3 Het tekenen van het protocol door Schout-bij-Nacht ing. T.P.J.M. Stoltz heer Bloys van Treslong wel kom. "De oorspronkelijke Jon ker Bloys van Treslong zou in die dagen geen slecht figuur hebben geslagen als materieel- directeur". Hij staafde zijn be wering met het opgeven van een prijs van een door hem voor Prins Willem van Oranje gekocht schip: f 60,—. En met een scherts verwijzend naar de historie, waaruit blijkt dat Bloys van Treslong als Luitenant-Admiraal wel in Hol land, maar niet in Zeeland ge liefd was: "Zou dit het bewijs voor gevoel voor traditie van de Koninklijke Marine zijn, dat nu juist dit S-fregat tot Bloys van Treslong werd gedoopt in Hol land (Schiedam) en niet in Zee land (Vlissingen)Hij zette hierbij enkele vraagtekens. Succes Het fregattenprogramma voort spruitend uit de gezamenlijke inspanningen tussen de Ko ninklijke Marine en de Neder landse industrie blijkt uit de woorden van de heer Stoltz tot dusverre een succes te zijn. "Internationaal heeft dat even eens bewondering afgedwon gen, resulterend in de levering van een fregat aan Griekenland en een principiële keuze van Portugal voor dit type schip bij de vernieuwing van zijn vloot". In dit verband zag hij in deze gang van zaken een bewijs, dat bij de ontwikkeling en bouw van deze schepen een doeltref fende oplossing ten aanzien van de kosten was bereikt. Het bewijs ligt dan in het feit, dat nu de Marines van landen met een zeer lange maritieme tradi tie opteren voor dit schip. "Waardoor mogelijkerwijze vier landen binnen de NAVO met dit S-fregat gaan werken". (Dat zijn dus Nederland, Duitsland, Griekenland en misschien Por tugal). En: "Deze doop is de Ne derlandse bijdrage tot een ster kere NAVO, teneinde de vrede in de wereld te handhaven". Schout-bij-Nacht Stoltz sprak tenslotte zijn tevredenheid uit over de samenwerking tussen de werf, het personeel van de Koninklijke Marine en de Ne derlandse industrie in het alge meen. Na de doopster voor haar "taak" te hebben bedankt, knoopte de voorzitter van de Raad van Bestuur RSV, de heer ir A. Stikker, aan bij de door de heer Stoltz gememoreerde vei ligheidsopdracht. "Ik hoop, dat het schip een lang leven zal zijn beschoren en als scheepsbou wers hopen wij, dat het ingezet wordt voor de veiligheid en vre de". Trots Als bouwer kunnen wij trots zijn op het feit, dat door dit pro gramma van de Koninklijke Marine en de Nederlandse in dustrie nu twee andere naties hebben besloten voor een vlootvervanging dit type schip te gaan inzetten. "Daarom maak ik van de gelegenheid ge bruik speciaal Vice-Admiraal Konofaos en zijn officieren welkom te heten. U heeft al van onze werkzaamheden in Vlis singen kunnen kennisnemen. U kunt dat nu ook in Schiedam doen". De heer Stikker on derstreepte nogmaals het feit, dat wij concurrerend kunnen aanbieden door de gezamenlij ke inspanningen van de Ko ninklijke Marine en de Neder landse industrie. "Hierdoor is het mogelijk dat drie van onze werven hun know how kunnen bewaren en zelfs opvijzelen. Daarbij is het nodig, dat wij ons oog internationaal op andere markten laten vallen om aan meer werk te komen, teneinde aan het werk te kunnen blijven". Hij wees erop, dat het produk- tiepakket thans omvat: fregat ten, korvetten en onderzeebo ten. "Wij hopen daaraan in de komende jaren nog het Noordzee-fregat te kunnen toe voegen. Er zijn plannen voor een multipurpose fregat". De heer Stikker hoopte, dat dit eventueel ook voor export in aanmerking zou kunnen ko men, gezien dan op de lange termijn. Hierna dankte hij nogmaals Mevrouw Van Beek voor het tot leven brengen van de Bloys van Treslong en overhandigde haar naast een fraaie broche ook het bijltje, waarvoor hij als ge bruikelijke tegenruil een cent (uit 1980!) in ontvangst mocht nemen. Mevrouw Van Beek zei het in haar toespraak een hele bele venis te vinden een schip te mogen dopen. "Ik vind het een groot voorrecht, waarvoor ik de Admiraliteitsraad, de Raad van Bestuur RSV en de Directie van Wilton-Fijenoord zeer bedank". Zij was onder de indruk van het vakmanschap, waarmee een dergelijk gecompliceerd schip kan worden gebouwd. "Het moet voor de werf een mijlpaal zijn om dit moment met zoveel kunde, vakmanschap en liefde voor het vak te hebben De heer Zipp overhandigt Mevr. Van Beek het fotoalbum

Wilton Fijenoord Nieuws | 1980 | | pagina 5