"Breed zicht op personele zaken door internationale contacten" H.J. Tamminga: Gesprekken over internationale karakter WF (VI) Voor de vele goede wensen, die ons voor het nieuwe jaar bereikten, zeggen wij een ieder hartelijk dank. De Directie 1 Wij zetten onze serie voort met dit maal iemand, niet uit de productie afdelingen afkomstig. Het gesprek werd nu gevoerd met de chef Per soneelszaken, de heer H.J. Tam minga: een WF-er met al bijna 40 dienstjaren. Een internationaal georiënteerd be drijf blijkt ook sterke internationa le raakvlakken te hebben op een terrein als dat van personeelszaken. Daarbij gaat het niet om het aspect van aantrekken en begeleiden van werknemers uit het buitenland. Dat is een onderwerp, dat in deze serie later aan de orde zal komen. Het gaat nu om personeelswerving in Nederland en in het buiten land door WF verricht ten dienste van de Curagaose Dok Maat schappij. Maar evenzeer om ervaringen opgedaan in het begeleiden van onze eigen mensen tijdens door ons te regelen projecten in het buitenland. Daarvoor komt ook één en ander om de hoek kijken. Je kunt eigenlijk stellen, dat iedere Wiltonner, die voor langere tijd het buitenland intrekt, zich al vanaf het moment van het beetgrij- pen van de knop aan de internationale deur en nog vóór het open gaan daarvan het zorgzame oog van de personeelsbegeleiding op zich gericht weet. De Personeelsdienst is een dienstverlenende afde ling en de zorg straalt uit, vér over de landsgrenzen. Daarover wilde de heer Tamminga na lang aandringen dan wel iets op bescheiden schaal kwijt. Die schaal slaat toch door in het voor deel van WF, vandaar (Geijkte vraag:) Hoe is het gekomen? (Bladerend in het dossier): Kijk, in 1968 wilde men ons perso neel laten aantrekken voor de CDM. Dat wilde de toenmalige directeur Van Waasdijk graag. Hij had contacten met onze heer Van der Vorm, die president-commissaris was. Staf- en productiepersoneel, dat niet op Curagao zelf te vin den was werd ai voor die tijd in Nederland en de rest van Euro- Pa aangetrokken via Pletterij Nederhorst in Delft, het latere NCM. Maar de CDM ging zich steeds meer specialiseren op scheepsreparatie. Men wilde in verband daarmee de personeelsvoorziening voor zover dit Europa betreft door een scheepswerf laten verzor gen. Welnu, wij hadden als WF financiële banden met de CDM en wij hadden ervaring op het gebied van personeelswerving voor een werf. Wat lag er dus meer voor de hand? Waren er toen makkelijk men sen te krijgen? Als opgemerkt: wij startten in 1968, met een advertentiecam pagne. Als gevolg daarvan no digden wij ruim honderd man uit. Die hebben wij met leden van de Personeelsdienst alle maal geïnterviewd. Dat ging op een zaterdag. Er was zelfs op de werf een speciale bewegwij zering aangebracht om de mensen naar de kantine Kop Haven te geleiden. Dat was een heel karwei, maar met inzet van de hele personeelsdienst kon den wij het toch behappen. De selectieprocedure vergde uiter aard nogal wat tijd. Het ging tenslotte om meer dan honderd man: ijzerwerkers, bankwer kers, draaiers, kotteraars, noem maar op. En het testen van het vakman schap? Dat is van het grootste belang. Daarvoor getroostte het bazen- korps zich grote inspanningen. Vele bazen zetten zich in om de vakkundigheid van betrokken sollicitanten te toetsen. Een dergelijke toets is wel nodig, (grijnstNeem nu een man die door een bedrijfsleider on der handen werd genomen. "Ik heb dat en dat jaar mijn Bemetel-diploma behaald". Be drijfsleider: "Zo, en vertel eens iets over je examen-opgaven". "Kan ik me niets meer van her inneren "Geeft niet. Ik heb ze hier in m'n la liggen, want in uw jaar zat ik al in de examen commissie De man viel uiteindelijk door de mand. Het is een treffend voor beeld van de kunde van onze staf. Zij staan allemaal hun mannetje en weten een sollici tant haarfijn te taxeren. En dat is van grote betekenis. Wat komt er nog meer om de hoek kijken? Genoeg. Denk maar eens aan het opstellen van de arbeids contracten, de medische- en zonodig psychologische keu ringen, het transport van het huisraad naar den vreemde. Kortom, de begeleiding in aller lei soort zaken tot en met de huisvesting toe. Ook de beta lingen aan eventueel achterblij vende gezinsleden. Je hebt natuurlijk veel contact met artsen, maar naast de keu ringen zijn er ook de nodige persoonlijke problemen. Ik her inner me nog een geval van een bankwerker uit Friesland. Een zeer kundig vakman. Die kwam na korte tijd weer terug uit Curagao. Weet je waarom? De man had rossig haar en kenne lijk weinig pigment: was daar door minder geschikt voor de tropen. Hij kon geen zon ver dragen. Dat betekent weer een ervaring: een goede leer voor de volgende keer Er zullen wel meer ervaringen zijn opgedaan? Denk alleen maar aan de ar beidsvoorwaarden. Je moest een hele studie maken van de arbeidsvoorwaarden daar. Die zette je exact op stencil om als informatie te kunnen dienen voor de sollicitanten. Allerlei relevante zaken dus, zoals in komens, werktijden, reis kosten, vakanties, pensioenen, verzekeringen, geneeskundige voorzieningen, huisvesting en noem maar op. En niet alleen het bestuderen en het op pa pier zetten was het werk; later moest je die dingen in de prak tijk samen met de CDM gaan concretiseren. Daartoe had ik nauw contact met mijn tegen pool daar. Die is nog hier ge weest en ik ben drie weken daar op het prachtige eiland geweest. Daardoor hadden wij de mogelijkheid over en weer de situatie in ogenschouw te nemen. Zo konden wij op één lijn met elkaar praten. Wij had den prettige contacten, niets dan lof. Er trok een grote rij mensen aan de personeelsdienst voor bij? Ongelooflijk. Het aardige was, dat er vaak mensen even bij ons op WF aanwipten als zij met verlof over waren. Gewoon even een praatje maken en er varingen uitwisselen. Dat is nuttig, maar wijst tevens op een brok waardering, heel fijn. Later zijn wij met een bureau gaan samenwerken, dat vooral de externe werving deed. De in terne zaken bleven wij zelf doen. Een belangrijk onderdeel werd bijvoorbeeld het stage lo pen van het toekomstige CDM- personeel bij WF. De samen werking met het betrokken bu-

Wilton Fijenoord Nieuws | 1981 | | pagina 3