"Vroeger veel plezier bij WF ondanks moeilijke tijden" Oud WF-kapitein Jan Krijger: 13 "Toen ik in december 1915 als dekknecht op een klein motor bootje begon, stond je van zes uur 's morgens tot zes uur 's avonds op je benen zonder eten tussendoor". Jan Krijger (83) weet het zich nog zeer goed te herinneren. In het vorige WF-Nieuws publi ceerden wij een brief van deze :oud WF-kapitein, die het nog op 59-jarige leeftijd aandurfde ■;om naar de Verenigde Staten Ite emigreren. Via het WF- I Nieuws houdt hij zich in Kala- mazoo in de staat Michigan op de hoogte van wat er op en i rond het bedrijf gebeurt. Bij toeval kwamen wij er achter i dat deze WF-er in hart en nie- n ren samen met zijn vrouw voor een korte vakantie nog een ij keer de oversteek naar het ou- de vaderland gemaakt had. Om de oude sleepboot-glorie nog eens te laten herleven had de heer Leen de Groot van de Dok- en Flavendienst bij hem I thuis een bijeenkomst belegd J waarbij ook de oud WF-kapi- i teins Jan Veten PietSchippers met hun echtgenotes aanwezig I waren. Het stralend middelpunt was natuurlijk de zeer vitale heer Krijger, wiens hart nog steeds op de werf in Schiedam ligt. I Hij voer op de diverse motorbo- I ten en klom, evenals de heren Vet en Schippers, op van dek- I knecht tot kapitein. "Zo heb ik acht jaar met de Spanjool gevaren. Je moet we- ten, we hadden toen werkzoe- kers van diverse nationalitei ten, die met een bootje de j schepen langs gingen om te i vragen of er nog werk te doen was. Ik voer dus met de Span- jool. Vaak moest je ook een pleziertochtje maken door de havens met een stel van die Spaanse kapiteins aan boord. Er werd natuurlijk altijd wat ge dronken en ze boden je dan steeds wat aan. Nu had ik aan boord een bus staan, waar ik m'n glas in leeg gooide als ze even niet opletten. Want ja, je moest varen en dan moest je goed bij je positieven zijn". Boeiend Ook de heren Vet en Schippers kunnen boeiend vertellen over die "goeie ouwe tijd". De heer Vet was commodore van de sleepbootvloot tot 1963. Zijn laatste schip was de "Dry- dock". De heer Schippers is nog niet zo lang weg bij WF. Hij voer jarenlang op de "Wiltons". Beiden kijken zij met plezier te rug. "Ach, je moest verschrik kelijk hard werken en je had ei genlijk niets, maar toch was je gelukkig. Er werden veel gein tjes uitgehaald en je had veel lol met elkaar. Uit de verhalen blijkt dat de heer Krijger hierbij vaak als gangmaker fungeerde. Tevens blijkt hij een uitstekend verteller te zijn, getuige de vele anecdotes die er op deze mid dag worden opgehaald. "De oude Bart Wilton (de zoon van de oprichter) maakte 's ochtends om zes uur altijd een wandeling over de werf. Op een gegeven moment zag hij een man, die niet aan het werk was. Hij ging naar hem toe en gaf hem een duw. Nu werkte de zoon van die man daar ook. Die jongen pikte het niet en gaf Bart een klap in zijn gezicht. "Al bent u directeur, van mijn vader blijft u af", beet hij Bart toe. Weet je wat Bart toen zei? "Zo joh, jij bent tenmiste een flinke vent. Je krijgt drie cent opslag". Ja, het is echt ge beurd hoor". Amerika In 1957 emigreerden de heer en mevrouw Krijger naar Amerika. "Mijn zoon woonde er al en toen mijn vrouw er een keer met vakantie geweest was, kwam zij zo onder de indruk, dat zij dolgraag wilde emigre ren. Dat begin daar was overi gens niet gemakkelijk. Toen we in Kalamazoo aankwamen wer den we naar een vakantiehuis jeskamp gebracht. Toen ik vroeg wat we er moesten doen, werd er gezegd "You paint". Al die huisjes moesten geverfd worden. M'n vrouw heeft toen ook staan verven. Nou, de verf pot raakte nooit leeg vanwege de tranen die er in vielen. Maar ja, we hebben doorgezet en achteraf gezien hebben we het niet gek gedaan". Gedurende vele jaren was hij concierge op een school en daarna heeft hij tot zijn tach tigste als traffic-warden (een soort klaar-over) gewerkt. "Ik ben dus eigenlijk pas sinds drie jaar met pensioen. We zit ten nu in een splinternieuwe verzorgingsflat met gemeen schappelijke maaltijden en zo. We hebben het goed, net als vroeger bij WF". Staand v.l.n.r. het echtpaar Vet en het echtpaar Schippers. Zittend v.l.n.r. het echtpaar Krijger en het echtpaar De Groot

Wilton Fijenoord Nieuws | 1981 | | pagina 15