Meer energie op de werf Dankbetuigingen WNMS' pagina 10 WF-Nieuws De filosofie van de Openbare Nuts bedrijven Schiedam (ONS) is ondermeer gericht op het verkrijgen van meer en goedkopere energie. Deze gemeente lijke instelling startte reeds medio 1982 met een windenergie-project, dat als doel had te onderzoeken of plaatsing van een 300 kW windturbine toekomst zou hebben. Windsnelheid en wind richting waren hierbij bepalende factoren. Een windmetertje werd geplaatst op de 60 meter hoge portaal kraan van dok 8 op onze werf. Uit deze betrouwbare metingen werd geconcludeerd, dat bij een ashoogte van 35 meter van de windturbine de gevraagde opbrengst van 300 kW reëel zou zijn. De gemeenteraad van Schiedam gaf toestemming tot de uitvoering van dit project, dat bij realisatie meer dan één miljoen gulden zou gaan kosten. Op het terrein van onze werf werd door de gemeente Schiedam een perceel van 500 m2 grond gehuurd en in 1984 ging de eerste van 10 palen de grond in. In april j.l. arriveerde een groot(s) transport aan de werf met de 36 meter hoge stalen mast, de gondel en de twee 13 meter lange polyester rotorbladen. In 4 dagen tijd werden deze onderdelen geïnstalleerd op de 2 meter dikke, achthoekige fundatie tot de op één na grootste windturbine in Nederland. De heer Hertog, projectleider van het ONS windturbine-project vertelde ons verder, dat in de stalen gondel een generator is geplaatst die de mechanische energie in de wind omzet in electriciteit. De zo opgewekte electriciteit wordt geleverd aan het gemeentelijk electriciteitsnet. Dat de veiligheid een bijzondere rol speelt behoeft nauwelijks betoog. Ter informatie moge nog dienen, dat bij hoge windsnelheden, n.l. die boven 25 m/sec. de windturbine zich automatisch stilzet. Deze windturbine Rotorbladen heeft de skyline van de werf en van Schiedam verbeterd met haar aanzicht en de symboliek is overduidelijk 'meer schone energie'. Rolornaaf Bladverstelmechanisme Ktüi-inrichhng Schacht Fundatie Gondel Tandwielkast Van mevrouw Kerkhof voor de betoonde belangstelling tijdens de ziekte en het overlijden van haar man L. J. Kerkhof. Van de heren Van Harmeien, Van Schellebeek, Van Steenoven, Van der Wel en Vredenbregt voor de belangstelling en de kado's die zij ontvingen bij hun (vervroegde) pensionering. Van de heren Corpeleijn en Terreehorst voor de belangstelling, de kado's en de goed georganiseerde ontvangst bij de directie ter gelegenheid van hun 25-jarig jubileum. Van de heer Van Rij ter gelegenheid van zijn 40-jarig jubileum, voor de warmte en vriendschap ondervonden op deze onvergetelijke dag.

Wilton Fijenoord Nieuws | 1985 | | pagina 10