De schakel tussen tekenkamers en produktie nieuwbouw WF-Nieuws pagina 3 Het Centraal Bedrijfsbureau (CB) van de Nieuwbouw heeft, zoals reeds blijkt uit de naam, een centrale funktie in het afwikkelen van de nieuwbouw- aktiviteiten. Het CB is vanaf het allereerste begin betrokken bij de nieuwbouwaktiviteiten. Hiermede doelen wij op de projectfase als een reder met een aanvraag bij de werf komt, dan wordt bij het CB in nauw overleg met andere afdelingen zoals de Begroting, Technische Bureau en Tekenkamer reeds gobaal bekeken hoe en waar bij een eventuele opdracht het aangevraagde schip gebouwd kan worden. Mede aan de hand van deze gegevens is het dan mogelijk een prijs en levertijd te bepalen en deze aan te bieden aan de reder. Ervan uitgaande dat een rederij aan WF op basis van het bovenstaande een opdracht geeft voor de bouw van één of meerdere schepen, dan worden de aktiviteiten op het CB aan alle kanten naar buiten merkbaar. In grote lijnen kan het CB in twee groepen worden opgesplitst, t.w.: - het planninggedeelte ook wel bekend als het Bureau Produktie Sturing (BPS); - het werkvoorbereidingsgedeelte. Door de werkvoorbereidingsgroep sectiebouw wordt in nauw overleg met de produktieafdelingen Werkplaatsen en Montage de sectiegrootte en volgorde vastgesteld en daarna kan de teken kamer beginnen met zijn werkzaam heden. Intussen is door het BPS de planning terhand genomen en hier zullen m.b.v. de computer, basis netwerken voor de planning worden gemaakt. Deze planninggegevens zijn van groot belang voor het zoveel mogelijk tijdig gereedhebben van tekeningen, het inkopen van materialen en apparatuur, het vervaardigen van de secties, fundaties en pijpen etc. en deze in de goede bouwvolgorde afleveren aan de Montageafdeling. Tijdens de aanmaak en bouw van een schip worden deze basisplanninggegevens regelmatig bijgehouden en de voortgang van de werkzaamheden wordt door de betreffende produktieafdelingen terug gemeld aan het BPS, die dit dan in het netwerk verwerkt. De resultaten van deze procedure worden regelmatig met de bedrijfsleiding en met de opdrachtgever (reder) besproken en zodoende wordt tijdens de bouw van een schip nauwkeurig in de gaten gehouden of de overeen gekomen oplevertijd van het schip niet in gevaar komt. Tevens kunnen met behulp van deze planninggegevens door de Afdelings bureaus van de Werkplaatsen en de Montage detailplanningen opgesteld worden om de werkzaamheden binnen deze afdelingen goed georganiseerd te laten verlopen. Door de werkvoorbereiders worden intussen weer andere aktiviteiten ontwikkeld. Alle werktekeningen worden op produktiemogelijkheden beoordeeld en waar nodig aangevuld met ontbrekende gegevens. Nadat zo in overleg met de Tekenkamer en even tueel met de 1 10 Tekenkamer de tekeningen gereed zijn voor produktie worden deze door de lichtdrukkerij in de bestelde hoeveelheid afgeleverd aan het CB waar dan voor de verdere distributie naar de verschillende afdelingen zorg gedragen wordt. Bij de werkvoorbereiding zijn specialisten voor het sectiewerk de plaatwerkers, hout- en alu. afdeling, pijp- fabricage en machinefabriekwerk. stalen onderdelen voor de onder zeeboten), uitbesteed. Ook indien door capaciteitsproblemen werkzaamheden uitbesteed of werknemers van andere bedrijven ingeleend moeten worden, wordt dit door het CB in overleg met andere afdelingen gedaan. Verder worden vaak ook werkzaam heden van andere bedrijven aan genomen en vanuit het CB begeleid. In vele gevallen gaat het hierbij om werkzaamheden in de voorbewerking van de scheepsbouwloods, zoals het persen van platen, het branden van onderdelen en eventueel het maken van sekties. Als voorbeelden voor het bovenstaande denken wij aan het zetten van steven platen voor VSHA/olker Stevin, het branden van onderdelen van brugdelen voor HCG, het schaven van platen voor HCG, het voorbewerken, samenstellen en atlassen van dubbele bodemsecties voor VSH. Ook voor de reparatieafdeling van WF worden regelmatig secties gemaakt zoals recentelijk voor de 'IRINI' en de 'DEEPWATER'. Naast boven- Dit laatste impliceert dat door het CB ook veel contacten met andere niet Nieuwbouwafdelingen van WF plaats vinden. Zo worden alle werkzaamheden in de Reparatie afdelingen Machine fabriek en Koperslagerij via het CB gecoördineerd. Tevens wordt door de werkvoorbereiding nagegaan of de benodigde materialen om de werkzaam heden uit te voeren aanwezig zijn en waar nodig worden onderdelen, die niet in het produktieprogramma van WF passen (denk aan diverse roestvast- genoemde activiteiten worden van alle werkzaamheden ook nauwkeurig de verwerkte uren bijgehouden en vergeleken met de begrote uren om zodoende bij een volgende begroting voldoende inzicht te hebben om tot een goede prijsstelling te komen. Zonder te veel in detail gegaan te zijn hopen wij hiermede enigszins een inzicht gegeven te hebben van de werkzaamheden van het CB. J. M. K. Fischer

Wilton Fijenoord Nieuws | 1985 | | pagina 3