Historie van Delfshaven en oude Wilton-werf vioeit rond 1890 samen Bier De bladeren aan de bomen in Delfshaven lispelen zachtjes hun laatste herfstverhalen. De wind voert hen binnen ge hoorafstand van de wandelaar langs de met plezierjachtjes en andere binnenvaartuigen ge vulde Voorhaven. Het waterige zonnetje weer kaatst zijn licht flets in de oude gaslantaarns, waarin het gas- kousje door een electrisch peertje is vervangen. Knusse pandjes en oude pakhuisjes leunen schilderachtig tegen el kaar, soms doorgebogen onder een langdurige geschiedenis. Sommigen laten zich moei zaam overeind houden door steigers. Delfshaven is gedeel telijk gerestaureerd. Een hei dens karwei, waarmee men nog steeds bezig is. Een dank baar karwei ook. Want wie wil de sfeer van dit oorspronkelijke voorhaventje van de stad Delft niet terugroe pen? Een sfeer die naast de huidige rust ook de dynamiek uit het verleden ademt. Want in het verre verleden nam Delfshaven in het open veld, gelegen aan de polder Cool, tussen Rotterdam en Schie dam, tegen het dorpje Schoon- derloo, een belangrijke plaats in, bewoond door haringvissers en Groenlandvaarders. Oorzaak van het ontstaan ech ter, was de bierexport van Delft naar heinde en verre in de der tiende en veertiende eeuw. De "stroom" ging via Rotterdam, waar nogal wat oponthoud ont stond. Delft mocht daarom een eigen haventje gaan aanleg gen. Het recht werd verkregen van ene hertog Aelbrecht, die steun van Delft had verkregen tijdens zijn strijd tegen de Friezen. In 1389 werd dit recht omschre ven als: "een gunst een vlied te leiden uit de rivier de Schie tot in de Maas". Men maakte een sluis, met een "kulk" (kolk) en een brug met een goede schotdeur. Als je nu over het ophaalbrugget'e bij de Aelbrechtskolk, kortweg "de Kolk", loopt, onder het vrolijke carillon-spel uit de toren van de Inbinden Jaargang 1978 WF-Nieuws Voor belangstellenden bestaat de gelegenheid hun jaargang van het WF-Nieuws van 1978 te laten inbinden. Gegadigden kunnen betrokken jaargang aanbieden aan: Mevr. Y. Lucas-De Heer, Personeelsdienst, Wilton-Fijenoord, Hoofdkantoor. De kosten voor het inbinden bedragen ongeveer f 20,—, exclusief B.T.W. Datum van inlevering: vóór 15 maart 1979. De Oude Kerk aan de Kolk Het zakkendragershuisje op het oude Delfshaven

Wilton Fijenoord Nieuws | 1978 | | pagina 4