Explosieschade "Kapetan Georgis" 3 Een voorbeeld van snel ergens heen moeten was ook mijn op dracht om naar Singapore te gaan. De Oceanic Liberty van rederij C.Y. Tung moest gehol pen worden. Dat betekende een verblijf van twee maanden daar. Je krijgt intern de opdracht. De Expeditie verzorgt je tickets. Je ijlt naar huis om je koffertje te pakken, want dat laat ik niet aan moeder de vrouw over. Die heeft de neiging er te veel in te willen stoppen. Ik weet precies wat ik nodig heb. Ook heb ik geleerd, dat ik bijvoorbeeld mijn toiletartikelen in mijn handbagage moet doen voor het geval je je koffer een poos je kwijt bent, want dat gebeurt nogal eens als je veel reist. Het betrokken schip had proble men met de hoofdlagers, waar door onder andere de kruk asligging moest worden gecor rigeerd. Veel bezienswaardigheden gezien? Dat valt tegen. Je hebt weieens een dagje vrij. Maar meestal is het aanpezen, want betrokken schip moet weer varen. Ik geef toe, dat tijdens een groot job de inspecteur zich wel eens de moeite getroost om je een en ander van het land te laten zien. Je leert allemachtig veel mensen kennen. Vaak slaap je niet in een hotel. Want als het schip bijvoorbeeld op stroom ligt, zoek je afs het kan een on derkomen aan boord. Plaatsen waar ik onder andere werkte en dat blijft een greep uit velen, waren: In de USA Gal veston, verder Dubai, Bombay, Sicilië en Triëst. Daarbij haalde ik vaak boten in het buitenland op, die een defect hadden aan de machine. Je komt dan aan boord en je wordt door de hoofdwerktuigkundige vaak als een soort dokter beschouwd. Als ik naar eer en geweten zeg: je kunt er nog net mee in Schie dam komen, dan vertrouwt men daarop meestal blinde lings. Dat is wel prettig, maar je weet dan wel wat je zegt. Een recent rapport bracht ik uit voor een schip in Kenia. Daar zat ik dan weer een poosje. Je moet dan voor de reder een deskundigen-rapport opstellen, dat hij weer bij de verzekering hanteert. In die gevallen wordt er dus ook een beroep gedaan op de deskundigheid van de werf. Verder zat ik ook vaak in Scandinavië, Engeland, Ierland en Bahrein. Vaak landen met grote tegenstellingen? Dat kun je wel stellen. Eens zat ik in Spanje bij 25 graden bo ven nul. Vanuit Holland kreeg ik de opdracht om daarna naar Finland te reizen. Daar was het net 25 graden onder nul. Met je kleding had je daarmee tevoren geen rekening gehouden. Maar zoals gezegd, alles komt toch op zijn pootjes terecht. Is het vervoer nooit een probleem? Nauwelijks. Laatst ging ik met een paar bankwerkers naar En geland. Er lag een schip met motor-pech in het Kanaal. Met een klein achtpersoons- toestelietje vlogen wij van Zestienhoven naar Zuid Enge land. Een klein plaatsje, waar van ik de naam vergeten ben. Per taxi ging het naar een ha ventje en met een bootje naar het schip. Toen het karwei erop zat in de omgekeerde volgorde weer huiswaarts. Tja, je reist wat af. Jammer, dat je vrouw je zo vaak moet missen. Maar binnen niet al te lange tijd hoop ik met pensioen te gaan en dan hopen wij onze schade in te halen. Dan ook kan ik wat meer aandacht aan mijn hobby gaan wijden. Het onderhouden van mijn eigen tuin. Stilzitten kan ik niet. Vrijwel al mijn va kantiedagen gaan in die tuin zitten. Je kunt die niet zo maar aan zijn lot overlaten. Bij het ter perse gaan van deze uitgave arriveerde juist de on der Liberiaanse vlag varende bulkcarrier "Kapetan Georgis" (31.500 dwt) aan de werf. Zij liep een enorme explosiescha de aan het voorschip op. De re paratie ervan betekent een zeer omvangrijk karwei voor onze afdeling Reparatie, waarop wij in het volgende nummer van het WF-Nieuws nog terug zul len komen.

Wilton Fijenoord Nieuws | 1981 | | pagina 5