Self-polishing paint voor sneller varen tegen lager energieverbruik "Reken maar op een dag of i zes. Misschien iets meer in ver- I band met het weekend. Ja, het moet te doen zijn, als wij over i voldoende stralers beschikken. I Dat laatste zal ik informeren. U hoort nog van mij". Vergenoegd I legt assistent-bedrijfsleider I: G.B. Zijp de hoorn op de haak. Met een hoofdknik naar het te lefoonapparaat: "Dat ding blijft rinkelen". Zijn tevredenheid straalt uit naar zijn omgeving met een in- tensie, die het stralen van de I scheepshuid, dat onder zijn toezicht gebeurt, benadert. "Het stralen en gritten van de scheepshuid is in de huidige tijd van energieschaarste een 1 aantrekkelijke activiteit in het raparatiegebeuren". Het hoe en waarom wordt door hem nader uitgelegd. "Hoe gladder 9 een scheepshuid is, des te min- i der weerstand ondervindt het schip door wrijving in het wa ter. Nu heeft de "ouderwetse" i methode van verven en anti- fouling de eigenschap op den duur te gaan schilferen. Door het schilferingsproces wordt de laag verf onregelmatig. De gladheid gaat verloren, waar door er een grotere wrijving op treedt. De snelheid van het schip wordt dus minder. Dat is op een eenvoudige manier ge zegd waar het om draait". Symposium Hij haalt daarna een voorbeeld aan uit Schipcare Maritime Management, waarin een ver slag is opgenomen over een symposium over self-polishing paint: verf en anti-fouling met de eigenschap zichzelf zeg maar glad te houden. Dit type verf wordt in een aantal lagen van verschillende kleuren na het uiterst glad gritten van de huid aangebracht. Aan de hand van de verschillende kleuren, kan de eigenaar constateren hoe het met het afslijtingspro ces is gesteld. Maar door be paalde toevoegingen schilfert de verf niet. De afslijtende verf polijst zichzelf door het langsstromende water. "In genoemd blad wordt onder andere het voorbeeld aange haald van de "Widar" die eind 1979 bij Wilton-Fijenoord werd behandeld. Het is een ruim tien jaar oude bulkcarrier van 140.000 dwt. De snelheid van het schip was voor het onder gaan van de behandeling 14 knopen met een dagelijks brandstofverbruik van 94 ton. Na de behandeling nam de snelheid toe tot 15 knopen te gen een dagelijks brandstof verbruik van 78 ton. Met de brandstofprijs over 1980 van ongeveer 168 per ton bete kende dat een besparing over een heel jaar van 670.000.-". Een reder kan in een jaar tijd zijn extra uitgave aan deze na tuurlijk niet goedkope methode van conserveren er weer uitha len. In deze tijd van dure ener gie zeker niet aan onaantrekke lijke aangelegenheid. Proces Dat het proces niet goedkoop is, komt uiteraard door de prij zen van de speciale verf, het ar beidsintensieve gritten en dito verven al is bij WF natuurlijk een en ander zo veel mogelijk gemechaniseerd, waardoor mede het aantal uren, nodig voor dit werk kon worden inge- Gritten met inzet van vele mogelijkheden

Wilton Fijenoord Nieuws | 1981 | | pagina 7