uutim 6 was het werk mager, 's Avonds bij het afprikken kon men een prikkaart van afwijkende kleur aantreffen: dat betekende "je bent ontslagen". Toen een zwaar gehavend schip kon wor den hersteld, werkten werkloze branders twee dagen en nach ten aan de betrokken bodem- schade en daarop volgde weer prompt ontslag. De goed gevulde dwarshelling op Delfshaven De Koning ging een schip met zware averij in Engeland bekij ken. De oorlog brak uit, toen hij daar was. Hij kon niet terugke ren. Ook Aarnoudse spreekt over de naderende crisisperiode en de bewuste staking. "Wat De Ko ning zegt, klopt inderdaad. Er kwam een algemene loonsver laging voor, in het gunstigste geval, hen die mochten blijven. Het vroor toen dat het kraakte. Als kantoorbediende - het kan toor staakte niet - moest ik ko len voor de kachel halen. De stakers bekogelden me toen met stenen". Die loonsverlaging plus ontslagen hadden een al gemene verpaupering en verloe dering tot gevolg. De toch al niet zo sterke middenstand kwam helemaal brodeloos te zitten. Velen zagen hun nering kapot gaan. Vooral winkeltjes in de buurt van grote bedrijven als Fijenoord en Wilton. De koop kracht daalde bedenkelijk. Later vielen er weer ontslagen. In de jaren dertig na de fusie tussen Wilton en Fijenoord kwamen er nogal wat doublures voor. Bijvoorbeeld op de respectieve tekenkamers Nieuwbouw, Machine-installaties en Werk tuigbouw stonden zowel bij Wil ton als bij Fijenoord op elke te kenkamer zeker tientallen men sen. Overal waren mensen over. De hele Nieuwbouwafdeling van Wilton ging over naar Fije noord en na enige jaren verhuis de de gecombineerde afdeling naar Schiedam. En men zegt: "Velen kregen te gen het eind van de maand krampen in de buik, want in de salarisenvelop kon je ontslag aanzegging zitten. En ontslag betekende armoede lijden. Zelfs al kreeg je "steun". Maar kan toorpersoneel was meestal niet georganiseerd, dus was er geen steun. Bittere armoede werd er geleden". Als men de fusie vanuit het Delfshavense reparatie stand punt dier dagen bekijkt, leverde deze niet veel strijd op. Allicht niet: er waren geen elkaar bij tende afdelingen. Bij de nieuw bouw lag dat anders. Voor de machinefabriek ook. Deze werd nagenoeg hier in Schiedam be volkt door Fijenoord-mensen. Overbodige tekenaars vonden een werkkring bij de in 1933 door Wilton-Fijenoord, De Schelde, RDM en NDSM opge richte Nevesbu. Weliswaar te gen een lager salaris, maar het was onder omstandigheden een redelijke oplossing. Toen wij in Schiedam de kruiser "de Ruy- ter" mochten gaan bouwen, kwamen sommige tekenaars weer terug. "Zij hadden echter de pech voor hetzelfde "Nevesbu-salaris" té moeten werken, terwijl hun collega's, die bij de werf in dienst hadden mogen blijven voor het oudere, hogere salaris hun diensten in brachten. Het door de oorlogshandelingen zwaar beschadigde dok IV

Wilton Fijenoord Nieuws | 1979 | | pagina 8