ii'IM JÊ ml >HF 1 Vgj; JÊÊÊÊÊ^k 4 Schipper T. van Deursen natuurlijk op ervaring, die in een eeuwen-oude traditie is geëvolueerd en zijn uiteindelij ke weerslag krijgt in het heden om vervolgens zich weer verder te ontwikkelen en aan te pas sen. Onderdeel daarvan maakt natuurlijk ook de ziekenboeg uit met een angina-patiënt, ma troos W.J. Alberts. Korporaal L Graver zwaait de scèpter over de gezondheidszorg aan boord. "Ik houd ziekenrapport, ver- banduren, verzorg de medische administratie en verricht na tuurlijk EHBO-werk. Omdat ik geen arts ben mag ik slechts enkele soorten medicijnen voor schrijven en wel peniciline, pijnstillers en spiermiddelen. Ernstige gevallen gaan naar de wal uiteraard. In twaalf jaar tijd doe je heel wat ervaring op, stoelend op de opleiding bij de Marine genoten in het Hospi taal in Overveen. De meest voorkomende klacht is ver koudheid. De mensen zijn hier kerngezond. Als het moet leg ik H. van Elsacker (WF-jubilaris) ook wel noodvullingen in een kies aan. Je moet zo van alle markten thuis zijn Bij de Marine is niemand voor een kleintje vervaard. Met LTZ 1 J. van den Broek, Majoor electro-monteur H.M. Lefering en Korporaal T.D.W. Jansens praten wij over de Technische Dienst, waarvan eerstgenoemde het Hoofd is. "Betrokken dienst zorgt voor de voortstuwing van het schip, de energievoorziening aan boord en de ondersteunende apparatuur, waaronder de koel en vriesinstallaties, de wasserij en de airconditioning. "De tegenwoordige automatisering vergt heel wat van alle betrok kenen. Je moet van hoog tot laag cursussen lopen om bij te blijven, soms van vier weken, maar soms ook van twaalf. Vroeger leerde je veel in de praktijk bij. Dat gaat niet meer. Achter al die "flipperkasten" steekt een berg electronica. Daarvan moet je alles weten. Daar is geen ontkomen aan. Dat geldt evenzeer voor de au tomatisering van de beveili gingssignalering, naast die van de voortstuwing. Dat is alle maal zeer geavanceerd. Vanaf de brug is in feite alles met een paar knoppen te regelen. Maar natuurlijk kan -als het moet - op handbediening worden overge gaan. Dat wordt ook trouw ge oefend. Maar de Philips van Al- monde is het neusje van de zalm, wat de automatisering betreft". Jubileum De Philips van Almonde vaart ook met een jubilaris. Nu is feesten wel een routine gewor den, gezien de 24 uur lang ge vierde verjaardag van de Eerste Officier LTZ 1 De Jager en de aanstaande verjaardag van de WF Projectleider Van Lent. Maar 25 jaar bij WF betekent niet niets. En fitter H. van El sacker moest eraan geloven. "Eerst wilde ik niet mee op proefvaart. Met de korvetten leerde ik al iets. Maar nu vind ik het fantastisch. Het fijne is dat je op Marine-schepen langer weg bent, je maakt heel wat uren en verzet heel wat werk, waarmee je je ervaring weer lekker opkrikt. Dat geldt ook voor mijn collega's. Wij zijn met vier bankwerkers, twee fit ters en een bankwerkersbaas. Mijn werk beweegt zich vooral op het terrein van asleidingen en zijleidingen voor sanitair, maar ook voor douches, wasta fels enzomeer. En zeeziekte? Nooit van gehoord! Toch nooit gevaren. Er zijn slechts kleine probleempjes, wat geringe lekkages, verstop pingen en zo. Alles prima ver der aan boord! Als co-ordinatoren bij de proef tocht treden op: de Eerste Offi cier voor wat betreft het schip en de projectleider voor de werf. En die beiden blijken het uitermate goed te rooien sa men. Dat merk je aan de om gang, uitlatingen van derden en het gesprek met hen en ass. bedrijfsleider J.H. van den Berg van de afdeling Nieuwbouw Montage. De heer De Jager: "Er heerst een opmerkelijk goede sfeer aan boord. Deze wordt deels geschraagd en is deels inhe rent aan de goede samenwer king tussen de diverse teams aan boord; ondanks het wijzi gen om zowat iedere drie uur van het programma gedurende de eerste week, werd de har monie niet verstoord". "Die werd er eerder sterker door", zegt Van Lent, "ondanks die "crash-programma's" bleef de sfeer overeind". "Tja, deze proeftocht is wat anders dan die van de Tijgerhaai indertijd". Opstappers Op een onderzeeboot ben je met minder mensen aan boord. Dus ook met minder "opstap pers" tijdens een proeftocht. Dat geeft weer een andere sfeer". Van den Berg: "Ik verge lijk deze proeftocht met die van de Korvetten. Toen voeren wij zelf, terwijl wij hier een soort schaduwbedrijf voeren. Dat geeft een andere opstelling. Je moet even wennen, maar dat is evenmin een probleem". Van Lent: "Natuurlijk zijn er proble men geweest, maar daarvoor is Majoor electro-monteur H.M. Lefering

Wilton Fijenoord Nieuws | 1981 | | pagina 6