Schiedam begon een werf te worden 10 "Schiedam" werd langzamer hand "op poten gezet". De heer C. H. Teschmacher - eigenaar van een werfje in Haarlem -bleek de grote organisator voor dit im mense kanwei. Schiedam lag gunstig en men ging er efficiënt te werk. Het grootste schip dat in de ja ren twintig de Nieuwe Waterweg binnenliep was de "Paris". Wil ton won de concurrentie rondom deze grote klus, omdat wij een boetebeding voor niet tijdig presteren aandurfden en Har- land Wolff durfde "dit lefje niet te pikken!" Natuurlijk lukte het kanwei: een goede reclame voor de werf. In 1927 betekende het afbouwen van de "Statendam", waarvan de romp in het buitenland was ge bouwd, een organisatorisch kar wei van de eerste orde. Dit reu- zenschip werd prachtig ge bouwd door ons improvisatieta lent en "bazeninstinct". Als wij het jaar 1927 naderen, be tekent dit, dat toen de eerste gesprekken tussen de heren De Kanter van Fijenoord en Terpstra van Wilton plaatsvonden. Beiden mannen met een open blik, spre kend over een fusie in een tijd van redelijke welvaart. Niet uit concurrentie-overwegingen, En natuurlijk ook machinale bewerkingen De scheepsbouw vlotte best maar eerder om bedrijfsecono mische, financiële redenen. Wat was het geval? Motoren Wilton begon net met het bou wen van motoren, waarin Fije noord geweldig veel ervaring had. Wilton bezat die gigantische reparatie-ervaring, terwijl Fije noord, geplaagd door de slechte ligging "achter de bruggen" uit keek naar een terrein onder Vlaardingen om evenzeer aan re paratie te gaan doen. Beide bedrijven deden aan scheepsbouw voor de koopvaar dij en marine. De klemtonen la gen daarin geheel verschillend. De marine was voornamelijk in handen van Fijenoord, dat al be schikte over enige overkapte hel lingen (alleen een dak, geen wanden nog!). Wat beide bedrijven gemeen hadden, was een tekort aan fi nanciële middelen om ieder voor zich hun eigen plannen gestalte te geven. Het waren twee elkaar aanvullende bedrijven, die uitein delijk in 1929 dus 50 jaar geleden fuseerden. Prof. Bouwman schreef in 1954 hierover: "Menige fusie is uit nood geboren, soms ter com pensatie van de gevolgen van hevige concurrentie, dikwijls om zich staande te houden in jaren van ongunstige conjunctuur". Hij haalt ook de USA aan, waar fusies in die tijd soms uit macht en overmacht schijnen te zijn ge boren. Dat was bij Wilton niet zo. Alles verliep in goede harmonie. Het enige dat men nog over de toen malige sfeer verder kan zeggen is, dat het Fijenoord-personeel zich afzette tegen het improvise ren van de Wiltonners en dat de ze omgekeerd grapjes maakten over die "deftige Fijenoord-lui". Ons huidige bedrijf laat zich die

Wilton Fijenoord Nieuws | 1979 | | pagina 12