2 De "Malahayati" glijdt in haar element ting en de belangrijke rol, die Historie mevrouw Supoto Yuwono op zo'n plezierige manier daarbij Zijne Exellentie de heer Supo- heeft gespeeld. to Yuwono drukte vervolgens Het gezelschap geeft blijk van vreugde tijdens de succesrijke stapel loop zijn diepgaande appreciatie uit, dat zijn echtgenote het schip mocht tewater laten en gaf vervolgens een beknopt overzicht van de levensge schiedenis van de vrouwelijke admiraal "Malahayati". "Zij kwam van het koninkrijk Aceh, dat onder de regering stond van Sultan Aldaudin Ra- yatsyah al Mukamil (1588- 1604). Zij bleek een prominente vrouw te zijn met een scherpe geest en een dito wil. Boven dien bezat zij een flinke dosis moed. De Sultan benoemde haar om deze kwaliteiten tot admiraal om de marine van het konink rijk te leiden. Tevens was zij be last geweest met het comman do over de Vrouwelijke Paleis wacht Divisie". Ook vertelde de ambassadeur, dat deze bijzondere heldin voor de Sultan zwoer de vijan den van het koninkrijk te be vechten tot de laatste druppel bloed. Onder die vijanden be vonden zich in die dagen de Portugezen. Deze eed werd la ter bewaarheid, want: "Zij werd gedood tijdens een zeeslag te gen de Portugese Armada in Kerueng Bay. Hier werd een haven gebouwd onder de naam Malahayati". Haar scherpe verstand kwam ook naar voren, toen zij als poli ticus deelnam aan de confe rentietafel met de Engelsen, die onder leiding van Leicester stonden". Samenwerking De ambassadeur vond het onde^r meer van veel belang, dat de Indonesische en Neder landse experts zo prettig sa menwerken en tot zo'n profes sioneel resultaat zijn geko men. Hij zag voor het schip in de toekomst een rol wegge legd in het totale militaire V.l.n.r. de heer Stikker en Z.E. Sutopo Yuwono en de dames Sutopo Yuwono, Stikker en Subyakto, echtgenote van de Indonesische Ambas sadeur in Italië De heer Zipp overhandigt het fraaie collier aan mevrouw Sutopo Yuwono

Wilton Fijenoord Nieuws | 1978 | | pagina 4