4 bereikt". En over de inrichting van het fregat. "Mij trof bij een eerder bezoek de grote aan dacht, die wordt besteed aan de leef- en woonruimten voor de opvarenden". Griekenland Mevrouw Van Beek stak ook Wilton-Fijenoord een hart on der de riem: "Ik wens u nog ve le opdrachten toe...!" Ook toonde zij zich ingenomen met de Griekse samenwerking. "Vice-Admiraal Konofaos, ik wens u de meeste voorspoed bij het uitvoeren van het Griek se Marine-programma". Voorts belichtte Mevrouw Van Beek de historische figuur Bloys van Treslong, die in Den Briel is geboren in 1529. Maar hij speelde ook een belangrijke rol bij het bezetten van Den Briel door de Watergeuzen, na dat hij eerder het bekende smeekschrift der edelen mede had ondertekend. Hij verliet het land na de komst van Alva. Rond 1572 hadden de Water geuzen eigenlijk nog niets ge daan, dan wat kapen van sche pen en plunderen van boerde rijen. Maar in maart 1573 ont liep Bloys van Treslong met zijn schip komend van Enge land, waar hij zich bij Lumey had aangesloten, een storm en vluchtte de Maas op. Van Kop pelstock werd vernomen dat Den Briel geen bezetting had. Men nam Den Briel in. Bloys van Treslong overtuigde toen Lumey te blijven en het ge schut van het schip voor de ver dediging van de stad te gebrui ken. Vanaf dat moment kreeg de strijd tegen de oprukkende Spanjolen een gunstige wen ding". Ontslag En vertelde Mevrouw Van Beek: "Later werd hij Luitenant- Admiraal van Holland en nog later ook van Zeeland. In die functie beleefde hij geen grote slagen meer. Zijn onbeheerst, opvliegend karakter leidde tenslotte tot zijn ontslag. Prins Maurits benoemde hem tot Lui tenant Houtvester en Valkenier van Holland. In 1594 overleed hij. Bloys van Treslong heeft veel voor de vrijheid van het land gedaan. En fregatten als de huidige Bloys van Treslong zijn nodig om diezelfde vrijheid te handhaven". Ten slotte sprak Mevrouw Van Beek de wens uit, dat de werf en de Koninklijke Marine in goede samenwerking tot een spoedige afbouw van het schip zouden geraken. Na het officiële gedeelte nam het koud buffet een aanvang. Onder de genodigden bevon den zich vele marine autoriteiten uit binnen- en bui tenland en NAVO-zijde, alsme de diverse ambassadeurs en marine-attaché's en daarnaast vertegenwoordigers uit de Ne- Toespraak van Mevrouw Van Beek derlandse industrie en uit alle geledingen van het eigen be drijf en RSV. Bloys van Treslong in opgedreven toestand

Wilton Fijenoord Nieuws | 1980 | | pagina 6