2 De gaande OR in 1963 Dan mag je er niet voor weglo pen; of je nu zin hebt of niet. Hoe was de sfeer toen in de OR? Zeer officieel. Ik weet nog wel, dat je voor de installatie van de OR toen op de gang van Dok kantoor Oost moest wachten tot je door Bart Wilton werd binnengeroepen. Dat was in de Blauwe Zaal. Alles ging er zeer formeel aan toe. Dat is later he lemaal veranderd. In die eerste OR, waarin ik zit ting nam, was Willem Weber secretaris. Die functie had hij al in de voorloper van de OR, de Kern, bekleed. Een legendari sche figuur met veel inzet, een verstandig man, die ook zeer gevoelsmatig en emotioneel kon reageren. Een pracht vent, die veel werk heeft verzet. Een moeilijke taak? Ja, maar je leert er veel van. (En openhartig) In die eerste OR zou ds Van Biemen een inlei ding komen houden. Bab Blom- mers vond, dat ik toen namens de OR het woord moest doen. Tjonge, tjonge wat had ik toen een prop in mijn keel (slikt even). Ds Van Biemen was van Kerk en Wereld. In die tijd zat ook Leen Brusselman in de OR. Dat is echt een hoofdstuk apart. Leen was tegen over werk en had altijd kritiek op het reglement van de OR. Op een keer ging dat Bart Wilton te ver. Hij schorste de vergadering en verliet deze in gezelschap van het lid van het hoger personeel. Dat zou nu wel anders liggen. Bart - in die dagen ook zeer emotioneel - stelde: Leen biedt zijn excuses aan, of hij treedt af. Leen repliceerde met: Ik blijf zitten, desnoods alleen. En de afloop van het conflict? (Met krullende mondhoeken): Tja Beiden zijn jaren blijven zitten. En Leen heeft nog veel over overwerk gesproken en over het reglement. Het zijn dikke vrienden geworden. Zo zie je maar waartoe emotionali teit kan leiden. Het is best goed eens woorden te hebben of een conflict; als iedereen maar zegt, waarop het staat. Een probleem uit die dagen? Het bekendste is wel de werk tijdverkorting van 48 naar 45 uur met handhaving van dezelf de productiviteit. Dat laatste moest wel aantoonbaar ge maakt worden. Nou, dat was Otto van der Vorm wel toever trouwd, die kon rekenen als de beste. Bij invoering van de 5- daagse werkweek hadden wij meer moeite met de achterban. Op advies van ds Van Biemen speelden wij het zo, dat de na druk werd gelegd op de tweede rustdag. Het kwam er door: een 5-daagse werkweek van 9 uur per dag. Nog meer hoogtepunten? Denk maar eens aan de opera tie m.b.t. de Harmonisatie in 1967. Dat werd nog net geen in tegratie. De voornaamste pun ten waren: het afschaffen van het tarievenstelsel. Overigens een experiment in Nederland voor het buitenland. Ook bete kende de Harmonisatie een overgang van de wekelijkse op de vierwekelijkse betaling, waarbij de handbetaling werd afgeschaft. Verkoop-argument van Otto van der Vorm: Nu be schikt iedere WF-er over een ei gen bankrekening! Het fusiegebeuren ging aan de OR voorbij? Om den drommel niet. Het be gon voor ons in 1968. Toen fu seerden wij met RS. Ik zeg nu met een zucht en hoofdschud dend, konden wij het maar overdoen op eigen initiatief. Later werden wij onderdeel van RSV, dat dus onlangs is gereor ganiseerd tot zeven groeps maatschappijen. Dat heeft in principe onze instemming in zoverre, dat er onlosmakelijk de toezegging aan vast zit, dat wij een grotere mate van zelf standigheid zullen krijgen. Een noodzaak om goed te functio neren. Achter de uitkomst zet ik een paar vraagtekens. Andere hoogtepunten waren: in 1970 de koppelbazenproble- matiek met de vierhonderd gul- De komende OR in 1963

Wilton Fijenoord Nieuws | 1981 | | pagina 4