p de werf De "Scheepsbouwwerkplaatsen" afd.Nieuwbouw WF-Nieuws pagina 5 sektiebouw. Op het eerste gezicht heeft dit wel iets weg van een lopende band. Tijdens de produktie komt er heel wat kijken. Let maar eens op de 1 op 10 brandsnijmachine waar de platen met behulp van een betrek kelijk kleine tekening worden uitgesneden, of de kunstenaars bij de pers die de dikste platen vervormen als of het koek is. Eén van de sterke punten van WF is dat we alles aanpakken en ons niet gespeciali seerd hebben. Een voorbeeld? Bij de bouw van bovenwaterschepen voor de marine waren veel sekties met kleine plaatdikten, 12 mm was erg dik. Nu met de onderzee- bootbouw is 46 mm eerder regel dan uit zondering waarbij tevens aan de kwaliteit van het laswerk zeer hoge eisen worden gesteld. Het is duidelijk dat dergelijke omschakelin gen een groot beroep doen op het vakman schap van ons personeel. In de Plaatwer kerij wordt staalwerk gemaakt dat nodig is voor de uitrusting van het schip. Ook dit is veelzijdig werk, aan de ene kant worden gekompliceerde roestvaststalen uitlaat- gassenleidingen gemaakt met materiaal- dikten van 20-30 mm, aan de andere kant worden zeer kleine fundaties gemaakt van een paar kilo per stuk. Ook hier is er een nauwkeurige kwaliteitskontrole en stroomt het materiaal daarna naar de konserve- ringsloods. (wordt vervolgd) P.J. Janssen. aan boord tijdens de bouw van de Stan daard fregatten. Dit geschiedde tot grote tevredenheid van alle partijen. Op dit mo ment werken een aantal mensen van de Lasvloeren in de Plaatwerkerij. Maar ook het omgekeerde komt voor en zelfs zoda nig dat in het verleden plaatwerkers op de Lasvloeren zijn blijven "hangen" en nu zeer gewaarderde sektiebouwers zijn. Wat zijn nu de taken van de scheeps bouw werkplaatsen? In de las- en scheepsbouwloodsen worden de scheepssekties vervaardigd. Aan de noordzijde van de loods rollen de platen en profielen de loods binnen, worden van roest ontdaan en indien nodig gekonser- veerd. Hierna worden zij gesneden op de brandsnijmachine m.b.v. tekeningen die getekend zijn op 1 10 van de ware grootte. De profielen worden afgetekend en op maat gebrand of afgezaagd. De Machinale Bewerking zet de platen in de scheepsvorm en buigt de spanten. De Sortering dient alstussenopslag en het sorteren van de onderdelen per sektie tot dat de lasvloeren het materiaal opvragen. Is de sektie eenmaal klaar dan volgt kontro- le door de Kwaliteitsdienst en vertegen woordigers van de klant, waarna hij door gaat naar de konserveringsloods om over- gestraald en van het definitieve verfsys- teem te worden voorzien. Dit is in het kort de gang van zaken bij de In het kader van een serie artikelen over de afd. Nieuwbouw belichten we deze keer de werkplaatsen scheepsbouw. Uit deze ver zamelnaam blijkt al dat de hierbij betrokken afdelingen als een eenheid onder één hoof dige leiding georganiseerd zijn. Welke werkplaatsen maken hiervan nu deel uit? Om te beginnen alle voorbewerkingsafde lingen voor de sektiebouw zoals de afd. Af- tekenaars, Machinale Bewerking Machi nale Branders en de Sortering, verder de Lasvloeren in de scheepbouwloods, Las- loods West en Lasloods Oost. Daarnaast behoort daarbij de Plaatwerkerij en de Hout- en Aluminiumwerkplaats. Het geheel wordt afgesloten door de Conserveringsaf- deling. De reden om al deze afdelingen te bunde len heeft in de eerste plaats als achtergrond de koncentratie van kennis waarbij we moeten denken aan kennis op het gebied van lassen, produktie-techniek, planning, werkvoorbereiding e.d. allemaal zaken die zich ondanks de verschillende aard van het werk toch in wezen niet zo veel onderschei den in de diverse afdelingen. In de 2e plaats is het belangrijk dat tussen al deze werkplaatsen op een goede wijze personeel uitgewisseld kan worden. Er zijn hiervan goede voorbeelden uit het verle den. We denken daarbij bijvoorbeeld aan het uitlenen van een groot aantal ijzerwer kers van de Lasvloeren aan de Aluminium afdeling die aluminium werk uitvoerden

Wilton Fijenoord Nieuws | 1985 | | pagina 5