Gezien c WF-Nieuws ms Bischofstor, eigenaar Schlüssel rederij Bremen r« pagina 4 WF-Nieuws Het gehele weekend van 10 en 11 augustus is er met man en macht aan gewerkt om het geheel gereed te maken, 's Maandags kon men dan ook pas bepalen wat er aan versterkingen in de achterpiek gemonteerd moest worden. Het aanmaken, monteren en atlassen van deze versterkingen heeft ongeveer 2 dagen geduurd; dit kwam doordat de ruimte waarin gewerkt moest worden slechts toegankelijk was voor één man. De gehele job kon gereed gemeld worden op dinsdagavond 13 augustus 1985, waarna het schip op woensdag morgen kon worden uitgedokt. De Bischofstor is daarna direct naar zee vertrokken voor een periode van 2 jaar, tot de volgende dokking. W. A. Beukman Hoofdredacteur/ Voorzitter Redactie Commissie W. G. E. Valk afd. V O, tel. 3332 Redactieleden: B. J. Haga afd. P&O R. Körleyen afd. Lassers T. Kuijpers afd. Techn. Dienst J. H. Meerwaldt afd. Reparatie M. C. Oranje afd. Nieuwbouw G. Zeilstra afd. Hout/Alu. Medewerker: F. W. Dingjan Fotografie Kopij volgend nummer: Vóór 1 november 1985 In verband met de vele jubilea die plaats gevonden hebben in de laatste maanden, bieden wij u deze keer een editie aan met 4 extra pagina's. In het algemeen gesproken trachten de reders hun schepen zo economisch mogelijk te laten varen. Met veel inventiviteit worden dan wegen gezocht om dit doel optimaal te realiseren. Een van de vele manieren is om een Schneeklutdüse - dit is een straalbuis voor de schroef - te monteren. Het ontwerp en de plaatsing van de straalbuis werd door een ingenieursburo in Aken - Duitsland berekend en ontworpen aan de hand van proeven en computerberekeningen. Doordat de beide straalbuishelften onder een bepaalde hoek staan verkrijgt men een betere watertoestroming naar de schroef. Door zo'n straalbuis een vorm van een venturi te geven, wordt het aanstromende water enigszins samen gedrukt, hetgeen minder luchtbel vorming geeft rondom de schroef, waardoor het nuttig effect gunstig wordt beïnvloed. Volgens berekeningen zal de Bischofstor na montage van de straal buis ongeveer 6 a 7% minder brandstof gaan gebruiken bij eenzelfde dienst- snelheid. Zo'n vermindering van het brandstof verbruik is dan ook voor veel reders een aantrekkelijke zaak. Men heeft nagegaan wat de totale kosten zijn, zoals ontwerpkosten, patentkosten, aanmaakkosten en montagekosten van de straalbuizen. Men hoopt de totale investering binnen één jaar terug verdiend te hebben. De opdracht voor het monteren van de straalbuis werd na een voorafgaande prijsberekening gegund aan Wilton- Fijenoord. Enige tijd voordat het schip aan de werf zou komen, werden de straalbuishelften bij ons aangeleverd. De afdeling '1 10' heeft voor de boord- montage een fundatie geconstrueerd, waarin de hoeken verwerkt waren waaronder de straalbuishelften gemonteerd moesten worden. Inmiddels was de Bischofstor ingedokt en konden de straalbuishelften direct naar het schip worden getransporteerd. Rondom het achterschip werd een zware stelling gebouwd, waarop de 6.000 kg wegende gevaarten geplaatst konden worden. Met behulp van een theodoliet en een laserstraal werden op de huid en ashoos de nodige referentie punten en -lijnen geprojecteerd. Naar de op deze manier verkregen lijnen en punten konden vervolgens de straal buishelften gesteld worden. Nadat alles op de goede maat was afgevoegd, was het een kwestie van de stoelen tegen het schip aan werken, waarna met het lassen zou kunnen worden begonnen. Op vrijdgmiddag 9 augustus konden de beide straalbuishelften worden aan geboden voor afname en controle voordat gelast mocht worden.

Wilton Fijenoord Nieuws | 1985 | | pagina 4