Menselijke aspect stond centraal in 29ste bedrijfsjournaal vr X 10 [4k> t V X BRANDPREVENTIE Een verslag van de Bedrijfs- school. Op vrijdag 30 januari jl. was een bijeenkomst van de veilig heidscommissie van de Be- drijfsschool Wilton-Fijenoord. Aanwezig waren ook de heren: W. Aanen, N. de Bie en W.G. Er- kelens lid van de brandweer van WF, die ons zou voorlich ten over brandpreventie. De heer Van de Geer kon deze ver gadering helaas niet meema ken wegens andere verplichtin gen. Nu dan de heer Erkelens, die ons allerlei dingen vertelde over brand en preventie. Brandpreventie, wat is dat? Het betekent het voorkómen van brand. Er zijn drie dingen, die samen een brand veroorza ken, namelijk zuurstof, tempe ratuur en brandstof. Als één van deze drie niet aanwezig is, dan kan er ook geen brand ont staan! Bijvoorbeeld: als de vlam in de pan slaat, denk aan de drie oor zaken, haalt men één van deze oorzaken weg, in dit geval de zuurstof door een deksel op de pan te doen, en de vlammen worden gedoofd. Ook de blusmethode is belangrijk: een schutting bijvoorbeeld moet men van onderen af met een gebonden straal in Z-vorm om hoog blussen. Men haalt dan de koolstoflaag weg. Ook het soort vlammen kan ons wat leren. Als men blauwe vlammen ziet in bijvoorbeeld de ruimte van een schip, dan moet men deze laten branden: er is drijvend gas aanwezig. Het verschil tussen een explo sie en een steekvlam is, dat een explosie niet gericht is, al le kanten dus opgaat, terwijl een steekvlam wel is gericht, omdat ze de zuurstof opzoekt. Sluit daarom de deuren, zodat er zo min mogelijk zuurstof bij kan komen! Enkele belangrijke punten, die men bij een brand in acht moet nemen zijn: 1. de veiligheid van personen zeker stellen, zodat nie mand extra bij de brand betrokken raakt; 2. de ventilatie verminderen, dus de zuurstofventilatie door het afsluiten van deu ren, ramen enz.; 3. zo snel mogelijk de brand weer bellen (Wilton- Fijenoord alarmnummer 3222). Houdt altijd, zoals in een flat gebouw, waar we niet alleen met onszelf, maar ook met vele anderen rekening moeten, hou den, de brandtrappen vrij, niet alleen als vluchtweg, maar ook voor de brandweerlieden. Men ziet ook vaak op galerij's aan sluitingen voor brandslangen. De balkons moeten dan zover vrijgehouden worden, dat de brandweerlieden naar binnen kunnen komen. Ook zijn daar om in de meeste flatwoningen gipsplaten aangebracht. Dit is voor geluidsisolatie, maar ook om te voorkomen, dat een brand zich naar de bovenver diepingen uitbreidt. Kortom, al dus de heer Erkelens, brand preventie is belangrijk en er komt meer bij kijken dan je denkt. Tenslotte laat de heer Erkelens ons verschillende typen brand blussers zien en vertelt hij wat over de inhoud van het blusmiddel: water is namelijk niet voor alle branden geschikt (olie!), maar kan soms beter vervangen worden door schuim of zand. Daarna werd het tijd om de ver gadering te sluiten. De heer Van de Geer, inmiddels weer aanwezig, bedankte de heer Er kelens hartelijk voor zijn voor lichting en benadrukte nog eens voor ieder het belang van een juiste brandpreventie. Vei ligheid voor alles! Piet Warnaar, Bankwerken 1A Een vrolijk swingende WF Har monie verwelkomde de vele be langstellenden, die op 26 febru ari en 5 maart naar de Rotter damse Doelen waren gekomen om te kijken naar het 29ste be drijfsjournaal, dat meteen met enkele zeer fleurige beelden van start ging. Het eerste uit een lange rij van onderwerpen was het afscheid van directeur Bos en de aan komst van diens opvolger, de heer Sluis. Filmer Kienhuis had hierbij een humoristisch schok- effectje ingebouwd. Tussen het handenschudden tijdens de receptie verscheen ineens een shot met een uit het water oprijzende handschoen. Het grapje ging er, getuige de spon tane reacties, uitstekend in bij het publiek. Hierna volgde een spectaculair reparatie-object: de Noorse tanker "Lake Anja", die eerst bij WF kwam voor het repara- ren van een huidschade en la ter in het jaar terugkwam we gens een omvangrijke ijsscha- de. Van het geheel was een compacte reportage gemaakt, waarbij vooral ook aandacht werd besteed aan de mens in zijn werk. Dat menselijke aspect stond trouwens centraal in deze film en maakte duidelijk dat, hoe wel een goede outillage uiter aard een eerste vereiste is, het toch de mensen zijn, die de werf haar dynamische karakter geven. Interessant was om te zien wel ke weg een turbo blower aflegt, die voor onderhoud uit een schip dient te worden verwij derd. De beelden gaven een im pressie van de werkzaamheden van Turbo Blower Service, waarbij vooral het accent kwam te liggen op de ultra moderne computergestuurde balanceermachines. Betoverend Een hoogtepunt was de proef vaart en de overdracht van de korvetten "Malahayati" en "Nala". Beelden op zee hebben altijd iets betoverends, vooral als die beelden ondersteund worden door uitstekende mu-

Wilton Fijenoord Nieuws | 1981 | | pagina 12