Kapitein Stawomir Cieslikowski haalt meer dan 40 knopen per uur Punt 1: veiligheid 13 Kapitein Stawomir Cieslikowski "Het is een aardig tijdverdrijf. Vooral als we de oversteek van Europa naar Amerika maken, heb je, als je eenmaal op de wijde oceaan bent, veel vrije tijd. Die vul ik op met het ma ken van poppen". In zijn hut aan boord van de Poolse bulkcarrier "Gorny Slask" toont kapitein Stawomir Cieslikowski ons trots zijn prachtige uit cisal-touw ge maakte creaties. Een heks op een bezemsteel, een straatveger, een Arabier die in de Koran leest, een heer van stand, het zijn allemaal poppen, die door hun fraaie af werking een heel eigen karak ter hebben meegekregen. De basis voor deze kunststukjes van touw knopen en splitsen wordt gevormd door een enor me handvaardigheid. "Voordat ik naar de zeevaart school ging, kreeg ik een oplei ding tot matroos. In al die tijd heb ik mijn handen goed leren gebruiken. Ook in de praktijk, want ik begon gewoon als dekknecht. Later werd ik ma troos en ben geleidelijk opge klommen. Ik vind dat werken met je handen een goede zaak. Tegenwoordig legt men het ac cent bij de opleidingen meer op andere zaken, zoals radar en al lerlei andere moderne instru menten". De heer Cieslikowski loopt naar een kast en haalt er een dik stuk touw uit. "Kijk", zegt hij, terwijl zijn vaardige vingers het in acht stukjes uiteen split sen, "je begint met het hoofd en werkt zo verder naar bene den. Als het moet kan ik zo'n pop in één dag maken, com pleet met afwerking en al". Buitenland Thuis in Polen heeft hij een ver zameling van wel een paar hon derd poppen. Vele van zijn werkstukken komen bij familie leden en vrienden terecht. Maar ook in het buitenland heeft hij diverse mensen geluk kig gemaakt met zijn poppen. "In Philadelphia bijvoorbeeld, wonen veel Polen. Als wij die haven aandoen, hebben we wel contact met de Poolse ge meenschap daar. Voor die mensen maak ik speciaal pop pen in regionale Poolse kleder dracht. Als een soort aanden ken aan het oude vaderland dus". De ideeën voor zijn poppen haalt hij uit de gewone dage lijkse dingen in het leven. Een afbeelding van een matroos op een luciferdoosje dient nu als voorbeeld voor een volgende pop. Vaak ook komt er niet eens een voorbeeld aan te pas. "Meestal maak ik een pop zo uit het hoofd. Je hebt dan een bepaald beeld in gedachten, dat je verder uitwerkt. Zo kom ik tijdens mijn reizen vaak inte ressante types tegen, die me inspiratie voor nieuwe creaties geven. Indianen, Chinezen of Senegalezen ze hebben hun ei gen bijzondere gelaatstrekken, dat boeit me. Zo zijn we tijdens ons verblijf bij Wilton met de bemanning een dagje naar Volendam ge weest. Die mensen in kleder dracht en op klompen daar, prachtig gewoon. Ik denk dat er wel weer een idee voor een pop inzit". Nuttig Kapitein Cieslikowski vindt het belangrijk om de vrije tijd aan boord nuttig te besteden en hij stimuleert zijn bemanning om met een hobby bezig te zijn. "We hebben hier op het schip een aparte hobby-kamer, waar van een goed gebruik wordt ge maakt. Er is trouwens nog een bemanningslid dat zich bezig houdt met het maken van pop pen van cisal-touw". De kapitein beoefent deze hob by alleen aan boord. Thuis in Polen sleutelt hij liever aan zijn MACHINEBEVEILIGING Naast de afscherming van be wegende delen vraagt een an der facet van de machinebevei liging uw aandacht, nl. de be veiliging tegen het in beweging brengen van machines, drijf werken, hijsinrichtingen enz., op een ogenblik dat dit gevaar auto. "Met mijn handen hele maal onder de smeer voel ik me in mijn element, hoewel mijn vrouw niet altijd even en thousiast is over al die vuile overhemden". Zijn gezin staat duidelijk cen traal in zijn leven, want hij praat vol trots over zijn vrouw en zijn twee studerende kinde ren. "Eigenlijk heb ik drie kinderen, want ook de trouwe hond, die me bij mijn thuiskomst altijd opwacht, is een zeer dierbaar lid van het gezin". Zijn gezin staat achter het werk, dat hij doet. "Het zeemansvak is een prach tig vak, ondanks de gevaren, die je soms op zee bedreigen. Weet je, als. ik mijn leven op nieuw mocht beginnen, zou ik toch weer kiezen voor het leven op zee". oplevert, b.v. als er aan of vlak bij deze machines gewerkt wordt. Hetzelfde geldt voor het onder spanning zetten van blanke De kunst van de baas

Wilton Fijenoord Nieuws | 1981 | | pagina 15