11 tuurschoon viel er te bewonde ren. De Niger-delta was als het ware één vlammenzee door het vervlammen van afvalgas bij de oliebronnen. Een rijk en mooi land. In die dertien dagen daar hebben wij heel wat ervaring opgedaan en goede ondersteu ning gehad van de firma Stevin. Zo'n buitenlands verblijf is wel aardig? Ach, je zit meestal in de bush- bush, in de één of andere uit hoek. Maar het is wel aardig het karwei te klaren. Het lukt ook meestal, zoals je je het hebt voorgesteld. In dat buiten land zie je overigens altijd, in welke uithoek dan ook, weer Nederlanders, meestal Slie- drechtenaren. Dat is voor mij dan wel aardig, want daar kom ik tenslotte zelf ook vandaan. Nog meer landen? Onze grootste klus is wel ge weest die vorig jaar in Zuid- Frankrijk. Daar moetsen wij kotterwerk doen in verband met de rigidarm voor de door de RDM gebouwde Salm (sing le anchored leg mooring buoy: éénpuntsmeerboei). Die arm zit scharnierend vast aan de boei en aan de andere kant, eveneens scharnierend, aan de shipbeam van het opslagschip, een daartoe be stemde tanker. Die tanker, de Medora van de Shell (240.000 dwt) lag in het grote dok van de werf C.N.C. in het fraaie plaats je La Ciotat. Dat is tussen Tou lon en Marseille. Een gezellig karwei, waarbij wij veel mede werking van betrokken werf on dervonden. Wij zetten 2 machi nes, 2 dagploegen en 1 nacht ploeg in. In onze vrije tijd kon den wij heerlijk daar aan het strand liggen. Niet gek met die topless-toestanden. Het kwam kennelijk het werk ten goede, want dit niet geringe karwei klaarden wij toch in twee we ken. Het ging om 4,5 ton ver spaning en diameters van 1,24 m. Ik moet zeggen: dat is de grootste ploeg, acht man, waarmee ik ooit in het buiten land was. Het was een fijne ploeg. De sfeer was prima. WF beschikt trouwens over een stelletje fijne kotteraars en dat mag ook wel eens gezegd wor den. De rigidarm zelf hadden wij al bij de RDM gekotterd. Het la gerhuis ervan had een diame ter van 1.70 m. En dat is zeer groot. Zitten jullie wel meer in het buitenland? Niet zo veelvuldig, maar soms. Het meeste werk doen wij toch wel in Nederland. Denk maar aan de "Camel" bij Verolme. Maar wij zitten overal. Bijvoor beeld bij IHC Van Rees De Klop, Kloos Kinderdijk, IHC Smit en IHC Verschure, Baan Hofman in Gorinchem, Stapel, Volker Stevin, de KMS en ook komen wij bij de RDM, de ADM, P. Smit, IHC Staalbouw, Lanser in Sliedrecht. Akzo Zout Che mie, de Suikerfabriek in Roosendaal, Akkerman in Stol wijk, Niehuis van den Berg, Van Nellen Kraanbouw. Ik hoop, dat ik niemand heb over geslagen. Aanvankelijk begonnen wij met onze mobiele kotterapparatuur in de Nieuwbouw van schepen, baggermateriaal en zo'n 20 cut terladders, waarvan in de hoog conjunctuurperiode over de

Wilton Fijenoord Nieuws | 1981 | | pagina 13