-is 6eM 11 Punt 1: veiligheid werden?! y Doelmatigheid Efficiency Uit het dagboek van de veilig heidsinspectie. Ondanks de vele waarschuwin gen en adviezen, blijkt telkens weer dat verschillende onzer hier geen rekening mee houden of er gewoon niet bij nadenken, wanneer zij bepaalde werk zaamheden verrichten waarvoor deze waarschuwingen en het opvolgen hiervan van het groot ste belang zijn. Leest u de vol gende ongevallen maar eens: Tijdens het boren van gaten in beugelplaatjes op een tafel boormachine greep de boor de halsdoek, die de getroffene droeg, en draaide deze strak om zijn hals. De snelle hulpverlening heeft het ergste voorkomen. Bij draai ende machines mag men geen loshangende kledingstukken dragen. Tijdens het boren van gaten in plaatjes op een tafelboormachi ne ging het plaatje meedraaien, omdat het werkstukje niet was vastgezet. Het slachtoffer wilde het werkstukje pakken, maar de boor greep de schacht van de handschoen, die de betrokkene aanhad. Het resultaat was een gebroken arm. Klein werk moet men altijd vast zetten tijdens het boren en bo vendien dient dit niet met hand schoenen aan te gebeuren. Tijdens het bewerken van een deur schoot deze uit de bank schroef en viel rechtstandig op de voet van de betrokkene. Dit leverde een teenfractuur op. Indien de man schoenen met stalen neuzen had gedragen, had dit letsel waarschijnlijk voorkomen kunnen worden. Toen iemand op een bankje stond om kwasten schoon te maken viel dit om, waardoor de man kwam te vallen. Gevolg: fractuur middenvoets beentje. Een deugdelijk trapje had in dit geval beter gebruikt kunnen worden. Tijdens het helpen met elec- trisch lassen heeft getroffene lasogen gekregen. Door een hulplasbril te gebrui ken kunnen lasogen worden voorkomen. Met het oplassen van een beu gel aan de huid van een schip schoot de beugel weer los en viel op het hoofd van een ijzer werker, waardoor deze een ver wonding aan de schedel opliep. Wat dacht u van een veilig heidshelm? Bij het opstapelen van hout heeft iemand zijn hand in een spijker geslagen. Eerst vier dagen na het ongeval meldde betrokkene zich in de verbandkamer: infectie. Directe goede medische verzorging ook bij kleine verwondingen is drin gend gewenst om erger te voor komen. Bij het lassen aan een werkstuk is er een lasspat in de schoen van de betrokkene gevallen. Resultaat: brandwond aan rech ter voet. Door beenkappen of slobkou sen te dragen, waarvan de schacht over de schoenen sluit, is het in de schoenen springen van las- en branddruppels in bij na alle gevallen uitgesloten. Zo zouden we nog wel een poosje kunnen door gaan. Het zal echter wel voldoende zijn om u duidelijk te maken, dat veel ongevallen door ons zélf voorkomen kunnen worden. Werkt allen hieraan mede in het belang van uzelf en anderen! Veiligheid op het bedrijf is Veiligheid voor het gezin. A.P. In hel gecombineerde mei/juni- nummer van het WF-Nieuws schreven wij in een begeleiden de inzet bij het verhaal over Aqap en Kwaliteitszorg naar aanleiding van een toespraak van Kolonel ir J. Naber, dat wij in het september-nuinmer het winnende opstel van de heer L.J.J. van de Water, leraar van onze Bedrijf.'sschool, zouden plaatsen. Betrokken opstel drukken wij hierbij af. De heer Van de Wa ter schreef het in het kader van cle door de afdeling Vorming en Opleiding georganiseerde opstelwedstrijd als vervanger van de Nivé-wedstrijd "Baas Boven Baas". De heer Van de Water belicht vanuit zijn optiek het aspect Kwaliteit in een onderneming. De redactiecommissie is van mening, dat kwaliteit en effi ciency begrippen zijn, die min of meer in eikaars verlengde lig gen of elkaar kunnen aanvul len. Daartoe lijkt hel nog nieu we vignet Efficiency hier op zijn plaats. Reden waarom u het opstel onder betrokken ru briek aantreft. Welke invloed kunt u als lei dinggevende op kwaliteit uitoe fenen? Op de vraagstelling, welke in vloed ik als leidinggevende op de kwaliteit kan uitoefenen, is ondanks het voor ons bedrijf zo actuele en belangrijke aspect, niet eenvoudig een juist en ge motiveerd antwoord te geven. Immers, om tot een goed en hoog gekwalificeerd produkt te komen, moeten er heel wat hin dernissen worden weggeno men, die het vereiste kwaliteits niveau kunnen beinvloeden. Maar wanneer - zoals ook uit de probleemstelling blijkt - de kwa liteitszorg voor ons bedrijf van

Wilton Fijenoord Nieuws | 1979 | | pagina 13