5 Het indienstnemen van de eerste Lisnave sleepboot graven dokken 6 en 7. Ook had de renovatie van onze Machine- i fabriek gespeeld. Nieuwe fa brieken mochten nog niet wor- j den gebouwd. Daarom vond er een soort reconstructie plaats, die neerkwam op de aanleg van een nieuwe fabriek in de bestaande. Van die tijd dateert de proefstand. Je leerde er veel van, ook de omgang met de in stanties buiten de werf, over heidslichamen en noem maar op. Je doorliep eigenlijk achter af bekeken twee uitmuntende leerscholen: a. de reconstructie werkzaamheden en b. de nieu- i we aanleg van de dokken 6 en 7. En over onze schouders keek de - wereld aandachtig mee. Dat merkte je toen je later in het bui tenland kwam. WF werd gere- i kend tot de zeer vooruitstreven de bedrijven en aangezien de wereld onze klant is en was, be tekende dat een goede reclame. Waartoe leidde die internationa le aandacht bijvoorbeeld? Zoals ik al duidelijk maakte. Wij stonden niet stil, verre van dat. De directie coachte ons zoda nig, dat er altijd ruimte was voor meedenken en plannen maken. Als jongeren werden wij wel bij besprekingen gehaald, zonder dat je wist waar het precies om ging. Bij de renovatie van de Machi nefabriek had ik een deeltaak, maar deed daarbij zeer veel er varing op. Op een keer werkte ik weer aan een machinefabriek. Toen bleek mij later, dat deze voor Australië was bestemd. Er waren talloze verzoeken. Wat ik me nog herinner, zijn de projec ten voor fabrieken in Mexico en Brazilië, waar ik nog ben wezen kijken. Het prettige was, dat al- i les zo fijn in een teamverband werd gedaan. Directie, ouderen, jongeren, allen door elkaar en verder geen geheimschrijverij, daarvan hielden wij niet. Ook werd ik eens bij een verga dering geroepen. Ik moest goed luisteren en een rapport maken. Later werd het duidelijk, dat ik verzeild was geraakt in het sa menwerkingsverband ten aan zien van een nieuwe werf (Lisna ve) in Portugal. Een hele kluif? Och, je had veel ervaring opge daan bij de andere projecten. Wet aardige was, dat hier toen |al Italianen, Spanjaarden en Portugezen werkten. Zij hadden in hun land te weinig werk. Nu gingen wij het werk naar hun land brengen. Het project werd gefinancierd door Portugal, Zweedse werven en Nederland se werven, waaronder WF. Men moet niet vergeten, dat onze toen pas gebouwde vaste dok ken 6 en 7 al weer te klein be gonnen te worden voor de steeds groeiende schepen en Lissabon ligt op een mooie, druk bevaren route, ideaal aan diep water en beschut achter een landtong, mooier kan het bijna niet. In die jaren dachten wij ook al over de bouw van ons dok 8. Er moest ook een Machinefa briek op de nieuwe werf ko men? Die moest ik aanvankelijk op zetten. Later werd dat werk door de inmiddels ook tot het samen werkingsverband toegetreden RDM overgenomen. Ik had daar over geen hartzeer. Er was ge noeg werk hier in Schiedam te doen, vond ik. Ik stond er ge woon naast. De directie had kennelijk andere plannen met me. Ik was de zaak al helemaal vergeten. Maar in ons beleid van concurreren in de wereld, ook ten aanzien van de verkoop van know how, paste het dat wij in Lissabon ter plekke als advi seurs moesten gaan optreden. Dat gold bijvoorbeeld voor de heren Van Dijk en Meerwaldt en ook voor mijzelf. Van Dijk had de algemene organisatie, later ging Meerwaldt en nog later volgde ik. Je kende de werf als het ware al op papier en het aar dige was, dat je toen je er een maal je job uitvoerde, er de hand van beide functionarissen zo duidelijk in herkende. Wij Wiltonners stonden er in Portu gal bij de werf zeer goed op. Waarom weet ik niet, maar er was dacht ik een goede intro ductie door de directie verzorgd. Dat merkte je als het ware pas veel later. Ook ons optreden en omgaan met de mensen daar op de werf werd gewaardeerd. Ik geloof, dat wij dat bij WF au tomatisch leren van de ouderen, die een instelling hebben ont wikkeld om te kunnen omgaan met mensen en klanten, die uit alle windstreken van de wereld komen. Ik denk dat achter die instelling veel waars schuil gaat. Een unieke ervaring, daar een werf te zien verrijzen? In 1966 hadden Van Dijk en ik e.e.a. op papier gezet. Het was een gewaarwording om dat "Hollandse geval" nu in werke lijkheid te zien. De werf werd "in natte" constructie gezet. Daar bij had ingenieursbureau De Weeger een grote inbreng. Zij ontwierpen de kades en de dok ken en de Zweden onder andere de dokdeuren. Het plan was de werf in juni 1967 te openen. Ik moest met de Portugezen en een Portugees ingenieursbu reau samenwerken, een heerlij ke periode. Ik had al veel met buitenlanders hier op de werf samengewerkt. Die moesten zich aan ons aanpassen, maar daar moest ik me aan hen aan passen, daarvan was ik me ten volle bewust en deed dat graag. Ook adviseerde ik bij het aanne men van mensen en hun oplei dingen. Dat ging als volgt: het kader en de kern van het perso neel werden uit de bestaande oude Rocha werf gerecruteerd en opgeleid op de bedrijfs- school. Ook het nieuwe kader kwam op de bedrijfsschool, na eerst wat te zijn ingewerkt op de Rochawerf. Na de school ging men soms naar de oude werf, dan weer naar school om daar na zijn plaats in te nemen in de dan gereed zijnde afdeling op de nieuwe werf. In het samenwerkingsverband kwam het er op neer, dat je onze techniek moest laten samen vloeien met hun mentaliteit. Je

Wilton Fijenoord Nieuws | 1980 | | pagina 7