"Narwhal" paste "Verenigingswerk is inherent aan het dagelijks leven" 12 De heer C. H. Ruseier: Het indokken van de "Narwhal" van de Netherlands Offshore Company leverde een spectacu lair werfbeeid op. Er was het nodige pas- en meet- werk voor nodig om deze gi gant, waaraan in een vorige edi tie van het WF-Nieuws uitge breid aandacht is besteed, in ons 160.000 dwt dok 8 te krij gen. De ruimte die overbleef tussen het schip en de dokwand was miniem. Tijdens de dokking werd een roerreparatie uitge voerd en werd meteen het nodi ge kleine reparatiewerk gedaan, alsmede een verfbeurt gegeven. "Door een sterk uit nood gebo ren saamhorigheidsgevoel was men vlak na de oorlog naar el kaar toegekomen. Na de bevrij ding waren in 1945 de straat feesten niet van de lucht. Men was blij de oorlog levend door gekomen te zijn. Er heerste toen een blijheid, zoals je die nu ei genlijk niet meer tegenkomt. Dit alles heeft zeker een gunstige invloed op het verenigingswerk gehad". Tegen de achtergrond van 125 jaar Wilton praten we over de ontwikkeling van het vereni gingsleven bij WF met de heer C. H. Ruseier, secretaris van het hoofdbestuur Vereniging WF. "Hoewel een aantal verenigin gen al eerder was opgericht (To neel in 1926, Harmonie in 1925, gevoetbald werd er al in 1921). is men pas in 1944 - buiten me deweten van de bezetter - geko men tot instelling van het huidi ge verenigingsbestel. De heer Keyzer was destijds de grote animator. Na de oorlog kwam het verenigingsleven bij WF goed op gang. Naast het boven genoemde saamhorigheidsge voel zijn volgens de heer Ruse ier hier nog enkele zaken debet aan geweest. "Bij WF kon je te gen een lage contributie lid van een vereniging worden. Denk maar eens aan bijvoorbeeld ten nis of voetbal. Je moet niet ver geten, dat het toen een geheel andere tijd was. En de facilitei ten die de directie beschikbaar stelde, waren geweldig. Zij zag dit als een bijdrage om het saamhorigheigsgevoel op de werf te stimuleren. De contac ten in het werk lopen immers soepeler als de mensen elkaar kennen. Er speelt nog 'n ander aspect mee. Vroeger hadden de mensen geen auto en geen ca ravan om in het weekend naar toe te gaan. Men was veel min der mobiel dan tegenwoordig en dus veel meer op verenigings activiteiten aangewezen. Selectief Vroeger bestond O A (Ontwik keling en Amusement), een gro te vereniging, die onder andere veel aan toneel deed. Hoe kwam het dat deze ter ziele is gegaan? "De televisie heeft hier sterk de hand in gehad. Men kon nu thuis toneelstukken op t.v. zien. Dat was wat hoor, tele visie. In '56 kregen wij thuis zo'n toestel. Soms kwamen de kin deren van straten ver bij ons kij ken". Overigens ziet hij de t.v. niet als een verarming. "Inte gendeel, instructieve program ma's zijn geestverrijkend, even als bijvoorbeeld natuurfilms. Bovendien worden er via de t.v. gezichtspunten van andere mensen in je huiskamer ge bracht. Het kennisnemen daar van is een goede zaak. Ik vind alleen dat je selectief moet kij ken. Er is trouwens momenteel een kentering te bespeuren op dat gebied. De invloed van de t.v. loopt wat terug. Je merkt het aan de bioscopen die langza merhand weer voller worden. De echt goede toneelstukken van vroeger trekken nog steeds volle schouwburgen. Ook bij de Vereniging WF is deze ontwik keling merkbaar aan het leden tal van sommige verenigingen. De afdeling Biljart heeft zelfs een ledenstop. De mensen ma ken weer meer tijd vrij voor an dere dingen, hetgeen het vereni gingsleven duidelijk ten goede komt". Verschillen Zelf kwam de heer Ruseier via de tennisclub bij de Vereniging WF. Ziet hij verschillen tussen het verenigingsleven in vroeger dagen en nu? 'Het feestelijke is er een beetje af vind ik. Vroeger had men minder geld. Elke mo gelijkheid werd uitgebuit om een feestje te bouwen. In vroeger jaren was een kermis bijvoorbeeld iets waar men het hele jaar naar uit keek. Maar ja, de tijden veranderen. Een jonge generatie komt aan het bewind en dat moet ook! De geanimeerdheid is in ieder geval hetzelfde gebleven en een groot voordeel is tegenwoordig de sterk verbeterde accommo datie.

Wilton Fijenoord Nieuws | 1979 | | pagina 14