Sint leverde bijdrage tot schoon milieu Dat Sint Nicolaas Wilton- Fijenoord een warm hart toe draagt, bleek op vrijdagmiddag 5 december jl., toen de Goed heiligman ondanks het overla den programma in verband met zijn 888ste verjaardag, toch tijd vond om op de lasvloer van de scheepsbouwloods aanwezig te zijn bij de ingebruikstelling van een gloednieuwe lasdam- pafzuiginstallatie. De Sint werd daar verwelkomd door be drijfsleider P.J. Janssen, die het een hele eer vond, dat de Sint bereid was deze belangrij ke handeling te komen verrich ten. De heer Janssen memoreerde, dat 15 jaar geleden ook al een lasdampafzuiginstallatie werd geïnstalleerd die echter niet naar tevredenheid functioneer de. "De laatste jaren zijn de mensen steeds meer doordron gen geraakt van het belang van een schoon milieu. Zaken zoals het rapport van de Club van Ro me hebben hiertoe een duidelij ke bijdrage geleverd. Vanwege die grotere milieubewustheid en tevens door de recentelijke technische ontwikkelingen en de inzet van firma's die zich speciaal met het probleem van lasdampafzuiging bezig hou den, kunnen we nu een systeem in gebruik gaan ne men, dat in de toekomst zeker djn nut zal gaan bewijzen". De heer Janssen hoopte, dat ieder een een goed gebruik van de installatie zal maken en ver zocht Sinterklaas om toe komstige "overtreders" mee te nemen naar Spanje om daar tot andere gedachten te wor den gebracht. Hierna verzocht hij de Sint de installatie in ge bruik te stellen. Concurrentie Voordat de bisschop echter tot deze handeling overging, sprak hij de vele aanwezigen, die zich beijverd 'hadden voor dit las- dampafzuigsysteem, toe. "Vo rig jaar kwam ik bij toeval op dit terrein en wat schetst mijn verbazing toen ik hier allemaal Zwarte Pieten zag. Tegen zo veel concurrentie kon ik niet op. Daar hebben we dus wat aan gedaan. Ik ben daarom blij, dat ik vandaag deze installatie in bedrijf kan stellen, want het mes snijdt zo aan twee kanten. U blijft hier schoon en gezond en de concurrentie wat Zwarte Pieten betreft is afgelopen". De Sint dankte WF voor zijn vooruitstrevende beslissing. "Per slot van rekening is een goed milieubeleid heden ten- dage uiterst belangrijk. U geeft hiermee het goede voorbeeld". Hierna stelde de Sint, die te vens nog voor iedereen een aardig presentje had meegeno- De heer Janssen leidt de Sint de Scheepsbouwloods binnen men, de installatie in werking. Het systeem waar het hier om gaat heet Novavent en wordt geleverd door de firma Gefra uit 's-Gravenzande. Dit systeem werkt volgens het zogenaamde "on the spot" principe, hetgeen inhoudt dat Druk op de knop van Sint Dampafzuigend lassen de lasdampen door middel van een slang meteen bij de elec- troden afgezogen worden. Bo vendien zijn nu ook de omstan ders gevrijwaard van de las dampen. Het grote voordeel van deze in stallatie, waarop diverse af- zuigslangen kunnen worden aangesloten, is dat de lasdam pen nu niet meer kunnen opstijgen en dus niet door de lasser worden ingeademd. Een ander voordeel is dat - in tegenstelling tot andere syste men - de in de scheepsbouw loods aanwezige warme lucht niet wordt weggezogen. Hoe wel deze lasdampafzuiginstal latie in de praktijk haar nut zal moeten bewijzen, lijkt hierbij een duidelijke bijdrage te zijn geleverd tot een schoner milieu en een beter werkklimaat. Slaagt deze praktijkproef dan is het de bedoeling, de afzuig installaties uit te breiden op de lasvloeren van de Scheeps bouwloods en van de Laslood- sen Oost en West. Daarmee zal dan een bedrag gemoeid zijn van ruim f 400.000,—.

Wilton Fijenoord Nieuws | 1980 | | pagina 19