Brief uit Japan benadrukt internationale contacten van WF al in de vorige eeuw ik Poseren bij de villa Als aandenken schonk de nieu we Handelsattaché een fraai leeuwtje van aardewerk, dat een mooie plaats in de Direc tiekamer heeft toebedeeld ge kregen. Het internationale aspect van een grote scheepswerf als Wilton-Fijenoord is, mani festeert zich op allerlei gebied. Men kan stellen: een werfbe- drijf in Nederland staat of valt met de internationale handel en het zeetransport. Dat blijkt ook wel uit het oprichten van de bedrijven in de vorige eeuw, waarover wij al uitgebreid ver haalden. Een recente brief uit Japan be klemtoont de internationale verwevenheid van ons bedrijf met het Verre Oosten weer eens en zet de poort naar de historie van de vorige eeuw uit nodigend open. Betrokken brief staat hierbij af gedrukt. In het kort komt de inhoud hier op neer: Dertig jaar geleden vroeg en kreeg ik informatie van uw werf over een machine met de naam "18 NSBM 56 Fijenoord" op de Mitsubi shi Nagasaki Scheepswerf, die ik nodig had voor het schrijven van een gedenk boek. Dit jaar keerde ik te rug bij de werf en begon gegevens na te trekken omtrent de marine-officier Hardes, die de Nagasaki Ijzerfabriek startte, zo'n 120 jaar geleden. Hij was in de vorige eeuw lid van het Marineopleidingsteam uit Nederland in Japan. Ik geloof, dat het werk van de heer Hardes in scheeps- en machinebouwkringen in Ja pan veel waardering ver dient. De briefschrijver, Mr Juichi Ku- sumoto, vraagt vervolgens om inlichtingen. Na daaraan te hebben voldaan - en dat is het aardige van het geval - schrijft hij een leuk bedankbriefje en wijst op de goede contacten tussen Japan en Nederland, waarbij hij niet vergeet het re cente bezoek van premier Van Agt aan zijn land te memore ren. Hij is ingenomen met het op pagina 31 afgedrukte verhaal over de heer Hardes en Japan in ons gedenkboek.

Wilton Fijenoord Nieuws | 1980 | | pagina 6