vakantie en sociale verzekeri ng 16 VAKANTIE EN SOCIALE VERZEKERING Wie zijn vakantie voorbereidt, behoort daarbij om zichzelf niet te schaden te overwegen of er op het terrein van de sociale verzekering nog iets te regelen is. Vooral ziekenfondsverzekerden en zij die een uitkering ingevolge de Ziektewet, de Wet op de arbeidsongeschiktheidsverzekering of de Werkloosheidswet ontvangen, doen er ver standig aan hierom te denken. ZIEKENFONDSWET In Nederland Bij verblijf in Nederland buiten het gebied waar het eigen ziekenfonds werkt, is het van belang de ziekenfondspapieren (met het laatste betalings bewijs) bij zich te hebben. Daarmee gewapend kan men terecht bij praktisch iedere huisarts. Voor het inroepen van zijn hulp kan de arts con tante betaling volgens het ziekenfondstarief vra gen, welk bedrag men echter van het eigen zie kenfonds terug ontvangt tegen overlegging van de kwitantie. Met een verwijskaart van de huisarts in de tijdelij ke verblijfplaats kan men naar een specialist, die rechtstreeks door het ziekenfonds wordt betaald. Was men in zijn woonplaats al onder behande ling van een specialist, dan kan men (na vooraf gevraagde toestemming van het ziekenfonds) ook in zijn vakantieoord deze behandeling laten voortzetten. Wel is het noodzakelijk vooraf over leg te plegen met de behandelende specialist in de woonplaats. Genees- en verbandmiddelen, die tijdens de va kantie worden voorgeschreven, moeten door de verzekerde aan de apotheker worden betaald. Te gen overlegging van de kwitantie, waarop soort en hoeveelheid van de voorgeschreven middelen moeten zijn vermeid, betaalt het ziekenfonds in de woonplaats de betaalde kosten terug, voor zo ver het geneesmiddelen betreft welke voor fonds rekening worden voorgeschreven. Heeft men in de vakantieplaats plotseling tand heelkundige hulp nodig, dan kan men die hulp in roepen van een tandarts, die ook ziekenfondsver zekerden behandelt. Men moet dan vooral de ziekenfondspapieren (zo mogelijk ook de saneringskaart) aan de tandarts tonen. Tegen overlegging van de gespecificeerde kwitantie ontvangt men van het eigen zieken fonds de gemaakte kosten terug, eventueel onder aftrek van de door verzekerde verschuldigde ei gen bijdrage. Als opneming in een ziekenhuis nodig is, moet men contact opnemen met het eigen zieken fonds. Dat kan bepalen dat, als vervoer mogelijk is, opneming in een ziekenhuis dicht bij huis moet plaats vinden. De kosten van vervoer zijn dan voor rekening van het ziekenfonds. Behandeling door een fysiotherapeut of heilgym- nast/masseur, welke niet mag worden onderbro ken, kan in de vakantieplaats worden voortgezet, mits men daarover vóór vertrek overleg pleegt met zijn ziekenfonds. Buiten Nederland Wie met vakantie naar het buitenland gaat, kan zich tegen kosten van geneeskundige hulp verze keren door het sluiten van een z.g. reisverzeke ring. Men moet er echter wel rekening mee hou den dat in de reispolissen kan zijn bepaald dat kosten in verband met bestaande ziekten of kwa len niet worden vergoed. In een aantal landen bestaat de mogelijkheid te profiteren van de sociale verdragen, welke Neder land met die landen heeft gesloten, in de landen van de E.E.G. (België, Denemarken, Groot-Britan- nië (behalve de Kanaaleilanden en het eiland Man), Frankrijk, Griekenland, Ierland, Italië, Luxemburg en West-Duitsland) hebben alle verze- verweven met fijne muziek, veel belangstelling trekt. Twee oud-leerlingen van de school leveren tijdens deze open dag een belangrijke bij drage. Zo is er Jan Kosten, pas van de bedrijfsschool af en nu werkzaam in het bedrijf als fit ter. Samen met zijn broer Theo heeft hij een 250cc Yahama race-motor, waarmee dit duo met zo'n vaartje van 220 kilo meter per uur over de Neder landse circuits raast. Ze hebben het racemonster nu in de kantine uitgestald en ge ven bereidwillig uitleg. "Hoe wel we natuurlijk niet kunnen optornen tegen de semi-profs, die met fabrieksmateriaal rij den, komen we toch aardig mee in de middenmoot. Het leukste is eigenlijk het sleute len aan het ding, waarbij de op de school opgedane kennis vaak van pas komt". Zeilschepen Ook de heer C.J. de Roode is oud-bedrijfsschoolleerling. Hij verliet de school iets eerder, zo'n 52 jaar geleden. Na zijn schooltijd werkte hij als houten scheepmaker bij WF. Nu geniet hij van een welver- De heer Kollewijn bij het uurwerk van de klok van de Grote Kerk uit Vlaar- dingen. diend pensioen en besteedt een deel van zijn tijd aan het maken van houten scheepsmo dellen. Prachtige zeilschepen tot in het kleinste detail afge werkt, zoals een Nederlands oorlogsschip uit 1663. "Het zijn bouwpakketten, maar sommi ge onderdelen zoals deze an kertjes maak ik zelf". Hij toont ook zijn bedrijfsschoolrapport uit 1927. Het vermeldt zijn eerste loonsverhoging: van vijf naar acht cent per uur. Buiten de school rijden de opstapwagens af en aan voor een rondrit langs de dokken en kaden, waar vele schepen in re paratie liggen en in het clubge bouw zorgt het WF-filmjour- naal steeds voor een vol huis. Al met al zorgen deze attrac ties op een voor dit doel feeste lijk versierd werfterrein voor een geslaagde open dag, die duidelijk aantoont dat de WF- bedrijfsschool bruist van activi teiten en een gedegen basis is voor een goede technische vak opleiding. De kopergroep van de Jeugdharmonie

Wilton Fijenoord Nieuws | 1981 | | pagina 18