4 in het Engels leren. Wij maak ten daarvan dankbaar gebruik. Het draaide erop uit, dat wij meer werk hadden dan materi aal in verband met de scheeps- reparatiewerkzaamheden voor de geallieerden. Je leerde erdoor improviseren en zuinig zijn: zowel bij de her stelwerkzaamheden van de schepen als de opbouw en het herstel van de werf. Maar uit nood worden goede dingen ge boren. Je leerde echt efficiënt te werken. Het ging ons niet alleen om het inkopen van halffabrikaten, maar ook om grond- of ba sisstoffen voor bijvoorbeeld de gieterij en de smederij. In ieder geval hadden wij het erg druk. Rotterdam ligt voor de scheep vaart nu eenmaal goed gesitu eerd. Wij zeggen altijd: het is een leuk winkelstraatje. Er is al tijd handel. Bovendien was Duitsland uitgeschakeld. Dat betekende minder concurrentie. De opbouw van de werf verliep gestaag? Die reconstructie viel in de jaren '45 tot '50, globaal gesproken natuurlijk. De ervaring van de di rectie en alle medewerkers werd ten aanzien van dit soort zaken zeer vergroot, begrijpelijk overigens. Het was een periode, waarin de grootste schepen bestonden uit de T2 tankers (14.000 dwt) en de passagiers schepen. Wij konden alle sche pen ter wereld dokken, althans voor wat betreft hun afmetin gen, mede dankzij dok 4. Dat was lang voor de oorlog ge kocht van de Oostenrijkse Mari ne. Het was in Duitsland ge bouwd. Met dat dok konden wij in die dagen de oude Nieuw Amsterdam voor de HAL dok ken. Later - tijdens de reconstructie - hebben wij de afmetingen zelfs vergroot. Het is ook het dok waarin wij het Franse passa giersschip de Paris konden re pareren: één van de weinige dokken ter wereld, waarin dat schip kon worden opgenomen. Kan 1950 als een soort keerpunt worden beschouwd? Ja, toen groeide de vloot en de afmetingen van de schepen na men steeds grotere 'vormen aan. Toen werden de mogelijk heden van het Sterrebos onder ogen gezien. Na vele discussies ontstond een plan voor de ge- De Lisnave sleepboten waren gebouwd identiek aan die van Wilton Fijenoord

Wilton Fijenoord Nieuws | 1980 | | pagina 6