2 en werken soms bestuurlijk ge zien daardoor wat makkelijker en goedkoper. Je moet alles zien in de sfeer van het land en zijn inwoners. Hoe ging de bouw van de werf? Wel, er zouden twee hellingen komen. Als ondergrond namen wij de rots, die daar ver de zee insteekt. Dan hoefde er ook niet geheid te worden. Een ge luk overigens, dat de rots ook inderdaad een harde rots was, want de ene kei is namelijk de andere nog niet. Maar zonder geluk vaart niemand wel Toen ik er was, werd er één hel ling aangelegd. De werf groei de, en snel. Soms kwamen er mensen over van de Botlek. Verolme zelf had er een huisje. De omgeving was prachtig, 's Nachts van die mooie tropi sche geluiden. Maar als je iet wat uit de buurt ging, moest je wel een injectiespuit meene men met tegengif tegen slan genbeten. Het zat er vol slan gen. Later kwam mijn gezin ook over naar Jacuacanga. Voor mijn vertrek werd de kiel van een 10.000 dwt schip ge legd en toen zat het er voor mij op. Het schip ging een jaar la ter tewater. Daarna bedrijfsleider bij Wilton op Delf shaven? Dat was ongeveer twee jaar la ter. De werf moest gere- Niets in de buurt? Een twintig minuten met de jeep gaans lag een dorpje: An- grados Reis. Daar zat een Hol landse pater, een zalig dorpje met een klooster uit 1500 n. Chr. (trekt aan de pijp als het ware zijn herinneringen om hoog). De pater gebruikte als miswijn cachaga, bijna pure al cohol uit suikerriet gestookt, wel eventjes wennen (denkt aan de gevolgen en schiet in de lach). Een buiten gewone man, die geestelijke. Hij regelde alles, maar dan ook alles, was dé vraagbaak, vorm de naast het kerkelijke werk ook in zekere zin het bestuurlij ke apparaat. Voor onze Sinter klaasviering hebben wij zijn te nue nog geleend. Als hij 's zondags in diverse pa rochies de mis ging lezen moest hij minstens 4 uur voor elke mis nuchter zijn. Hij wist met zijn ezeltje en vissersboot jes zijn route tussen de diverse kerkjes zo te kiezen, dat hij on danks de cachaga telkens net op tijd nuchter kon zijn En de mensen? Als gezegd: allervriendelijkst. Een smeltkroes van Portuge zen, Negers, Indianen, Duit sers, Armeniërs. Zij hebben van die speciale spelregels. Wij zouden al snel denken aan cor ruptie, maar zo zien zij dat niet. Zij matsen elkaar over en weer construeerd worden, een kolfje naar mijn hand dus. Voor Wil ton heb ik nog enige tijd in Iran gezeten voor een merkwaardig project. Men had de werf ver zocht om iemand uit de Repa ratie te sturen om samen met een ingenieursbureau daar te adviseren over een eventueel aan te leggen werf. Lollig in zo'n vreemd land rond te neu zen en de problemen daar te bekijken. Wij maakten een stu die van de mogelijkheden, waarbij ook het IMF (Internatio nale Monetaire Fonds) was be trokken. Het was een soort multidisciplinair project. Ik moest het technische gedeel te, het management en de lo gistiek bekijken vanuit mijn ei gen vakgebied. Wij hebben uit eindelijk een negatief advies uitgebracht. Achteraf bleek dat, geloof ik, het enige juiste. Maar in het buitenland leer je wel verder te kijken, dan je ei gen straatje, je leert ook ande re methodes kennen, te waar deren en te zien, dat als wij Ne derlanders iets technisch doen, dit goed kan zijn, maar dat een hele andere aanpak evengoed tot gelijke resultaten kan leiden. Van dat werk vond ik het aardi ge, dat je je helemaal blanco moet opstellen om te komen tot een zo objectief mogelijk advies. Dus bekijken, ook op de lange termijn, wat in het belang van betrokken land is en niet alleen aandacht te hebben voor de eigen commerciële be langen. Daarna ben ik nog even in Mombassa, Kenia, geweest. Een paar Engelsen wilden een werfje met ons beginnen ten dienste van hun daar opgerich te rederij annex reisbureau. Dat is niet doorgegaan. En dan van Delfshaven naar Schiedam? De werf in Delfshaven werd einde van de jaren zestig, na onze fusie met Rijn-Schelde, gesloten. In Schiedam ging ik Planning en Organisatie doen en werd assistent van de werf- directie. Het is echt werk van het aanelkaar koppelen van meerdere straatjes, waarbij je van het ene in het andere pro bleem duikt. Erg boeiend, vaak ook creatief, waarbij de prak tijkervaring goed van pas komt. Trouwens, mijn buitenlander varing geeft me ook een "pré" bij het openstaan voor andere culturen en gewoontes van on ze buitenlandse medewerkers. Ik geloof, dat je met het inter nationale element in ons werf- gebeuren te dien aanzien in je Planning en Organisatie terde ge rekening dient te houden. Dat doen wij dan ook bij WF, zoals wij op elk gebied verder kijken dan alleen de oevers van de Maas. (Zijn pijp dampt uitda gend; hij geeft hem zeker niet aan Maarten Verolme Brazilië in aanbouw

Wilton Fijenoord Nieuws | 1980 | | pagina 4