"Bridge is voor mij totale ontspanning" 12 2. Gebruik van ondeugdelijk, in onveilige toestand verkerend, gereedschap. B.v. beitelkap met braam, stomp snijgereedschap, ge barsten hamerstelen, gebro ken electrische kontaktstop- pen enz. 3. Onoordeelkundig gebruik van (op zichzelf goed en veilig) gereedschap. B.v. moersleutel "verlengen" met stuk pijp, schroeven met te kleine schroevendraaier, een schroef "in de hand" aan draaien, enz. 4. Onveilig bewaren van ge reedschap. B.v. scherp gereedschap onbeschermd in de zak dra gen, gereedschappen*die van een hoogte op de werker kun nen vallen, los gereedschap op de vloer (struikelgevaar). BEDENK WEL: Veiligheid op het bedrijf is zekerheid voor 't gezin! A.P. De heer K. Gomes: "Dat bridge een spel voor een bepaalde klasse van dokters en advocaten zou zijn, is abso luut een fabeltje", zegt de heer K. Gomes, wanneer tijdens dit gesprek het woord "elitespel" valt. "Kijk maar eens naar het ledenbestand van de bridge- vereniging WF. Je vindt er bui tenbankwerkers, mensen van de dok- en havendienst, koper slagers, tekenaars en er zijn le den afkomstig uit de werk plaatsen, de bedrijfsleiding, kortom een doorsnede van het hele bedrijf. Het fijne isjuist dat iedereen op zo'n leuke manier met elkaar omgaat". De bridge-afdeling WF werd tij dens de 2e wereldoorlog op gericht op initiatief van men sen van de tekenkamer en de reparatie. Het is een stabiele vereniging die niet zo erg op de voorgrond treedt. "Bridge is een spel of sport, waarbij men niet zo zeer aan de weg tim mert. Je speelt het thuis of in clubs. En ja, top-bridge kost natuurlijk veel tijd, iets wat te genwoordig maar weinig men sen zich kunnen veroorloven. De geest in de vereniging is goed en het ledental blijft vrij constant. Ook telt de club wat gepensioneerde leden, die zo een band met het bedrijf hou den. Wel kunnen we nog wat jong bloed gebruiken, hoewel er gelukkig de laatste jaren wat jongeren bijgekomen zijn". Inzet Elke woensdagavond wordt er gebridged. "Dat geeft wel eens problemen, want als er voetbal op de t.v. is, wil men soms pro beren uitstel te krijgen. Het is tegenwoordig met die t.v. toch moeilijk zo'n vaste avond aan te houden". Zelf laat hij nooit z'n bridge- avondje er voor een voetbal wedstrijd bij inschieten. "Ik vind, dat als je lid van een ver eniging bent, je je er ook voor moet inzetten". Alleen 's zo mers ziet men hem niet vaak op de club. "Als het mooi weer is, zijn er buiten zo veel^ndere dingen te doen, daar profiteer ik dan van". Onderlinge band De leden betalen een bepaal de contributie ("we zijn trou wens een vereniging die maar weinig om steun behoeft aan te kloppen") waarvoor allerlei activiteiten worden georgani seerd. "Zo hebben we elk jaar een paas- en een kerstdrive met alle mogelijke prijzen. De consumpties zijn dan voor re kening van de vereniging. De jaarlijkse competitie bepaalt wie aan het eind van het sei zoen een jaar lang de beker mag oppoetsen. Elk lustrum wordt uitvoerig gevierd, bij voorbeeld door een boottocht met lunch en diner. Dat soort dingen versterkt ook de onder linge band". w, De interesse van de heer Go- mes voor bridge dateert al van voor de oorlog. "Mijn vader voer op een tanker. Mijn moe der was dus veel alleen en speelde daarom vaak bridge met kennissen. Soms was er dan een vierde man nodig. Zo ben ik er eigenlijk ingerold. Daarna heb ik in m'n studen tentijd ook veel gebridged". Meer dan 25 jaar In 1946 werd hij lid van de brid- gevereniging WF. Wat part ners betreft is de heer Gomes nogal honkvast. Sinds zijn komst bij de vereniging heeft hij er slechts drie gehad. Met de laatste speelt hij nu al meer dan 25 jaar! "Dat is een voor deel, want je raakt goed op elkaar ingespeeld en resultaat wordt tenslotte door goed sa menspel bereikt". Toch ziet hij zichzelf niet als een fanatiek bridger. "Je hebt zo gezegd bridgers die "met het mes op tafel spelen". Die spelen echt op resultaat. Dat zijn mensen diejeinde A-lijn vindt. Dan zijn er de gezelligheidsbridgers, die tussen de bedrijven door een mop vertellen. Tot die laat ste categorie behoor ik. Bridge is voor mij totale ontspanning". Is een denksport als ontspan ning niet wat moeilijk te rijmen met zijn drukke werkzaamhe den als bedrijfsleider Repara tie? "Nee hoor, want met brid ge kan ik juist alles van me af zetten, erg fijn is dat". Pokerface Gevraagd naar de kwaliteiten die een goed bridger nodig heeft, zegt hij: "Allereerst na tuurlijk de wil om een goed bridger te worden. Verder een goed geheugen, je moet een kansberekening kunnen ma ken en er komt ook wat men senkennis bij kijken, want de manier waarop iemand biedt, verraadt hem vaak. Je moet je emoties kunnen verbergen - een soort pakerface dus - en erg belangrijk is, dat je goed op je partner bent ingespeeld". Bridge heeft volgens hem niets met geluk te maken. "Je speelt allemaal hetzelfde spel. Het enige geluk dat je kan hebben, is dat de tegenpartij een blun der maakt". Een korte uitleg van het spel geven lijkt hem bijkans onmo gelijk. "Mensen die geïnteres seerd zijn, moeten maar eens op een woensdagavond ko men kijken". Systeem "Heijermans" Heeft hij zelf wel eens 'n leuk succes meegemaakt? "Ja, dat was tijdens een vakantie in Drenthe. We logeerden in een hotel en het was nogal slecht weer. Nu waren daar mensen, die met vreselijk veel kabaal zaten te bridgen. De laatste avond misten ze een vierde man en vroegen of ik soms mee wilde doen. Ik wilde wel meedoen, maar niet langer dan een uur tje, want ik kon m'n familie ten slotte niet de hele avond laten zitten. Enfin, ze begonnen heel moeilijkte doen en vroegen mij welk systeem ik speelde. Ik zei: systeem "Heijermans"- Nou, daar hadden ze nog nooit van gehoord. Dat klopt ook, want Heijermans is de schrijver van het boek "Op hoop van ze gen". Dat vonden ze niet zo leuk. Het spel liep wel aardig en op het laatst kreeg ik een ge weldig mooie kaart. Ik bood "groot slam" (dan moetje alle slagen halen) en dat lukte nog ook. Het spel was daarmee afgelopen en ik ging weer weg, m'n medespelers verbouwe reerd achterlatend".

Wilton Fijenoord Nieuws | 1978 | | pagina 14