Hoe verbouw je een stoomschip of het geval 'ONDERNEMING' 8 drs LP.S. Gommers en de chef afdeling Inkoop, de heer ing. J. v.d. Winkel. De heer Jonker heette een ieder in de kantine Hoofdkantoor hartelijk welkom en zette de noodzaak van het vernieuwen van het Hoofdkantoor uiteen, waarbij in meerdere fasen te werk zal worden gegaan. "Wij hebben er thans 1.000 vierkan te meter opzitten". F A En voorts: "Ik ben blij, dat er nu ook functionarissen van de af- Familie Zandwijk wil ook nog even "computeren" "Het bloed kruipt, waar het niet gaan kan". Toch nog even aan het werk deling F A bij zijn, die vorige keer bij de gereedkoming van die afdeling niet van de partij konden zijn". De totale verbouwing zal drie jaar duren. De volgende stap is de renovering van de afdeling Nieuwbouw. De heer Jonker was ingeno men met de tijdige oplevering en dankte daarbij ook de mede werkers van de Bedrijfsdienst voor hun goede inzet. Hierna werd er rondgewandeld in de nieuwe afdelingen en werd tot slot in een bijzonder gezellige sfeer nog een drankje gedronken. (een verhaal uit de oude reparatiedoos door W.J.J. Boot) Tijdens het onderzoek naar de oude stoomschepen die omstreeks de eeuwwisseling in de noordelijke delta het vervoer verzorgden kwamen enkele aardige details aan het licht betreffende de ver bouwing van de schroefstoomboot ONDERNEMING, door Wilton in 1906 uitgevoerd. Een stukje voor geschiedenis Sedert 1847 verzorgden de n.v. Stoomboot Maatschappij van Overflakkee en Goedereede de passagiers- en vrachtdienst tussen Middelharnis en Rotter dam. De hoofdmachinist van de enige stoomboot die de onder neming rijk was, P. Koning uit Middelharnis, werd in juni 1866 door zijn maatschappij ont slagen, omdat hij ter verkrij ging van een hogere gage zijn stokers het leven nogal zuur had gemaakt. Die stokers (er waren er twee aan boord om dat de lagedrukmachine kolen vrat) pikten de handelwijze van hun chef niet en kregen van de direktie gelijk. Koning leefde na zijn ontslag natuurlijk stevig in onmin met de stoomboot maatschappij en zon op wraak. In 1884 slaagde hij er in de financiering van een oud stoom- scheepje rond te krijgen, dat hij in een concurrerende dienst op Rotterdam inlegde. De man voer, tot grote smart van de Overflakkee en Goedereede, zo gelukkig dat hij in 1887 zelfs een nieuw schip in dienst kon stellen, ONDERNEMING ge naamd. Deze schroefstoom boot was gebouwd op de werf van De Ridder in Delfshaven. Koning en de oude Flakkeese maatschappij beconcurreer den elkaar gedurende lange tijd lustig, totdat in 1890 een tariefgemeenschap tot stand kwam. Koning werd er inmid dels niet jonger op en in Rotter dam ontwikkelde de Rotterdam- sche Tramweg Maatschappij plannen voor de aanleg van tramwegen op de Zuidholland se eilanden; na moeizame onderhandelingen kon de S.M. Overflakkee en Goedereede per 1 maart 1897 de gehele dienst van Koning, inclusief de ON DERNEMING overnemen. De Overflakkee en Goedereede was klaar voor de concurrentie met de trams van de RTM. De verbouwingen aan de ONDERNEMING De ONDERNEMING bleek een lastige klant, want het scheep je was gebouwd in een tijd waarin vooral de kleine werven nog maar heel weinig ervaring hadden met de bouw van snel lopende compound stoom machines. Bovendien hechtte men in de tachtiger jaren nog niet zoveel belang aan het comfort op deze kleine binnen- scheepjes. In het voorjaar van Situatie 1897

Wilton Fijenoord Nieuws | 1982 | | pagina 10