2 stroombesparing over een jaar bereiken. Dat wil zeggen, dat je in een jaar tijd je uitgave of in vestering weer zal hebben te rug verdiend. Wij lopen dan in de pas met de gemeente Schie dam, die ook op dit soort ver lichting is overgegaan. Dit jaar bouwen wij de halve werf om. Het gaat om in totaal 300 licht punten. Bij onze telefooncentrale bent u ook betrokken? Contractueel waren wij ten op zichte van de PTT verplicht on ze oude centrale te vervangen. Wij zouden op een Philipscen- trale over moeten. Dat beteken de een gigantische investering. In Frankrijk zijn wij toen met de fabrikant van de oude centrale gaan praten en kregen daar door zulke sterke argumenten in handen, dat duidelijk bewe zen kon worden, dat omscha keling voor ons bedrijf niet ver antwoord was. Zeker niet in het minst om het financiële aspect. Uiteindelijk betekende dit, dat de PTT accoord ging met het in bedrijf houden van de oude centrale tot 1985. Het ging om liefst anderhalfmiljoen gulden (kijkt vergenoegd). Een heel ander onderwerp be helst de aanschaf van onze lif ten voor de dokken en kranen. Die komen meestal uit Zweden. Als gezegd, de generatoren voor stroomlevering aan in re paratie liggende schepen ko men uit Finland. Het is droef. Allemaal spullen, die onze ei gen industrie ook kan maken, maar te duur. Erg jammer. En weg. Nu, je moet gewoon zor gen, dat je goed bent voorbe reid, dat je goed op de hoogte bent. Ook van wat de concur rentie te bieden heeft, maar evenzeer van de economische positie van betrokken bedrijf. Als je weet, dat een bedrijf werktijd-verkorting heeft inge voerd, weet je dat zij op de prijs gemakkelijker zullen toegeven, dan onder andere markt omstandigheden. (lacht). Welke landen komen in aanmerking? Enkele voorbeelden: Wij haalden kabelvoedingen voor de kraanbrug van dok 8 uit Engeland. Er zat aanvankelijk Duits materiaal in. Grote kra nen kopen wij in Duitsland en Finland. Denk maar aan de ge weldige Liebherrkraan op de fraai geoutilleerde kade van de reparatie aan de buitenzijde van het bouwdok, gelegen aan tien meter diep water. De nieuwste kraan voor dok 3 zal eveneens uit Duitsland komen. De overige kranen op de drij vende dokken komen uit Fin land. Uit Duitsland zal ook de nieuwe verlichtingsinstallatie voor de werf komen. De werf zal overgaan van HPL (kwik- damp)verlichting op lage druk natrium verlichting. Wat is daarvan de reden? Energiebesparing. Met eenzelf de lichtopbrengst kun je een twee-en-een-halfvoudige Zweden is toch geen goed koopte eiland, maar hun spul len zijn toch wel goedkoper dan hier, onbegrijpelijk (trekt even met de schouders). De andere poot van het verhaal. Hoe zit dat? Oh, dat adviseren in het buiten land. Tja, Indonesië bijvoor- Het plaatsen van één der dokkranen beeld. Door de aanschaf van de door ons gebouwde zeer hoog waardige korvetten, moet daar de werf bij Soerabaja gereno veerd worden. Aangepast zeg maar. Ik maakte deel uit van een specialistisch team. Mijn deeltaak bestond uit het advi seren inzake onder andere de werfinrichting waar het betrof kranen, electrische installaties, machines etc. Ik deed dat sa men met een collega uit Kiel van HDW. In Ghana deed ik weer meer het werk van een in specteur. Daar werd een werf- haven aangelegd, waarbij leve ring van allerlei zaken uit Italië plaatsvond. De begeleiding vond door Hollanders plaats. Je moest als een inspecteur zeer objectief adviseren. Zeer prettig werk, waar je veel erva ring mee opdoet, die je ook weer in het eigen bedrijf van pas komt (knikt beslist). Ingebruikstelling van de Liebherrkraan

Wilton Fijenoord Nieuws | 1981 | | pagina 4