Lasdampen afzuigen betekent I ook service aan collega's J I Jonge lassers positief bezig: 7 "Het ziet hier minder blauw, omdat er toch wat minder las dampen in de ruimte boven de lasvloer blijven hangen. Als je I thuiskomt blijkt, dat bij het wassen je haar minder vuil is, terwijl er bij het snuiten minder zwarte rommel uit je neus komt". Dit zijn positieve geluiden, op getekend uit de mond van di verse van onze lassers in de Scheepsbouwloods. Gevraagd naar hun mening over de sinds december jl. in gebruik zijnde Novavent lasdampafzuiger in betrokken loods geven zij die zonder voorbehoud. Zij onder kennen positieve en negatieve kanten aan het gebruik van de ze apparatuur. Want natuurlijk, aan elke me daille zit een keerzijde. En deze nog jonge kerels, die enkele ja ren geleden hun opleiding aan onze Bedrijfsschool afrondden, zijn mans genoeg om ook die kant naar voren te brengen. Dat doet trouwens eveneens hun oudere collega Casas Lamas ("mijn vrouw en kinderen spre ken goed Nederlands; ik niet"), vijftien jaar geleden uit Spanje naar WF gekomen. Het invoeren van een nieuwe methode vraagt meestal om een brok acceptatie van dege nen, die er mee moeten wer ken. "Wij geloven er wel in", zegt Cor Zonneveld (21), "maar vooral in de dikke slangen met leg je de las en de damp wordt via het mondstuk en de slang afgezogen. Maar omdat het mondstuk naar onze mening te klein is, moet je weer stoppen om dit weer te verzetten. Dat is lastig en tijdrovend". Uit zijn woorden is duidelijk, dat het systeem op zich bij dit type werk zeker voldoet. Het kan echter wat geperfectio neerd worden, terwille van het handiger gebruik en tevens van de doelmatigheid. Later zal Ge rard Hofman (20) deze opmer kingen min of meer beamen. "Op zich werkt het allemaal wel. Maar ik vraag mij af of de slangen misschien van sterker materiaal kunnen worden ver vaardigd. Zij gaan nu snel ka pot en het herstel vergt ook de nodige handelingen". "Het gaat duidelijk nog om een proef. Dat kunnen wij wel vaststellen". Jaap de Goede (18) ziet het allemaal ook wel zitten, hoewel hij eveneens zijn kanttekeningen heeft te plaat sen. Gezamenlijk komen zij tot een eenvormige mening met goed lachse collega Casas Lamas ("ja, ja minder rook!"): de in stallatie is waardevol op de las vloer, maar voor enkele verbe teringen vatbaar. Een voordeel is ook, dat je de slangen als een stofzuiger kunt hanteren om lasslakken weg te zuigen. Voor ruimtelijke secties, waarin je als lasser in de Lasloods moet klimmeren en klauteren, zal deze apparatuur volgens hen niet voldoen. "Je zoudt een systeem bijvoor- het grote mondstuk. Het mondstuk zou echter nog gro ter moeten zijn, vooral bij het gebruik van de Geofors- electrode". Bereidwillig demonstreert hij het waarom van zijn mening. "Kijk, je last hier op de vloer een horizontale hoeklas. Met de magneet klem je of plak je het mondstuk boven het te las sen gedeelte. Dan neem je in de ene hand de laspook en in de anderp hand je laskap. Dan-

Wilton Fijenoord Nieuws | 1981 | | pagina 9