"Genieten van goed vertrouwen belangrijke basis voor krijgen van werk" 13 Bas de Pee: "Ja, ik voelde me voor 50 pro cent Wiltonner en soms wel eens voor meer dan 50 procent. Die instelling heeft me overi gens geen windeieren gelegd, want daardoor genoot ik hier overal een goed vertrouwen". Aan het woord is Bas de Pee, die - hoewel hij als uitvoerder in dienst was van het aanne mingsbedrijf J.K. Simon - de laatste 30 jaar van zijn loop baan bijna zonder onderbre king heeft doorgebracht bij Wilton-Fijenoord. De heer De Pee werd ruim 63 jaar geleden geboren in Maas dam. Na zijn lagere schooltijd bezocht hij de ambachtsschool in Oud-Beijerland, waar hij een opleiding tot timmerman volg de. Omdat er in de jaren vlak voor de oorlog echter bijna geen werk te vinden was, kon hij als timmerman niet aan de slag komen en werkte daarom tot 1946 in het grove tuinders- bedrijf. Daarna kwam hij in dienst bij J.K. Simon als timmerman. Na eerst een aantal uiteenlopende karweien bij verschillende be drijven te hebben geklaard, kwam hij - inmiddels al leiding gevend aan een ploeg werklie den - in 1951 bij WF. "M'n eerste job hier was de sa nering van de scheepsbouw- loods. Voor de produktie moest alles op een rijtje komen te staan. Machines moesten ver plaatst worden, nieuwe funde ringen gemaakt. Er was volop werk. Het was ook een plezieri ge tijd. De herinneringen aan de oorlogsjaren en de crisis leefden nog sterk bij de men sen. Zij waren daarom blij dat er nu werk was. Er heerste een goede mentaliteit. Men was be reid om samen de handen uit de mouwen te steken. Je moest je ook aanpassen, want de mechanisatie deed haar in trede. Het was de tijd van de grote werken, van de bouw van de dokken zes en zeven bijvoor beeld. Dat soort karweien wer den gedaan door maatschap pijen als de Bato en Hollandse Beton. Wij hebben eigenlijk al tijd in de schaduw van die gro te firma's gewerkt. Ik heb het nooit erg gevonden. We had den hier volop werk en genoten het vertrouwen van iedereen. Dat is belangrijk". Hoofdpoort "Ons grootste karwei is wel het verplaatsen van de hoofdin- dagen voor het feest verschrik kelijk geregend, zodat het ron dom die tent helemaal blank stond. Wij moesten ervoor zor gen dat het water wegkwam. Uiteindelijk is het met veel moeite gelukt. Tja, dan keek je niet op een uur". gang van de Vlaardingerdijk naar de Admiraal de Ruy- terstraat geweest. Omdat de dijk een functie kreeg binnen het Deltaplan moest de toe gang tot de werf verplaatst worden. Het was een prachtig stuk werk". Zo pratend, komen er vele klus sen uit die 30 jaar bij WF in zijn herinnering boven drijven. Erg trots is hij op een brief, die hij van de WF-directie ontving na de feestelijkheden rond de in- dienststelling van dok 8. "Die ceremonie zou door Prins Bernhard worden verricht. Er was een heel feest rondom het gebeuren op touw gezet, waar voor bij de villa een grote tent werd geplaatst. Nu had het de bij WF. "Met de mensen van de firma Simon, die onder mijn leiding werkten, ging ik heel kame raadschappelijk om en ook bin nen WF zijn in de loop der jaren vele goede contacten gelegd. Vooral met de afdeling bouw- Mentaliteit Van de heer De Pee is bekend dat hij altijd voor WF klaar stond wanneer het bedrijf hem nodig had. Ook als dat 's avonds of in het weekeinde was. Voor hem was het iets vanzelfsprekends, een kwestie van een goede mentaliteit. "Mensen van het boerenland brachten dat van huis uit mee. Zaaien, ploegen, oogsten, het waren dingen die moesten ge beuren als het er tijd voor was. Ook als het avond of weekend was. Dat bracht het werk mee. Ik geloof dat die mentaliteit er altijd nog in is blijven zitten". De heer De Pee bewaart goede herinneringen aan zijn periode bedrijf was er een intensieve samenwerking. Je praatte na tuurlijk veel over het werk, maar ook over andere dingen. Zo leerde je elkaar kennen op den duur en ontstond er een band". De heer De Pee onderhield niet alleen contacten met de be drijfsleiding. Als er ergens in een werkplaats een karweitje te klaren was, deed hij dat ook in goede samenspraak met de betrokken mensen op de vloer. "Als er bijvoorbeeld een machi ne verplaatst moest worden, sprak ik dat graag door met de man die eraan moest werken om ervoor te zorgen dat de pro ductie zo min mogelijk werd gestagneerd. Vooral vroeger, n-Fi(enoord Een echte WF-stropdas van de heer Roozendaal voor de heer De Pee tijdens de gezellige receptie, tijdens welke de heer Brouwer (links) het echtpaar De Pee hartelijk toesprak.

Wilton Fijenoord Nieuws | 1981 | | pagina 15