Langere levensduur trilbuizen door WF-iasmethode Nieuwe WF-bijdrage bij bouw stormvloedkering: 8 Kernachtig schetste de burge meester van Schiedam, de heer mr G.J. te Loo, vrijdagmorgen 31 juli jl. in de kantine Hoofd kantoor tijdens de jubileavie- ring hoe het dagelijks gebeu ren op ons lezers afkomt. Na zijn waardering en het grote belang van dit soort bijeen komsten te hebben uitgedrukt, vertelde hij hoe tot zijn over peinzing te zijn geraakt. "Toen ik van vakantie terug keerde, lagen er ongeveer 80 kranten op mij te wachten. Bij het doorwerken ervan ("heb geen meelij met mij: ik heb er routine in opgedaan") zie je een doffe ellende aan je voorbij trekken. Denk alleen maar aan de Engelse sociaal/economi sche rellen. Je denkt: mijn he mel, hoe houd je een samenle ving nog overeind". Maar relativerend: "Het zijn ui teraard de extremen, die op je afkomen. Het gewone en gang bare gaat ook verder, maar laat zich over het algemeen niet uit de krant lezen. Bij het lezen moet je dat echter wel goed in de gaten houden". Positief Met het eerder vermelde voor beeld gaf hij zijn betoog in een notedop weer; om er onmiddel lijk aan vast te knopen: "Daar om zijn gebeurtenissen als de ze, waar de hechte kern van de WF-gemeenschap zijn jubilea gezamenlijk viert van zoveel positief gewicht. Het toont ook dat het overgrote deel van de mensen gewoon zijn gang gaat. Maar wat veel belangrij ker is: zonder deze mensen, waartoe u behoort, zou de sa menleving het niet kunnen stel len. Dat is mede de reden, waarom de Overheid aandacht heeft voor dit gebeuren; voor deze bijeenkomsten. In het ge wone leven vallen de uitzonde ringen als het ware te veel op". Hierna ging de burgemeester voortvarend over tot het uitrei ken van de Koninklijke Onder scheidingen, waarbij hij voor een ieder een passend per soonlijk woord had. De heer Zipp verzocht hem ver volgens de dank van de WF- gemeenschap over te brengen aan Hare Majesteit de Konin gin. De burgemeester speldt de heer Tamminga de Koninklijke Onderschei ding op In het vorige WF-Nieuws ver meldden wij hoe WF door de ombouw van de "Jan Heij- mans" heeft bijgedragen tot de bouw van de stormvloedkering in de Oosterschelde. In onze machinefabriek Repa ratie werd echter nog een be langrijk stuk werk geklaard ten behoeve van een ander vaar tuig, dat bij de bouw van dit we reldberoemde waterwerk is be trokken: de "Mytilus". Dit vaar tuig is uitgerust met vier stalen trilbuizen, waarmee de zeebo dem tot een diepte van maxi maal 15 meter wordt verdicht om een goede funderings grondslag te krijgen voor de pij lers van de stormvloedkering. De trilbuizen worden aangedreven door zes grote electromotoren, die opzettelijk in onbalans zijn gebracht, hetgeen het trillen ver oorzaakt (25 maal per seconde met een amplitude van drie milli meter). De buizen worden in de grond gebracht en al trillend weer opgehaald, waardoor het zand een grotere dichtheid krijgt en dus de draagkracht wordt vergroot. Een probleem was echter dat door het trillen al spoedig scheuren in de lasverbindingen ontstonden, zodat vaak niet langer dan 200 uur met een trilbuis kon worden gewerkt. Na diverse verbeteringen kon uiteindelijk een standtijd van 1100 uur worden bereikt. WF heeft nu echter een lasprocedure ontwik keld, waarmee het mogelijk zal zijn om nog veel langer met één buis te kunnen werken. Deze methode zal daarom in het vervolg voor alle lasverbindingen van de trilbuizen worden toegepast. Lasmethode In onze machinefabriek werden een pijpstuk van 10 meter en een stuk van 20 meter lengte behandeld. Elk stuk is opgebouwd uit een lasflens, een recht stuk pijp, een verlooppijp, dan weer één of meerdere lengtes rechte pijp met een diameter van 480 mm en tenslotte opnieuw een lasflens. In de machinefabriek werd bij een gescheurd gedeelte een nieuw stuk tussengelast, nadat hiervoor door de lasdeskundige van on ze TWA, de heer Prins, een lasmethode was opgesteld. De grondslag werd volgens de C02-methode gelast, waarna het laswerk aan de binnenzijde van de pijp zorgvuldig in de langsrich- ting moest worden gladgestreken, aangezien ieder krasje nieuwe scheuren zou kunnen veroorzaken. Na een magnetische test werd het laswerk op de conventionele methode, met een normale elec trode verder afgewerkt. Voor het pijpstuk van 10 meter maakte onze machinefabriek te vens vier zogenaamde oplegstoeltjes. Hierop wordt de gehele tril buis opgevangen, nadat deze uit het water opgehaald en aan boord van het vaartuig gehesen is. Het totale gewicht waarmee deze stoeltjes belast worden is 43,5 ton. Ankerpaal jï Geleidekooi Trilnaalden in zeebodem

Wilton Fijenoord Nieuws | 1981 | | pagina 10