a 7 Ziekenverpleger Valkenburg De indeling is ook gelukkig ge kozen. Over de bewapening mag ik geen oordeel geven. De machinekamer met de combi natie van een gasturbine- en dieselmotoren verdient alle lof". De commandant spreekt van een geslaagd gebeuren. Dat is hem ook aan te zien. Hij heeft het commando als het ware in zijn vingers zitten; hij vaart, zo als een ander zijn fiets berijdt. Hij heeft het schip in zijn macht en toont dat later bij het afmeren nog eens nadrukkelijk. Het hoofd van onze afdeling Nieuwbouw/Marine, de heer Visser, blikt ook tevreden rond en wijst op de goede samen werking tussen alle mensen op I het hele schip, die met niet af- latende zorg in touw zijn, soms dag en nacht. "Gedurende I proefvaarten met koopvaardij- schepen wordt er meestentijds J gevaren en hier in het marine- werk wordt eigenlijk alleen ge- varen als de proeven dat ver- I gen. Dat is toch wel een ver- schil. I En dat loopt allemaal goed, dankzij de mensen. Het pretti- ge is, dat er aan boord tussen t de medewerkers nauwelijks af stand bestaat. Dat vind ik een gelukkige zaak". I Lunch Intussen gaat het cafétaria- systeem weer draaien. De lunch dient ter versterking van de inwendige mens niet te wor den vergeten. Onze grote "korvetten-coördinator" Van Zijl is druk in de weer. "Een praatje maken wij vanmiddag wel, geen tijd nu Hij draaft of schommelt weer door. Dyna miek bij hem en bij anderen. Op de brug eet men een sandwich uit het vuistje. De croquetten staan koud te worden. Sloten koffie houden de pit er in. Het werk gaat door. Geen fabrieks- fluit, die de middagpauze ac centueert. Pauze tijdens proefvaarten heeft niemand daar ooit van gehoord. De schoten daveren nog steeds. De dokter en zijn Indonesische collega wisselen ervaringen uit. De oorbeschermers staan op een andere plaats gescho ven In de namiddag verhaalt Van Zijl over het wel en wee aan boord. "Het programma ver loopt als gepland. Wel af en toe een omzetting vanwege de weersomstandigheden. Er zijn nu eenmaal proeven, waarbij een goed zicht nodig is. Wij hebben wel twee-en-een-halve dag achter gelopen, maar door keihard aanpakken van alle mensen liggen we nog maar een halve dag achter. Een com pliment aan de bemanning is op zijn plaats en aan iedereen eigenlijk, vooral ook aan de mannen van Erasmus, met kok Joop Deen aan het hoofd in de keuken". Intussen vaart het schip als een mes zo scherp door de gol ven. "Het is bijzonder zeewaardig en dat komt mede door de mensen in de Machinekamer, waar Schomper met zijn man nen de machine prima laat draaien en daarnaast nog wel tijd vindt voor de nodige grap pen en lol". Typerend voor de sfeer aan boord is de kreet: "De truck van Ente van Gils vaart scheermes scherp, in tegenstelling tot zijn VW, die wij vaak op de kade moeten aanduwen Maar evenzeer tekenend is, dat die ruim 100 man aan boord als het ware één klit vormen. Van Zijl: "Dat verschijnsel viel al op de "Fatahillah" waar te nemen en is nu op de "Mala- hayati" versterkt. Mensen die later er bij kwamen, zijn nóóit helemaal in die klit opgeno men, typisch welbeschouwd". Die Wit valt echter 's avonds weer een beetje te ontwarren of wordt uiteen gerafeld, want dan wordt er bij het klaverjas sen een kamp van Rotterdam mers en ander goed gevormd. Want klaverjassen op zijn Rot terdams is toch wel iets heel speciaals en alleen maar weg gelegd voor de wat intelligente re luiDaarom gaan die an deren dan maar in arren moede film kijken! Martin van Doorn

Wilton Fijenoord Nieuws | 1980 | | pagina 9