7 I ...IN) AR I*. REEDERy DE BLAUWF 5 T E R Maar ook de dwarshellingen waren er voor reparatie en later ook Nieuwbouw rekening. Maar in ieder geval werd het bedrijf al in 1895 omge zet in een Naamloze Vennoot schap, geheten N.V. Machinefa briek voorheen onder de firma Bartel Wilton. Het aandelenkapi taal bedroeg ƒ300.000,—. In het begin waren Bartel senior en ju nior, John Henri en Jan Daniël de directeuren, veel later werd ook Willy directeur. Het eerste Wilton nieuwbouwschip Investeringen De genoemde financiering was niet alleen nodig voor investerin gen in het bestaande bedrijf. Nee, zij moesten de expansie dragen. Immers, Rotterdam groeide, de scheepsbewegingen namen toe. Men bouwde al een aardige infrastructuur op door de in die eeuw aangelegde kana len en spoor- en andere wegen en het graven van de Nieuwe Waterweg. Wilton barstte van energie en van ruimtegebrek. Want men moest de concurrentie voorblij ven. De reparatie was in Rotter dam een vetpot. Aan de Westkousdijk in Delfsha- ven, gelegen aan de Maas, werd een stuk grond gekocht, onze la tere Delfshavense werf. De naam werd veranderd in Wiltons Machinefabriek en Scheepswerf. In het Engels doen onze huidige sleepboten nog steeds aan die naam denken, t.w. Wiltons, Engi neering, And, Slipway, en Com pany. Het bootje de "And" is in middels verkocht, maar toege voegd zijn later de Drydock Roentgen, Bartel Wilton en Fije- noord. Deze naamgevingen zijn begrijpelijk, doch staan los van die oude firmanaam. Commissarissen De namen van de eerste com missarissen spreken ook voor zich, zoals Kröller, Fruin, Ruys, Schuurbeque Boeye en Horst man. Grote mannen uit de Rot terdamse scheepsvaartwereld. Prof. Bouman schrijft in zijn boek over het Wilton-bedrijf: "een tiental jaren vóór Wereld oorlog I was Wilton het meest winstgevende en snelstgroeien- de bedrijf van Nederland". Hij baseert dit op drie punten, af gezien van de gunstige markt: Bedrijfseconomisch gezien is er in de reparatie een snellere om zet dan in de Nieuwbouw, vervol gens bouwde het bedrijf in de wereld een enorme goodwill op door snelheid van leveren en nauwkeurigheid van werken en tenslotte lag de leiding in han den van bekwame mannen. Daaraan wordt wel gekoppeld

Wilton Fijenoord Nieuws | 1979 | | pagina 9