Twee leerlingen van Bedrijfsschool vierden 8 mei in Parijs Een uniek gebeuren: "Het was fantastisch: wat een indrukken hebben wij opgedaan, daar in Parijs. Ons hoofd zit er nog vol van. Je moet een en ander eigenlijk eerst nog laten bezinken". 11 Martin Witter (19) schooloudste en Jaap Dirks (18) assistent- schooloudste, keerden maan dagavond 10 mei jl. na een vier daags verblijf enthousiast terug uit Parijs met onder hun arm een schrift vol indrukken, op papier gesteld om toch maar niets van deze unieke ervaring te vergeten. Waarom deze Parijse trip? "Het Franse ministerie van Oud-Strijders zond een uitnodi ging naar alle EG-landen om 24 scholieren af te vaardigen naar de viering van de Nationale Feestdag in Frankrijk op 8 mei. Via de Commissie Jeugdvoor- lichting van de Stichting "Samenwerkend Verzet 1940- 1945" en CRM mochten 12 jon gens en meisjes in de leeftijd van 16 tot 20 jaar uit Nederland uitgekozen worden". De Bedrijfsschool WF mocht twee leerlingen afvaardigen. Dat werden Martin en Jaap na een zeer strenge selectie door de leraren toegepast. Hoe ging de reis? "Met de bus vanaf het Centraal Station in Rotterdam op donderdag 6 mei jl. Wij hadden een fantastische chauffeur. Onderweg hebben wij al veel geschreven, want wij moeten op school over dit ge beuren een lezing houden. In Parijs sliepen wij met z'n vieren op één kamer in het Ramada Hotel. Op onze kamer lagen twee jongens uit Ridderkerk, één zat op het gymnasium en de ander op de havo. In het hotel waren ondergebracht: Italianen, Fransen, Belgen, Luxemburgers en Duitsers. De overigen lagen in een ander hotel". Veel contacten over en weer? "Dat viel tegen. Landgenoten trokken veel naar elkaar toe. En je ging overal met je "eigen" bus heen. Het meest nog spra ken wij met de Engelsen. Die hadden geen bus, waren met de boot en trein gekomen, wel lastig voor hen. Onze chauf feur, een Nederlander natuur- Martin Witter en Jaap Dirks zoeken even verpozing in de lichtstad Herdenking bij de Are de Triomphe lijk, wist enorm goed de weg. Cees heette hij. Fijne kerel. Trouwens, Sabina was een fijne meid. Zij was onze gids en frangaise. Eén van de leiders was de heer Veerman. Daar konden wij goed mee overweg. Die heeft ons nog voorgesteld aan een Nederlandse Generaal buiten-dienst. Dat was op een receptie". Wat van Parijs gezien? "Nou en of, vrijdag's, met de bus. Wel vermoeiend en aan slapen kwam je nauwelijks toe. Jam mer dat mevrouw Verplancken uit Ridderkerk ziek was, zij is de echtgenote van de burge meester van Ridderkerk en zou als begeleidster zijn meege gaan. Zij moest dit nu allemaal missen. Die mooie verlichte ge bouwen en zo. Wij zijn ook in het Louvre geweest en waar niet allemaal". Sommige "van die rare" schil derijen konden nauwelijks ge waardeerd worden. Beter vie len het zwembad en de sauna van het hotel in de smaak. Maar vooral maakte indruk de receptie op het Stadhuis en de herdenkingsbijeenkomst bij de Are de Triomphe, waarbij presi dent Mitterand aanwezig was. "Dat was zeer indrukwekkend, dat officiële gebeuren met mili tairen, ambassadeurs, het leg gen van een krans. Wij waren op een tribune. Maar de volgen de dag zijn we er als Hollandse groep nog eens apart heen ge gaan om dichter bij het graf van de onbekende soldaat te kunnen komen". En op het Stadhuis? "Daar was de burgemeester Jacques Chirac de gastheer. Wij kregen champagne. Er waren veel oud strijders en daar spraken wij met generaal-majoor b.d. F. Brakels. Zondag's zijn wij naar

Wilton Fijenoord Nieuws | 1982 | | pagina 13