In memoriam 14 06-03-1981 17-02-1981 06-03-1981 Punt 1: veiligheid fS 13-02-1981 P.M. Rosier 82 jaar klinker (oud-werknemer) ca. 35 dienstjaren 17-02-1981 J.C. de Goeij 73 jaar hakker (oud-werknemer) ca. 12 dienstjaren 21-02-1981 A. Reints 71 jaar brander (oud-werknemer) ca. 28 dienstjaren 28-02-1981 G. van Leeuwen 72 jaar sous-chef (oud-werknemer) ca. 31 dienstjaren 28-02-1981 A.J. Hagendijk 66 jaar smid (oud-werknemer) ca. 46 dienstjaren 01-03-1981 J. Harloff 85 jaar hulp-fitter (oud-werknemer) ca. 13 dienstjaren H. Pors 64 jaar tekenaar ca. 48 dienstjaren Nog onverwachts overleed op vrijdag 6 maart jl. de heer H. Pors in de leeftijd van 64 jaar. De heer Pors, die ruim 48 dienstjaren had, kwam in 1932 in dienst als ijzerwerker in de Nieuwbouw. In 1969 werd hij overge- plaats naar de 1 10 Tekenkamer. De heer Pors heeft zich doen kennen als een be kwaam en ijverig medewerker. Zij die met hem gewerkt hebben, weten dat zij in hem een goede collega verliezen. A.A. van Zijl 78 jaar baas (oud-werknemer) ca. 39 dienstjaren B. Dries 64 jaar machinist (oud-werknemer) ca. 33 dienstjaren Met leedwezen geven wij kennis van hun overlijden. Hun nagedachtenis zal door ons in ere gehouden worden. VAAK EEN KWESTIE VAN VOORSCHRIFTEN TOEPASSEN Spreken wij over ongevallenpre ventie, dan gaat het vaak over ma teriële zaken zoals helmen, veilig heidsschoenen of afschermingen voor gevaarlijke machines. Maar het thema dat deze keer in de be langstelling staat, is niet van ma teriële aard, het benadert de vei ligheid niet van de technische, maar van de mentale, de menselij ke kant. En dat is niet voor niets. Uit de ongevallenstatistieken van ons bedrijf en ook de landelijke blijkt, dat 80% van de ongeval len het gevolg zijn van menselijke fouten. Van de overige 20% liggen de oorzaken meestal in het tech nisch falen. Maar juist die techni sche kant van de veiligheid is in het algemeen wel gedekt. Er zijn voorschriften, handleidin gen, geboden en verboden en con troles om na te gaan of ze alle maal worden nageleefd. Wanneer het merendeel van de ongevallen echter wordt veroorzaakt door het falen van menselijk denken en handelen, moeten we daar dus vooral aandacht aan besteden en proberen er verbetering in te bren gen. Vakmensen passen de voorschriften toe Een belangrijke verbetering zou al bereikt zijn, indien iedereen die is belast met een gevaarlijke of ver antwoordelijkheid vereisende taak, zich de voorschriften en in structies, die voor die taak zijn vastgesteld, eigen zou maken en opvolgen. Voor goede vakmensen spreekt dit vanzelf. Een vakman onderscheidt zich immers juist déardoor van de handige, geoe fende amateur. Daardoor wordt er weieens gezegd: een vak kennen is de voorschriften kennen. Som mige machines lijken gemakkelijk te bedienen. Ook wanneer men iets wil doen op het gebied van gas en electriciteit, het maken van scheepsstellingen. Maar toch mo gen deze werkzaamheden alleen gedaan worden door vakmensen, die de voorschriften kennen en zich eraan houden. Ook voor een voudige taken, voor werk dat min der scholing vereist, gelden regels en voorschriften. Het is de taak van de baas Het is een taak van de baas, de mensen uit zijn ploeg die dat werk moeten doen, goed te instrueren. Tijdens de instructie dient ook de nieuweling op de hoogte gesteld te worden van de veiligheids aspecten van zijn taak. In een goe de werkinstructie is de zorg voor de veiligheid ingebouwd als een vanzelfsprekende zaak, een nor maal onderdeel van het dagelijks werk. Overigens behoort het even van zelfsprekend te zijn, dat iedereen die leiding geeft daar zelf in voor gaat. Misschien mogen wij zeggen, dat wij op de goede weg zijn. Het kan echter nog beter.

Wilton Fijenoord Nieuws | 1981 | | pagina 16