Informatie van het marketing-front pagina 2 WF-Nieuws De redactie van het Wilton-Fijenoord Nieuws wenst haar lezers heel feestelijke dagen en een Voorspoedig 1986 toe. Tot de Eerste Wereldoorlog waren er acht grote maritieme mogendheden. Groot-Brittannië was de grootste. Dan kwam Frankrijk, gevolgd door de Verenigde Staten van Amerika. Bij de acht naties met zeer grote vloten behoorden nog Rusland en de dubbel monarchie Oostenrijk-Hongarije. De overige zeevarende mogendheden werden in die tijd ingedeeld in 'Coast Defence Navies' en 'Minor Navies'. Nederland, toen nog met grote bezittingen in de 'Oost' en de 'West', een eilandenrijk Zeeland en nog een open Zuiderzee, behoorde wat de vlootsterkte betreft tot 'Coast Defence Navies'. Een stuk of vijftien andere naties ook, zoals bijvoorbeeld alle Scandinavische landen en China. Tot de landen met 'Minor Navies' werd België gerekend. Er is sindsdien nogal wat geschoven in de rangorde van de grootsten en in de indeling 'Great Power', 'Coast Defence-' en 'Minor Navies'. Deze korte terugblik leek mij interessant, omdat hierin het begrip kustlijnverdedi ging wordt gehanteerd. Dat het aantal landen dat beschikt over een grote vloot met uitgebreide agressiemogelijkheden teruggevallen is van 8 naar 2 kun je heden tendage constateren. Dat alle overige landen, en dat zijn er inmiddels wel 50, die aan zee liggen een vloot opbouwen en instandhouden die dient voor de bewaking van de eigen kustlijn en de ervoor liggende strook zee oppervlakte is duidelijk. Voor sommige landen zijn er nog extra taken buiten het eigen territorium: samen met andere landen worden grote vaargebieden en zeeën bewaakt. Het type en de grootte van de schepen die voor deze taken moeten dienen, worden bepaald door een hele reeks factoren. Moet het zeegebied hoofd zakelijk beschermd worden tegen visserijvloten van andere landen, dan volstaat het machtsvertoon van een enkelvoudig kanon op de bak. Is het echter nodig havens en inhammen te beschermen tegen infiltraties door vreemde onderzeeboten, dan moetje al beschikken over perfecte onderwater- opsporingsapparatuur. Ook zijn er offshore activiteiten die bewaking vragen, al of niet met eerste hulp bij branden en zeevervuiling. Soms kan een hoge-snelheid-schip vereist zijn, met het oog op smokkelactiviteiten. De analyse van alle taken zal de keuze bepalen op het pakket opsporings middelen (radar, sonar, afluisterappara tuur) en het arsenaal wapens, dat nodig is om alle dreiging op te heffen. Als dat allemaal vastgesteld is, is het type schip bekend. En als vervolgens het vaargebied en het aantal-dagen-op-zee bepaald is, en daardoor de tankinhouden en berg plaatsen, dan ligt de grootte van het schip ook vast. Studies naar een schip dat aan moderne eisen voor opsporing, boven-en onder water, misleiding en onderscheppen van aanvallende objecten kan voldoen, komen uit op een type korvet - je mag het ook fregat noemen - met een grootte van 1.500 tot 2.500 m3 waterverplaatsing. WF heeft ooit het korvet van de 'Fatahillah'-klasse ontworpen en een drietal gebouwd voor de Indonesische marine. De berichten uit Indonesië zijn unaniem: een goed schip, voor zijn taak berekend. Van een werf als Wilton-Fijenoord, met zo'n lange geschiedenis van bestaan en met zo'n duidelijke intentie te willen blijven voortbestaan, mag verwacht worden dat ze 'bij' blijft. Nou, daar wordt flink wat aangedaan. Met de eerder genoemde grootte van 1.500 tot 2.500 ton voor ogen en uitgaande van vele goede ontwerp gegevens van de Fatahillah werkt Wilton-Fijenoord aan een zeer modern, algemeen inzetbaar korvet. Een schip van ca. 100 m lengte, dat in staat is het optimum aan sensoren, wapens en communicatiemiddelen mee te voeren. Met een prijsniveau, waarmee wij denken en hopen de concurrentie goed aan te kunnen. Hierbij drukken wij de tekening van een van de vele mogelijke uitvoeringen af. U ziet dat er ruimte is voor een helicopter aan boord. De belangrijkste taak hiervan is het vergroten van de opsporingshorizon. De mee te voeren radar tilt als het ware een stukje van de bolle aardoppervlakte op. Van de vele uitvoeringsvormen van dit schip valt nog te melden dat de klant de keuze heeft van de voortstuwingsmotoren: gas turbines of diesels of een combinatie van beide. Tot zover iets over een nieuw ontwikkeld schip, dat naar onze mening in de gegeven situatie een gevecht met vertrouwen en succes aankan. Een volgende keer iets over een nieuw type schip, dat uitstekend geschikt is voor kustbewaking, met meer accenten op inspecties en veiligheid: het off-shore patrouille schip. M. Koot, Marketing Nieuwbouw

Wilton Fijenoord Nieuws | 1985 | | pagina 2