"Het is een voorrecht om mensen gelukkig te mogen maken" Goochelaar Peter Cardiny: 10 "Trucs doen voor kinderen is veel moeilijker dan voor vol wassenen. Kinderen zijn veel directer. Een volwassene gaat het moeilijk maken, die denkt meteen dat je iets in je mouw laat verdwijnen. Nou, geloof me maar, er is geen enkele truc waar je je mouw bij nodig hebt". Aan het woord is goochelaar Peter Cardiny, achter welke magische naam de heer P.T. Kip (43) schuilgaat, in het dage lijks leven medewerker op de Centrale Ontvangstafdeling van WF. Al sinds zijn zevende jaar is hij verslingerd aan het goochelen. "We waren met een aantal kin deren op straat aan het spelen, toen ik zag dat een vriendje zo'n truc met ringen aan het proberen was, hetgeen niet best lukte. Ik vond het machtig interessant en ruilde meteen mijn zelfgebouwde kristalont- vangertje voor die goocheltruc. Op de beschrijving die erbij zat, stond het adres van studio La- rette in Amsterdam. Daar ver kochten ze allerlei trucs. Als ik weer wat zakgeld had gespaard, ging ik er heen om een nieuwe truc te kopen". "Oh ja", weet hij zich te herin neren, "je kon ook wel eens het geluk hebben, dat er een de- monstrateur in de zaak stond, die niet zo handig was, zodat je kon zien hoe een truc in elkaar zat. Je liet er dan allerlei voor doen en ging op het laatst met een prulletje de zaak uit. Maar De eindjes toch aan elkaar geknoopt Zo houden we verbaasd het lek boven wel met de nodige ideeën voor trucs natuurlijk". De meeste attributen, waar voor hij vaak voorbeelden uit Amerikaanse tijdschriften haalt, maakt de heer Kip zelf. Een aantal ervan heeft hij mee gebracht, want praten over zijn hobby doet hij wel graag, maar liever laat hij wat zien van zijn kunnen. Na de traditionele ho ge hoed en goochelstok komen er allerlei mysterieuze spullen op tafel, waarmee hij verbluf fende staaltjes weet uit te ha len. Toverzout Zo is er een truc met stukjes touw van verschillende lengte, waarbij hij het verschil in leng te vergelijkt met het salaris van een parlementariër en dat van een goochelaar. De heer Kip blijkt goed te kunnen nivelle ren, want aan het eind van de truc zijn de stukjes touw even lang. "Hier probeer het zelf ook maar eens", grinnikt hij. "Maar wel wat zout op je hand strooi en. Je voelt er niks van, want het is dan ook toverzout. Iedere goochelaar heeft het bij zich". Daarna volgen allerlei trucs met kaarten, een schaar die al leen in de handen van de goochelaar schijnt te werken, een mini circustent, een ver dwijnende wandelstok en ga zo maar door. Van één van zijn to verkunsten wil hij de ontkno ping wel aan ons kwijt. "Maar denk erom, niet in het artikel zetten hè". Het blijkt dat de ba sis ervan een enorme vinger vlugheid vormt. Manupulatie heet dat in de goochologie. "Die vingervlugheid vormt ei genlijk de basis van het goochelen. Het vergt intensie ve training. Je leert het door veel oefeningen te doen met kaarten, balletjes, sigaretten en zo. Ja, veel mensen denken nogal makkelijk over gooche len, maar het valt echt niet mee". Aanpak Peter Cardiny is een veelzijdig man. Naast programma's voor volwassenen, kinderen en be jaarden, heeft hij een speciaal programma voor geestelijk ge handicapten. "Dat vereist een bijzondere aanpak, omdat het

Wilton Fijenoord Nieuws | 1980 | | pagina 14