Roentgen: Van Marine-officier tot ondernemer hij ROTTERDAM. 3 Onder de zeer velen die Wilton-Fijenoord een warm hart toedragen, bevindt zich uiteraard ook het vroegere lid van de Directie WF en Raad van Bestuur RSV, de heer C. H. Meeu wisse. In verband met het 125-jarig bestaan zond hij een prachtig bouquet bloemen aan onze directie met de volgende wensen: "Van harte gelukgewenst met het 125-jarige jubileum van Wilton-Fijenoord. "Ondanks benarde tijden niet de moed opgegeven en dapper voorwaarts gaan. w.g. C. H. Meeu wisse De fraaie bloemen sieren nu de kamer van het directielid, de heer W. Zipp, waar zij fleur geven aan de afbeeldingen van Gerhard Moritz Roentgen en Bartel Wilton, die op de achtergrond hangen. Eerst nu iets over een andere grote ondernemer uit die dagen: Gerhard Moritz Roentgen, die in 1823 het Fijenoord-bedrijf (Eta blissement Fijenoord) vestigde. Fijenoord was een eiland door het Zwanengat gescheiden van IJsselmonde, een eiland, dat door aanslibbing steeds groter werd. De naamgeving schijnt uit twee elementen te zijn opge bouwd: Fije en Oord, waarbij de eerste een lieftallige Friese meisjesnaam aanduidt en de tweede betekent: "buitendijkse gronden". Denk hierbij aan de namen in Rotterdam Zuid als Varkenoord en Robbenoord. De zeehond schijnt in het verleden geen onbekende aan de linker Maasoever te zijn geweest! In de zestiende eeuw kocht Rot terdam Fijenoord aan in verband met de handel en scheepvaart en voor het vestigen van walvis traankokerijen. Een en ander bleek niet levensvatbaar. Een eeuw later gebruikte de Admira liteit dit gebied om haar kanon nen te beproeven. Ook kwam er de stadskwekerij te liggen. Er groeiden daar platanen, populie ren en verscheidene soorten naaldhout. Vanaf 1716 is het Pesthuis bekend. Dat werd later aangekocht om het Etablisse ment Fijenoord van start te doen gaan. Eiland In 1820 wordt Fijenoord door Roentgen omschreven als "een heerlijk oord, een eiland door een rij bomen omkransd met in het midden vette gronden en we lige landerijen". Roentgen zelf stamde uit Oost- Friesland, werd Nederlander en officier bij de Marine, een inven tief en creatief mens, een door zetter ook, die altijd een potlood en papier op zijn nachtkastje had liggen. Werd hij midden in de nacht wakker, dan legde hij meteen het idee, dat hem uit zijn slaap hield, vast. Het Etablissement Fijenoord kwam voort uit de NSM (Neder landse Stoomboot Maatschap pij). Roentgen heeft zich dus ook met het redersbedrijf bezigge houden. Het Etablissement vond Het eerste Fijenoord-bedrijf W MjPIj 4el

Wilton Fijenoord Nieuws | 1979 | | pagina 5