvan vaak aantrekkelijker offreren, als we nog materialen volgens de oude norm kunnen leveren. Zijn er meer problemen? Uiteraard. In een economisch moeilijke tijd heeft ieder goed bedrijf de grootste aandacht voor de noodzakelijke liquidi teit. Eensteentje bijdragen om de zaak wat meer lucht te ge ven is de al genoemde optima lisering van de voorraad. Ver antwoord inkopen van gerin gere hoeveelheden, binnen het kader van vereiste mini mum hoeveelheden of stan daard verpakkingen, waarop de beste kortingen gelden zonder in betaling van zoge naamde kleinorderkosten te vallen, is eveneens een bijdra ge. In deze gevallen gaan Maga zijndienst en Inkoop hand in hand. Een nieuwe situatie is ontstaan nu de traditionele handel door dezelfde liquidi- teitszorg de voorraad dras tisch heeft ingekrompen. Om nu aan een verzoek te kunnen voldoen moeten ze dikwijls voor één artikel bij 4 of 5 leve ranciers te biecht en slagen dan zelfs soms niet geheel. De ordergrootte is bovendien van dien aard, dat zogenaamde "af-fabriek-levering" door de producent niet in overweging wordt genomen, voordat hij door het verzamelen van meerdere gelijke opdrachten tot een verantwoord kwantum is gekomen (levertijd!), dan wel tegen veel hogere kosten door ook weer de zogenaamde "klein order toeslagen". Voor wat betreft scheeps- bouwstaal kan gezegd wor den, dat daarvan grote hoe veelheden bij handel en wals- werken in voorraad liggen als gevolg van de alom bekende overproductie in heel Europa. Maar nude hoogoven- en wals- capaciteiten noodgedwongen worden ingekrompen, zullen deze voorraden snel slinken. Langere levertijden zullen daarvan het gevolg zijn. Ook de prijzen trekken weer aan. De afdeling Inkoop moet goe de vo_elhorens hebben om in nauw overleg met de afdeling Magazijndienst onmiddellijk te anticiperen. Doen zich al problemen voor? Dat wil ik niet zeggen. Je moet wakker blijven, efficiënt wer ken en als Inkoop je blijven op stellen als een hecht team. Door de inzet van de mensen van deze afdeling hebben wij onlangs toch een huzaren stukje kunnen leveren. Een schip kwam hier voor repara tie. Er was veel pijpwerk voor nodig. Wij hadden wat voor raad, maar lang niet genoeg. Toen heeft de afdeling echt een tour de force verricht. Alles wat zich in de Nederland se handelsvoorraad bevond hebben wij losgepeuterd, maar ook dat was niet genoeg. Wij hebben het restant hals over kop nog uit Engeland en Frank rijk laten komen. Wij hebben het gered en de afdeling Repa ratie kon de reder tevreden stellen. Als er zulk soort zaken gebeu ren denk ik: verantwoorde voorraden aanhouden is een noodzaak. We moeten het echter voorzichtig doen, anders is goedkoop duurkoop- Als je reders geen snelle lever tijden meer kunt offreren - en dat is nog steeds één van de concurrentie-argumenten kun je in de toekomst wel inpakken. Daarom nogmaals met ons allen goed uitkijken, met zorg te werk gaan, effi' ciënt zijn. De Inkoop doet daar aan mee. Overzicht over de afdeling Inkoop

Wilton Fijenoord Nieuws | 1978 | | pagina 6