Dankbetuigingen kerden dezelfde rechten op geneeskundige hulp als de verzekerde inwoners van die landen. Zij moeten dan vóór vertrek met vakantie aan hun ziekenfonds om een E111-verklaring vragen, waarmee zij zich in voorkomend geval eerst moe ten wenden tot de verzekeringsinstelling in het land van verblijf. In Groot-Britannië wordt elke on derdaan van een E.E.G.-land, die zich als zodanig kenbaar maakt en daarbij te kennen geeft de hulp in het kader van de E.E.G.-Verordeningen te wil len ontvangen, geholpen. Een E111-verklaring is dan niet nodig. Met een aantal landen buiten de E.E.G. zijn ook regelingen getroffen inzake ge neeskundige hulp. Hiervoor gelden de volgende regels: In Spanje hebben alle verzekerden bij tijdelijk verblijf recht op geneeskundige verzorging. Voor Joegoslavië geldt ook dat alle verzeker den bij tijdelijk verblijf recht hebben op ge neeskundige verzorging. In Oostenrijk, Portugal en Tunesië kunnen de verplicht verzekerden aanspraak maken op geneeskundige verzorging. En tenslotte kunnen in Marokko en Turkije de verplicht verzekerde werknemers een beroep doen op de verzekeringsinstellingen in die landen. Voor al deze landen geldt, dat de verzekerden een door hun ziekenfonds voor het gewenste land verstrekt formulier bezitten. Hiermee moeten zij zich, in het geval dat geneeskundige hulp nodig is, eerst tot de verzekeringsinstelling in dat land wenden. Men moet overigens wel beseffen dat het recht op de geneeskundige hulp bijna nergens zo om vangrijk is als in Nederland. Ook in de ver- dragslanden zal men nogal eens moeten bijbeta len. Met het oog daarop kan ook voor de genoem de verdragslanden een reisverzekering van bete kenis zijn. (Extra reiskosten veroorzaakt door een i vertraagde terugreis na ziekte in het buitenland i worden niet vergoed). In alle gevallen doet men er I goed aan vóór de reis informatie in te winnen bij het ziekenfonds, waar men ook voorlichtingsbla- i den kan verkrijgen over hoe men in voorkomend I geval in de verdragslanden moet handelen. In West-Duitsland kan men terecht bij de algeme ne plaatselijke ziekenfondsen (Allgemeine Orts- krankenkassen), die behoudens enkele zeldza- I me uitzonderingen in alle gemeenten bestaan en in alle belangrijke plaatsen kantoren hebben. Naar het adres van het dichtstbijzijnde kantoor 1 van de Ortskrankenkasse kan ter plaatse worden j geïnformeerd. I In België wordt de geneeskundige verzorging ver- i leend door de gewestelijke dienst van de Hulpkas voor ziekte- en invaliditeitsverzekering (Office i régional de la Caisse auxiliaire d'assurance I maladie-invalidité) van de provincie waar men I verblijft of door een der Belgische Ziekenfondsen ('Mutualiteiten') die ter plaatse werkzaam zijn. In Frankrijk moet men zijn bij de Caisse primaire d'Assurance Maladie (Hoofdfonds voor de ziekte- i verzekering) of bij een Centre de Payement, dat onder de Caisse ressorteert. !Het adres hiervan kan de afdeling sociale zaken (service social) van het gemeentehuis medede- I len. I In Italië verleent de Unita Sanitaire Locali (USL) de geneeskundige verzorging. Kantoren zijn in I het gehele land gevestigd, behalve in Sardinië, Si- I cilië en enkele kleine gebieden. Daar zijn voorlo- Ipige voorzieningen getroffen. Inlichtingen over het adres van het dichtstbijzijnde kantoor van de I USL kunnen ter plaatse worden gevraagd. I In Luxemburg is het adres: Het Nationaal Zieken- I fonds van Werknemers (Caisse Nationale d'assu rance maladie ouvriers) te Luxemburg, 10 rue de Strasbourg en 8 Boulevard Royal. Het Nationaal Ziekenfonds heeft bijkantoren te Diekirch, Cler- vaux, Colmar-Berg, Redange s/Attert, Wiltz, Gre- venmacher, Echternach, Remich, Bettembourg, Differdange, Dudelange, Esch s/Alzette, Ettel- brück, Larochette, Mersch, Petange, Rumelange en Steinfort. Het dichtstbijzijnde kantoor of bijkantoor van de Caisse Nationale is belast met het verlenen van verstrekkingen. In Groot-Britannië kan men terecht bij de nationa le gezondheidsdienst (National health service), die in alle gemeenten kantoren heeft. In Denemarken kan men zich voor geneeskundi ge verzorging wenden tot de gemeentebesturen. I.v.m. het systeem van nationale gezondheids zorg moet men zich daar en bij de arts als verze kerde kenbaar maken. In Ierland dient men zich te wenden tot de voor de regio bevoegde Health Board. In Griekenland moet men zich melden bij het dichtstbijzijnde kantoor van het Idryma Koinoni- kon Asphaliseon (I.K.A.). In Joegoslavië kan men zich wenden tot het plaatselijk orgaan voor de ziekteverzekering voor werknemers (Nadlezna zajednica zdravstvenog osiguranja radnika). In Marokko moet men zich in verbinding stellen met het dichtstbijzijnde districtskantoor van de Caisse Nationale de la Sécurité Sociale. In Oostenrijk moet men zich vervoegen