WF neemt deel aan tentoonstelling in Nigeria pagina 6 WF-Nieuws WF heeft gevolg gegeven aan de uitnodiging tot deelneming aan een tentoonstelling in Lagos van 29 april tot en met 5 mei 1985 ter gelegenheid van de 29e verjaardag van de Nigeriaanse Marine. De heren E. H. van Leeuwen (Reparatie) en M. C. van Dooren (Directie Secretariaat) vertrokken een week tevoren als 'kwartiermakers' naar Nigeria. Hieronder volgt hun relaas. Op maandag 22 april 1985 vertrokken wij 's-middags met de KLM vanaf Schiphol naar Nigeria. Duur van de vlucht circa 6V2 uur. Naast onze persoonlijke bagage hadden wij als handbagage twee blauwe stalen kisten bij ons waarin foto's, folders, enzovoort alsook een drietal modellen, te weten het Indonesische korvet 'Nala', het N.N.S. 'Obuma' en de Sea Dragon onderzeeboot werden meegenomen. In de avond arriveerden wij op het vliegveld van Lagos. De hitte van Nigeria overviel ons. Het was reeds donker, zodat het moeilijk was een eerste indruk te krijgen van Lagos. De volgende dag hebben wij op het kantoor van onze vertegenwoordiger ter plaatste een plan de campagne opgesteld. Als eerste zouden wij de plaats gaan bekijken waar de tentoon stelling zou worden gehouden en meer in het bijzonder de plek die ons was toegewezen. Het bleek dat het tentoon stellingsterrein was gepland op het exercitieterrein van de naval training school N.N.S. Quorra. Van enige verdere organisatie zoals 'wie gaat de stand bouwen' was geen sprake. Via een Italiaanse vertegenwoordiger die reeds jaren in Nigeria woonde, werden wij op het spoor gezet van een timmerman, die reeds vele klusjes voor die Italiaan tot tevredenheid had verricht. Zou zulks in Nederland het geval zijn, dan pakje de telefoon en regel je een afspraak. In Nigeria is dat evenwel niet zo. Na enige moeite slaagden wij erin de timmerman op te sporen. Tezamen met hem het tentoonstellingsterrein bezocht en onze ideeën uiteengezet. Afgesproken werd dat de stand zondag morgen gereed zou moeten zijn om ingericht te worden. Hij verzekerde ons dat dit geen probleem zou vormen. De dagen daarop werden besteed aan zakelijke beslommeringen alsook aan het minimaal twee keer per dag controleren van de vorderingen van de bouw. De voortgang van de bouw van de stand verliep gelukkig naar behoren. Het door ons gewenste meubilair werd door een meubelmaker speciaal aangemaakt en dat vorderde eveneens gestaag. Wij hadden besloten de stand geheel wit te laten schilderen. Tijdens onze inspectie op zaterdag kwamen wij tot de slotsom, dat de timmerman zijn woord had gehouden en dat de stand zondag voor verdere inrichting gereed zou zijn. De door ons inmiddels gecontracteerde electriciën was tussen het schilderen door bezig onze stand van electriciteit, een TL-buis en de nodige stopcontacten te voorzien. De zaterdag moest dus ook benut worden voor de aankoop van verdere uitrusting van de stand, namelijk een ventilator die voor de nodige verkoeling zou moeten zorgen en een ijskast zodat gekoelde drankjes geserveerd zouden kunnen worden. De zondag werd besteed aan het inrichten van de stand. Ongelukkigerwijs troffen wij een van de heetste dagen, zodat dit karwei de nodige zweet druppels kostte. 's Avonds arriveerde de heer W. Gonggrijp, die de afdeling Nieuwbouw tijdens de komende week zou vertegenwoordigen. De opening van de tentoonstelling vond op maandag om 07.00 uur plaats door de President van Nigeria. Een en ander betekende voor ons vroeg uit de veren. Bij onze aankomst op het tentoon stellingsterrein was alles gespannen om de opening zo indrukwekkend mogelijk te maken. Na de officiële opening maakte de President met zijn uitgebreide gevolg een wandeling over de tentoonstelling, waarbij ook de WF-stand werd aan gedaan. Naast veel marine-personeel bezochten ook veel burgers de tentoon stelling. Met name woensdag 1 mei (een vrije dag in Nigeria) werd door het marinepersoneel benut om samen met familie een bezoek te brengen aan de tentoonstelling. Het model van het N.N.S. 'Obuma' (het door WF gebouwde ex-N.N.S. 'Nigeria') was een trekpleister voor velen. Wij hebben dan ook veel marine mensen gesproken die in de jaren zeventig tijdens de refit van dit fregat op de werf van WF gestationeerd waren.

Wilton Fijenoord Nieuws | 1985 | | pagina 6