"Lisnave-werf logisch gevolg van WF-evolutie" J. Noorderwier: 3 De heren Noorderwier en Groen bij Lisnave kopen ervan liep natuurlijk via de Rijksdistributie Bureaus. Achteraf is het verwonderlijk, dat het materiaal er nog kwam, meestal uit de "States". Maar wij wilden draaien, met de erva ring van ouderen, gekoppeld aan nieuwe inzichten. Het was een hele toestand. Je moet niet vergeten, dat bijvoorbeeld dok 4 in afzonderlijke stukken in de haven van Rotterdam verspreid lag. Dat reconstrueren vergde een geweldige organisatie? Wij hadden het grote voordeel, dat onze heer De Koning in En geland zat. Tijdens de oorlog had hij daar lijsten en boeken opgezet van bijvoorbeeld de materialen, die de Nederlandse industrie nodig zou hebben na de oorlog. Die boeken waren in het Engels met de Nederlandse vertaling erachter. Daarvan kon je dus ook enorm veel vakjargon Wanneer vond het bezoek aan Portugal plaats en hoe lang duurde het verblijf? De eerste keer ter kennisma king was in 1966, maar mijn ge zin en ik woonden er van april 1967 tot november van datzelf de jaar. Dat moet gezien worden als een logisch uitvloeisel van het totale werfgebeuren. Daarvoor moeten wij terug naar 1945. Na de oorlog was er een grote schaarste aan materialen, outillage en gereedschappen. Het onderhoud was natuurlijk i/erwaarloosd. De haven was veel kleiner dan thans en had nog van die glooiende kaden. Rotterdam had toen al rechte <aden in de havens. Dat gold als hypermodern. In het bedrijf waren nog veel ou deren met aanzienlijke know how. Zij hadden in 1929 gehol pen de werf in Schiedam op te zetten. De jongeren kregen dus ongemerkt tijdens het re construeren van de werf een ui termate goede leerschool. Want die reconstructie werd met bij zonder veel ijver ter hand geno men. De economie lag aan diggelen? Maar er kwam spoedig muziek in. Dat wil zeggen, dat de te re noveren wereldvloot volop repa- ratiewerk bood. Tevens moesten er nieuwe schepen worden gebouwd. Het bleef moeilijk om aan materiaal te ko men. Het was op de bon en aan- Dok de heer Van Eijk was daar present

Wilton Fijenoord Nieuws | 1980 | | pagina 5