bij de voor de verblijfplaats bevoegde Gebietskranken- kasse. In Portugal dient men zich te wenden tot het dis trictskantoor van de Caixa de Previdência. In Spanje wordt hulp verleend als men eerst is ge weest bij het dichtstbijzijnde provinciale kantoor van het Instituto Nacional de la Seguridad Social (INSS). In Tunesië moet men zijn bij het dichtstbijzijnde kantoor van de Caisse Nationale de la Sécurité Sociale (CNSS). In Turkije moet men zich melden bij het ter plaat se bevoegde kantoor van het Instituut voor Socia le Verzekeringen (Sosyal Sigortalar Kurumu). ZIEKTEWET Wie in de Ziektewet 'loopt' en in het binnenland met vakantie wil, heeft geen toestemming van de bedrijfsvereniging nodig, maar moet wel de be drijfsvereniging zijn vakantieadres opgeven. Wil men naar het buitenland dan is wél tevoren toestemming van de bedrijfsvereniging nodig. Of die toestemming wordt verleend, hangt helemaal van de omstandigheden af. Een verzekerde pa tiënt moet meewerken aan het herstel van zijn ge zondheid. Als zo'n buitenlandse vakantie dat her stel tegenwerkt of in de weg dreigt te staan, zal toestemming worden geweigerd. Iemand, die in zijn vakantie in Nederland of Bel gië ziek wordt, moet direct zijn werkgever of als het bedrijf gesloten is de bedrijfsvereni ging hiervan op de hoogte stellen. In het laatste geval zal behalve het verpleegadres ook de naam en het adres van de werkgever doorgegeven moe ten worden. Wordt men ziek, terwijl men op vakantie is in De nemarken, Groot-Britannië, Frankrijk, Ierland, Ita lië, Joegoslavië, Luxemburg, West-Duitsland, Griekenland, Marokko, Oostenrijk, Portugal, Spanje, Tunesië of Turkije, dan dient men zieken geld aan te vragen via het ziekteverzekeringsor gaan van het vakantieland. Dit is voor elk land, behalve Groot-Britannië en Ierland hetzelfde or gaan, als in het voorgaande hoofdstuk 'Zieken fondswet' is aangegeven voor de verlening van verstrekkingen; de plaatselijke autoriteiten kun nen wel vertellen bij welk adres men zich moet melden. In Groot-Britannië dient men onder overlegging van een verklaring van de behandelend arts de aanvraag in te dienen bij het plaatselijke kantoor van de sociale zekerheid (local Social Security Office). In Ierland is het Department of Social Welfare te Dublin het aangewezen adres. Het is van belang bij de melding duidelijk aan te geven, dat men niet slechts medische hulp ver langt, doch ook ziekengeld aanvraagt. Het is ver der voor een vlotte afhandeling van de aanvraag om ziekengeld noodzakelijk, dat naast het ver pleegadres ook het adres in Nederland en de naam en het adres van de werkgever worden op gegeven, alsmede de naam van de bedrijfsvereni ging waarbij men in Nederland verzekerd is. Het orgaan van het vakantieland zal de aanvraag om ziekengeld doorgeven aan de bevoegde bedrijfs vereniging en tevens medisch onderzoek instel len. Voorschriften van het orgaan van het vakantie land moeten worden opgevolgd. Wordt men ziek in een ander land dan de hiervoor genoemde verdragslanden dan is het voor de aanspraak op ziekengeld van belang dat men zich onmiddellijk tot een arts wendt. Men vraagt hem om een verklaring, waaruit blijkt wat men mankeert, wanneer de ziekte is ontstaan en hoe lang deze heeft geduurd of waarschijnlijk nog zal duren. Die verklaring moet zo spoedig mogelijk eventueel via de werkgever aan de bedrijfs vereniging worden toegezonden. Natuurlijk licht men de werkgever ook direkt in. WET OP DE ARBEIDSONGESCHIKTHEIDS VERZEKERING/ALGEMENE ARBEIDS ONGESCHIKTHEIDSWET Indien men een W.A.O.-uitkering en/of een A.A.W.- uitkering ontvangt en men is van plan voor langer dan drie weken met vakantie naar het buitenland te gaan, dan moet daarvan ten minste twee maanden vóór het vertrek mededeling worden ge daan aan de bedrijfsvereniging. Kan door bepaal de omstandigheden hieraan niet worden voldaan, doe het dan onder vermelding van de oorzaak der vertraging alsnog zo spoedig mogelijk. Voor uw warm medeleven be toond na het onverwachte overlij den van mijn zeer geliefde man, betuig ik u, mede namens de kin deren en kleinkinderen, hartelijk dank. Mevr. J.A.P. Dekker-Hulsbos Voor de vele door u betoonde blij ken van belangstelling en deelne ming na het overlijden van mijn lieve man en onze geliefde vader, schoonvader en opa, betuigen wij u onze oprechte dank. Fa. Dries Voor uw hartelijk medeleven en de vele woorden van troost welke ik mocht ontvangen na het heen gaan van mijn innig geliefde man, betuig ik u, mede namens mijn kinderen, oprecht dank. Mevr. M.J. van Leeuwen-van Soest Ook namens kinderen, klein- en achterkleinkinderen, wil ik u hier mede gaarne mijn dank betuigen voor de betoonde belangstelling na het overlijden van mijn man. Mevr. Th.J. Schmidt-Soeters

Wilton Fijenoord Nieuws | 1981 | | pagina 19