iliiisüï 1 Nieuwe toetsbank met trekkracht tot 100 ton De service-afdeling voor hijsgereedschap, of bij WF kortweg de toetsbank genaamd, is verhuisd. In januari jl. werd de afdeling verplaatst van de westkant van de werf naar oost, om in de machinefabriek een ruime locatie te vinden. 6 Tevens is de oude trekbank, die een capaciteit had van 30 ton, vervangen door een ultra moderne, volledig geautomati seerde trekbank, die hijs gereedschap kan testen tot op een trekkracht van maar liefst 100 ton. De bank is bovendien uitgerust met een beveiliging. Het geheel wordt afgesloten door zware stalen hekken en er kan alleen met de bank worden gewerkt wanneer alle hekken gesloten zijn, zodat er geen ongelukken kunnen gebeuren als er tijdens het testen bijvoorbeeld een staalstrop kapot springt. De trekkracht kan men zowel met een gewone klokmeter als met een digitaal systeem af lezen. Op de bank is een schrijver aangesloten, die een grafiek maakt van de trekkracht. Deze grafiek dient als bewijsstuk voor het certificaat, dat ge maakt wordt voor elke stuk hijsgereedschap, dat op de bank getest is. Het certificaat garandeert, dat het gereed schap veilig tot op een bepaald gewicht belast kan worden. Alles waar gewicht in komt te hangen - stroppen, hijsblokken, plaatklemmen, etc. - wordt op de testbank beproefd. Men test het gereedschap op een hoger gewicht dan de veili ge belasting. Zo is men er zeker van dat er veilig met het ge reedschap kan worden ge werkt, hetgeen uiteraard een zaak van het allergrootste be lang is. Zorgvuldig De trekbank (links) plus gloei-oven (rechts) De mensen van de toetsbank gaan zeer zorgvuldig te werk. Wat niet aan de eisen voldoet, wordt meteen kapotgebrand. Er gaat geen enkel stuk ge reedschap de deur uit, dat niet volledig is goedgekeurd. Zoals gezegd, wordt voor al het geteste materiaal een certifi caat opgemaakt, dat in het archief bewaard wordt. Boven dien slaat men het nummer van het certificaat in het stuk ge reedschap, alsmede de datum waarop het getest is. Al het hijsmateriaal wordt regelmatig gecontroleerd en gekeurd. Het is de verantwoordelijkheid van de afdelingschefs om erop toe te zien, dat het gereedschap op Demonstratie test, waarbij de klep open staat, die natuurlijk in realiteit dicht gaat van de internationale classifi catiebureaus wordt uitgevoerd. Vooral vroeger, in de tijd toen hier vele vrachtschepen van de HAL, Lloyd en de VNS kwamen, gaf dat handen vol werk. Momenteel is er - met name door de toename van het ver voer per container - veel minder laadgerei te behandelen. Gere geld profiteren reders echter nog van dit stukje extra dienst verlening, hoewel de afdeling toetsbank best nog wat meer werk voor derden zou kunnen doen. Op deze afdeling staat ook een volledig geautomatiseerde gloeioven, waarmee metalen kunnen worden gegloeid tot op een temperatuur van 1200°C. Ook hierop is een schrijver aan gesloten voor het maken van grafieken in verband met de uit te geven certificaten. De oven wordt onder andere gebruikt voor het zogenaamd spanningsvrij uitgloeien van machine-onderdelen, gelaste pijpconstructies, sluitingen, laadblokken, kettingen, enzo voort. Aardig is, dat het binnenwerk van de oven door onze eigen metselaars is gemaakt. "Vak werk", zeggen de mannen van de toetsbank. Een predikaat dat zeker ook geldt voor het werk dat zij zelf verrichten. tijd naar de toetsbank gaat voor controle. De medewerkers van de toetsbank voeren niet alleen proeven uit, maarzorgen ook voor het schoonmaken en conserveren van het materiaal en voeren - waar dat nodig en mogelijk is - reparaties uit aan kostbare werktuigen zoals bij voorbeeld hijsblokken en takels. Laadgerei Op de toetsbank wordt niet al leen het eigen hijsgereedschap van WF onder handen genomen. Als enige werf in Nederland mag WF namelijk ook het laad gerei van schepen testen. Een extra service dus aan de klant, die geheel volgens de eisen

Wilton Fijenoord Nieuws | 1982 | | pagina 8