"Wangkoll" werd door WF uitgerust met COW-systeem Hl 1Ü5 In navolging van enkele andere schepen, die eerder een soort gelijke operatie bij WF onder gingen, werd de 130.000 dwt metende tanker "Wangkoll" van de Noorse reder Jensen onlangs uitgerust met een COW (crude oil washing) systeem. Dit is een voorziening waarmee bij het lossen van een olietanker een gedeelte van de naar de wal gepompte olie on der druk naar de tanks terugge bracht wordt om via roterende straalpijpen de tanks schoon te spuiten en zo het vormen van aanslag op de wanden van de tanks te voorkomen. Vroeger gebruikte men water en chemicaliën om de tanks te reinigen. Het is duidelijk, dat het COW-systeem het schoon maken van de tanks aanzienlijk vereenvoudigt. Dit systeem zal trouwens bin nenkort voor olietankers een verplichte voorziening worden volgens de MARPOL 73/78 con ventie. MARPOL (Marine pollu tion) omvat een aantal maatre gelen op het gebied van het mi lieu en is onderdeel van een groot overkoepelend orgaan, dat de naam IMCO (Intergo vernmental Marine Consulta tive Organisation) draagt. Voor WF behelsde het job het installeren van 50 washing ma- chines en het aan dek aanleg gen van ongeveer 500 meter pijpleiding. Pijpwerk Tevens diende aan boord van de "Wangkoll" nog een om vangrijk stuk pijpwerk te wor den geklaard: het gedeeltelijk vernieuwen van het ballast- en ladingleidingsysteem in de centertanks, waarbij in de cen tertanks drie en vier zelfs bijna het gehele systeem werd ver vangen. In totaal kwam deze klus, waarbij twee mobiele kra nen aan dek werden gebruikt, neer op het vernieuwen van zo'n 450 meter pijpleiding. Een andere milieuvriendelijke voorziening, die door WF werd geïnstalleerd, was een lenswa- terreiniger. Hiermee wordt de olie afgescheiden van het lens water van de machinekamer voordat dit geloosd wordt. Ook voor deze installatie werd het nodige pijpwerk verricht. Tenslotte installeerden wij nieuwe kranen voor het neerla ten van de reddingsvlotten en voerden nog diverse routine karweitjes uit. Dat deze interes sante opdracht zeer snel is uit gevoerd, mag wel blijken uit het feit, dat de "Wangkoll" ruim voor de toch al korte con- tracttijd van 19 dagen gereed was.

Wilton Fijenoord Nieuws | 1981 | | pagina 8