6 moest hun ook leren de mentali teit van de afzonderlijke interna tionale klanten aan te voelen en te respecteren. De samenwer king vlotte zeer goed. En de leiding? Een bijzonder goede leiding. Zo wel de heer Andersen, die na mens de Westeuropese partici panten in de directie zat, als de heer Rocheta, die als Portugees er zitting in had. Een bereisd man, die niet keek of iemand blauwe of bruine ogen had, maar onmiddellijk doorzag wat iemand presteerde. Was dat in orde, dan stond hij ook finaal achter je. Met de mensen moest je eerst de kat een beetje uit de boom kijken. Zij hebben een groot eer gevoel en hebben als natie in het verleden ook veel ge presteerd. Als ze eenmaal ver trouwen in je kregen, kwamen zij vanzelf met hun problemen naar je toe. Je moest hen wel aanvoelen. Bij het opzetten van de normalisatie - het ging om toepassen van DIN-normen - was de Engelse taal een pro bleem. Men is er eerder Frans dan Engels talig. Toevallig zag ik een vertaling van DIN-normen in het Spaans in een boekwin keltje liggen. Ik kocht de hele partij. Foute boel hoor. Later be greep ik na veel vragen, wat er aan de hand was. "Jullie heb ben toch ook 80 jaar oorlog te gen hen gevoerd". Zo'n vergis sing maak je niet meer. En het leven daar? Fantastisch. Ik heb er met mijn gezin gewoond. Zo lang alleen is niets, dan verloeder je. Boven dien maakte ik Portugese vrien den op de werf, waardoor ik overal een goede entree had en veel van land en volk leerde. Vooral ir. Mattes ben ik erkente lijk. Zijn vader was een uit Duits land afkomstige professor, die om gegronde redenen dat land verliet. Mattes zelf werd in Por tugal geboren en werd er inge nieur. Daarna deed hij een ver volgstudie in Zwitserland. Door het beheersen van de Engelse en Duitse taal kon hij me pre cies de teksten van de Fado's vertalen. Die zijn zeer droevig. De zanger klaagt zijn nood erin aan het publiek, dat dan zo ge- gerepen wordt, dat het gaat meezingen en klagen. Een ty pisch voorbeeld van een inge houden emotioneel volk, dat zijn droefgeestigheid afreageert en dan weer vrolijk verder gaat: een hele ervaring. Ook van Car doso, een self made man, leer de ik veel. Toen zij in Nederland waren, zijn zij bij ons goed be handeld. Dat waardeerden zij kennelijk en nu deden zij als het ware iets terug, fijne lui. En wanneer moest de werf draaien? Er was een schema opgesteld. Wij zouden hen dus "indraaien" in 1966. In 1967 zouden zij lang zamerhand de zaak alleen gaan runnen. Dan moest 1968 een goed leerjaar zijn met ingecal culeerd verlies, waarin geen be lasting hoefde te worden be taald. In 1969 moest het dead- even point vallen om in 1970 winst te kunnen maken. En wat gebeurde er? In 1967 viel de Suez-crisis. Het kanaal ging dicht en geen hond kwam er meer door de Middellandse Zee. Lisnave lag uitstekend. De hele wereldvloot moest er als het ware passeren. Gevolg was dat al meteen in dat jaar winst werd geboekt. Men had het vreselijk druk: een goede leerschool voor de mensen daar. Al doende leer je tenslotte en met veel doen leer je snel. En tenslotte het land zelf? Prachtig. Elke dag zonneschijn, bergen, marmer, bossen, rivie ren, heel mooi. En als je de men sen leerde kennen, kon je toen rustig met hen over politiek bab belen. Je krijgt een band met zo'n land. Ik ga nog vaak met vakantie naar Portugal, maar het is niet meer zo "ongerept": er komen steeds meer toeristen en dat dringt veel van de char me naar de achtergrond. Ik heb geleerd dat land met andere ogen te zien, dankzij WF. WF heeft de mogelijkheden gebo den en je moet daarvan gebruik maken op een gepaste manier, binnen de grenzen van vertrou wen, dat je wordt gegeven. Van misbruik maken is nooit een mens beter geworden. De deu ren staan daar in Portugal nog steeds voor ons open. Het was al met al een prachtige ervaring in mijn leven en een logisch uit vloeisel van het hele WF- gebeuren, waarin de wereld nog altijd vertrouwen heeft. De Lisnavewerf bijna voltooid

Wilton Fijenoord Nieuws | 1980 | | pagina 8