5 Lt. Kol. Suparto Hij treedt de ruimte binnen, waar de "ochtendwijding" plaatsvindt. Dé man daar is Luitenant ter Zee Taloen. Hij is de veiligheidsofficier en dat is van betekenis, want vandaag worden er schietproeven ge houden. En geen schot wordt er afgevuurd zonder zijn toestemming. Duidelijk en vak kundig worden de procedures doorgenomen, in het Engels. Want er zijn heel wat nationali teiten aan boord. Van Zijl zal la ter opmerken: "Een hele opga ve om daarvan een eenheid te smeden. Er zijn Indonesiërs, Nederlanders, Duitsers, Zwe den, Italianen en Fransen bij betrokken. Maar het draait alle maal prima". Op de brug geeft LTZ1 Jhr R.F.W. de Koek in het Bahassa de koers op aan de Indonesi sche roerganger. De toekomsti ge Indonesische commandant, Luitenant-kolonel Suparto, glundert. "Een goede samen werking tussen onze mensen, de Koninklijke Marine en Wilton-Fijenoord. En je hoort het: zelfs komt dat in de taal tot uitdrukking. Als een Nederlan der Bahassa probeert te pra ten, hoor je vaak onze mensen met pas aangeleerde Neder landse woorden". Hij is op en top een Marineman en voelt zich op de brug best thuis. Van het vriendelijke doch besliste optreden gaat een bepaalde rust uit. Natuurlijk laat hij zich vóór de overdracht nog niet diepgaand over het schip uit. "Door het slechte weer konden een paar proeven niet helemaal worden uitgevoerd. Die moeten ook nog gebeuren". Om begrij pelijke redenen is hij niet altijd al te scheutig met zijn com mentaar, maar het is zeker niet onwelwillend. M. Visser helder wbrden vergaard. KLTZ Enje van Gils: "U kunt zich vrijelijk over het schip be wegen. Ja, ook over de brug en natuurlijk kunnen wij later een praatje maken, maar wel laten checken bij de instanties". En dat spreekt voor zich. Het schip vaart inmiddels als een jacht; je merkt het nauwe lijks, behalve aan de beenspie ren, die het geschommel moe ten opvangen. Op de brug klin ken de commando's van de of ficieren van de wacht aan de roerganger. We varen naar het oefengebied, 20 mijl ten westen van Texel. Er zal die dag worden geschoten. In het Oosten rijst de zon als een stralende rode vuurbol op en werpt haar schijnsel breed uit, waaierend over de Noord zee, geen land meer in zicht. Filmer Kienhuis legt grappig een verband tussen politieke systemen in het Oosten en de er net vandaan komende zon Verbindingen Sergeant Schra test inmiddels de verbindingen. Aan elke Ne derlander op het schip is een Indonesische "counterpart" gekoppeld. En zo leert men het schip met alles erop en eraan te beheersen. "De verbindin gen O.K.", meldt de sergeant. G. van Zijl met één van de Indonesische matrozen

Wilton Fijenoord Nieuws | 1980 | | pagina 7