2 op het dek van de "Narwhal" werd geplaatst. Vervolgens bouwde men met de aange voerde resterende delende autokraan op tot een hijshoog te van 63 meter. Zes kilometer Voordat echter met het werk aan de blokken een aanvang kon worden genomen, moest de firma H. Veder eerst in to taal zes kilometer staaldraad uitscheren. Hierna pompte men de pennen uit de oude blokken, waarna de schijven werden overgezet op de nieu we blokken, die nu met nieuwe pennen werden opgebouwd in het A-frame en de boom. Na het weer inscheren van de draden testte men de kraan van het schip ter plaatse met een met water gevulde bak van 500 ton. Tijdens de werkzaamheden aan de blokopstelling repa reerden wij tevens nog een vrij omvangrijke huidschade. Werkend "hoog boven" Schiedam schip bij het object op haar plaats. De "Narwhal" heeft een speciale ballast inrichting om in zeer korte tijd water te kun nen overpompen van stuur boord naar bakboord in ver band met het ronddraaien van de grote kraan, die maar liefst een hijscapaciteit heeft van 2000 ton. Het schip kan op haar dek voor 5000 ton aan modules meenemen, die met de kraan op de vastgeheide platforms kunnen worden ge plaatst. Wie mocht denken dat de "Narwhal" slechts een stalen reus is met een grote kraan er op, komt bedrogen uit. Het schip bezit namelijk accom modatie voor 270 man en her bergt naast allerlei werkplaat sen onder andere een bios coop, een trimzaal, een sauna en een grote Amerikaanse keuken. Blokbevestiging Het 145 meter lange schip (breedte 52 meter en hoogte 36 meter) beschikt over een ei gen voortstuwingsinstallatie, waarmee het met een maxi mum snelheid van zo'n 12 mijl per uur van Japan door het Suez-kanaal naar de Noordzee is gevaren. Op het Noordzee- plat heeft de "Narwhal" al ge werkt voor de Shell en de N A M. (Nederlandse Aardolie Maatschappij). Hierna zette het schip koers naar WF voor het ondergaan van een repara tie aan de grote 2000-tons kraan. Tijdens de reparatiepe riode is het schip trouwens nog een paar dagen weggeweest voor het opknappen van een klus op de Noordzee. Voor WF behelsde het job een verande ring aan de blokbevestiging van het A-frame en de boom van de kraan. Voor dit doel werden in onze machinefa briek van een speciaal soort staal vier nieuwe wangen voor acht schijfblokken vervaar digd, elk met een gewicht van dertien ton. Autokraan Om de oude blokken te kun nen verwijderen, moest op zo danig grote hoogte worden gewerkt, dat zelfs onze "Mam moet" hiervoor niet toereikend was. Toch werd in de takels van deze drijvende kraan de oplos sing voor dit probleem aange dragen, of liever gezegd: geva ren. Van de Vlaardingse firma Delta Rosenkranz was namelijk een 100-tons autokraan inge huurd, die door de "Mammoet" Fietsen aan de voet van de reus

Wilton Fijenoord Nieuws | 1978 | | pagina 4