Wat betekent M.M. voor de productie? M. Visser: Toepassing M.M.-gedachte werkt kosten- en tijdbesparend In enkele vorige nummers van het WF-Nieuws hadden wij interviews met het Hoofd van de afdeling Materials Manage ment en de chefs van de daaronder ressorterende afdelingen. Wij hebben gepoogd een uiteenzetting te geven van wat M.M. nu eigenlijk is, wat men er mee wil en het belang ervan. Nu hebben wij een vraaggesprek gehad met het hoofd van de afdeling Nieuwbouw/Marine, de heer M. Visser, om de zaak eens te bezien vanuit een productie-afdeling: M.M. hoort zich tenslotte met hart en ziel in te zetten voor de productie, want de laatste is tenslotte de grondslag voor het bestaansrecht van het bedrijf. Zonder de te leveren productie door de productie afdelingen zou deze grondslag er niet zijn. Men hoeft geen Bartjes te zijn om na te kunnen rekenen, wat er dan zou ge beuren. 3 apparaat, waarvan de Marine onderdeel uitmaakt. "De taak is naast de mogelijkheden om zijn land te beschermen, de veiligheidstaak dus, tevens een sociale. Het is een twee delige functie, gebaseerd op traditie en grondwet uit 1945. De heer Supoto Yuwono toon de zich tevreden over het op tijd verlopen van de bouw van de "Malahayati". "Ik hoop, dat het derde schip eveneens op tijd gereed zal komen". Hij sprak van een glad verlopen bouw in dezen en besloot met: "De wens leeft, dat de relaties, die nu tussen deze samenwer kende experts zijn ontstaan, een positieve invloed zullen hebben op het nog meer ver stevigen van de banden tussen Indonesië en Nederland". Nadat de ambassadeur zijn vriendelijke toespraak had ge houden, onderhielden de vele genodigden zich nog lange tijd op een aangename wijze met elkaar. De wens van de ambas sadeur blijkt al min of meer werkelijkheid te zijn geworden. tijdbesparing voor de afdeling Nieuwbouw/Marine en wel hoofdzakelijk in de Montage. Dat is één van de belangrijk ste pluspunten van Materials Management. Wanneer het hele bedrijf goed van de M.M.- 9edachte is doorwrocht, zal één en ander zeker nog effi ciënter gaan lopen. Moor onze afdeling is van groot helang, dat de bazen, soms Vergezeld van één van hun cnensen, niet meer achter allerlei materialen aan hoeven te "hollen". Nu worden de pak ketten elders samengesteld en als het ware op een te- Voren gepland tijdstip afgele verd op de plaats, waar nodig, 'h casu één van onze overdek te bouwplaatsen. De materia- 'en worden dus op een door de betreffende Afd. Bureaus be- Paald tijdstip afgeroepen. De- 2e methode werkt tijd- en dus kostenbesparend. Dat is altijd een belangrijke zaak, maar in he huidige tijden helemaal een "must". ^en groot verschil met vroe ger? duidelijk, ja. Er heeft zich een soort verschuiving voorge daan. Nu zoeken de mensen van onze afdeling niet meer, maar alles wordt al keurig te voren bijeen "geharkt" door de mensen van onder andere de Magazijndienst. Het is een goede zaak, dat het inkopen, vergaren, opslaan, transporte ren en andere zaken, gepaard met de nodige formaliteiten in één afdeling zijn gebundeld. Nog voor de binnenkomst van alle goederen begint het Ma gazijn-personeel al aan de door onze afdelingen bestelde goederen en materialen te "bouwen", zodat gestadig het bewuste pakket groeit. Dat geldt niet alleen voor buiten de werf bestelde goederen, goe deren van derden, maar ook voor de eigen werkplaatsen, die als het ware als toeleveran ciers aan de Montage afdelin gen optreden. Denk maar aan het vervaardigen van pijpen, beugels, plaatwerk en zo meer. Deze afdelingen leveren aan het Magazijn hun materialen af. Dat is niet het begin? Wij beginnen uiteraard met te keningen, werklijsten en een netwerkplanning. Onze tech nici van bijvoorbeeld de teken kamer geven op wat er in de werkvoorbereiding nodig is. De in het M.M. geintegreerde afdeling Inkoop gaat de bestel lingen doen. Hoe dat verloopt, is al in een eerder interview aan de orde geweest. Natuurlijk komt het voor, dat een pakket goederen niet he lemaal volledig kan worden opgebouwd. Daarvoor kunnen verscheidene redenen worden aangewezen. Bijvoorbeeld: de levertijden van bepaalde ma terialen zijn wel toegezegd, maar worden niet nagekomen of een klant wil op het aller laatste nippertje nog wijzigin gen doorvoeren tijdens de bouw. Het pakket bestaat dan wel op papier, maar de bewus te materialen zullen nooit door het Magazijn gaan - echter wel de formulierenstroom - maar zo snel mogelijk direct naar de bouwplaats. Je moet het systeem zien als een raam, waarbinnen je zo veel mogelijk zult blijven, maar waaruit je zo af en toe, welis waar ongewild, moet ontsnap pen. Het probleem van de vrije voorraad, zoals in de Repara tie, speelt hier niet? Nee, in de afdeling Nieuw bouw/Marine werken wij nau welijks met vrije voorraden. Het meeste materiaal wordt besteld op "directe bestem mingen". Bij een verkregen order ga je namelijk bestellin gen doen, want dan weet je wat en wanneer je iets nodig hebt. In de reparatie ligt dat anders, maar dit strekt zich niet uit tot ons terrein. Voor wat de Nieuwbouw/Marine betreft, is de M.M.-gedachte ontegen zeggelijk een goede en is het in één hand geven van de materi aal/goederenstroom een goe de zaak. Kort gezegd: de tech nische afdelingen van NB/Ma- rine specificeren, stoppen hun bevindingen in de M.M.-molen en op een gewenst tijdstip rolt op de gewenste plaats het ge wenste pakket eruit. Dat is effi ciency. Als opgemerkt: wij wor den nog geconfronteerd met afwijkingen, die om bepaalde redenen te voorkomen zijn. De afdeling Nieuwbouw Montage moet dan de problemen opvangen en verwerken. Ik ben wel ingenomen met het nieuwe systeem. Zijn de mensen er al van doordrongen? Dat is inderdaad een aspect: goede informatie en communi catie. Wij doen al het mogelij ke. Daarom wil ik op deze plaats nogmaals benadrukken mijn wens, dat iedereen in de afdeling Nieuwbouwzich op de hoogte stelt van de mogelijk heden, die er liggen. Maar ook, dat een ieder zich achter de afgesproken procedures stelt, zodat het niet alleen bij een mooie M.M.-gedachte blijft, maar dat deze er in de praktijk metterdaad uitkomt. Met alleen een papieren systeem kunnen wij niet leven. Als M.M. werkt, betekent dat zonder meer een kostenbesparing. Een harde noodzaak in deze tijd! Evenals in voorgaande jaren worden de juli- en augustusnummers weer tot één nummer ge combineerd.

Wilton Fijenoord Nieuws | 1978 | | pagina 5